Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

10 zwierząt nazwanych po jedzeniu | Magazyn BBC Wildlife

Na końcu Pochodzenie gatunkówKarol Darwin powiedział nam: „Nieskończenie piękne i cudowne formy ewoluowały i wciąż się rozwijają”. Mogą być piękne i urocze, ale nie można zaprzeczyć, że ewolucja stworzyła kilka dziwnie wyglądających zwierząt.

Ale jak uczył nas również Darwin, możliwe jest, że nawet pozornie dziwne właściwości mają jakąś użyteczną funkcję, w przeciwnym razie zostałyby wyeliminowane przez dobór naturalny. Nie przeszkodziło to jednak naukowcom w nadawaniu zabawnych nazw zwierzętom o ekscentrycznym wyglądzie. A także zwierzęta nazwane jej imieniem Ulubione gwiazdylub nawet Gwiezdne Wojny Postacie, z których niektóre są nazwane po jedzeniu. Ta lista zawiera niektóre z naszych ulubionych przykładów.

Zwierzęta nazwane po jedzeniu

rozgwiazda kawałka czekolady (węzeł prototurystyczny)

Nietrudno zrozumieć, dlaczego nazwa ta została wybrana dla tego rodzaju rozgwiazdy indyjsko-pacyficznej – z czekoladowobrązowymi, a czasem brązowymi guzkami, można wybaczyć, że pomylisz ją z wyjątkowo delikatnym ciastkiem. Nie jestem jednak pewien, czy byłoby to szczególnie smaczne, jak to zwykle bywa w piaszczystych i błotnistych środowiskach. Mimo to nadal jest niestety nadmiernie zbierany. Nie zbiera się ich jednak do jedzenia, ale do handlu muszlami.

Dowiedz się więcej o gatunkach występujących w Przewodnik eksperta rozgwiazdy.

Rozgwiazda w kolorze czekoladowym (Protoreaster nodosus) przylegają do dna morskiego na łące trawy morskiej w Parku Narodowym Komodo w Indonezji. © Getty

Meduza z jajkiem sadzonymPhacellophora camtschatica)

To kolejne zwierzę, którego nazwa nie wymaga wyjaśnienia. Wygląda jak jajko sadzone, choć z mackami! To dziwnie wyglądające stworzenie można znaleźć w wielu częściach oceanów na świecie, ale woli zimne wody. Ma wspaniałe symbiotyczne relacje z larwami krabów, ponieważ maleńkie kraby przyczepiają się do dzwonka meduzy (jaja), który zjada pasożyty, które ją zakażają.

Phacellophora camtschatica Jest to jeden z dwóch gatunków znanych jako meduza z jajka sadzonego. jajka podobnie? Cotylorhiza tuberculata Ma tę samą nazwę i jest powszechnie spotykany na Morzu Śródziemnym.

READ  Śledź ruch i zachowanie najmniejszych stworzeń

Dowiedz się więcej Fascynujące fakty o meduzach

Meduza z żółtka jaja (Phacellophora camtschatica) (Getty Images)

ryba ananasowa (Cleidopus gloriamaris)

Ta szczęśliwa ryba nie ma ani jednej ryby, ale cztery Zabawne nazwy opisowe. Jest również znany jako ryba rycerska lub ryba kolczuga, ze względu na charakterystyczne, naprzemienne łuski przypominające zbroję, a także lekką rybę na lewej i prawej burcie po parze ważnych organów w kącikach ust. Jednak nazwa tej kolczastej żółtej ryby oparta na żywności wymaga nieco wyjaśnienia. Nawet jego łacińska nazwa nie jest nudna, Gloria A MarisZnaczenie „chwała morza” – oczywiście wyjątkowe stworzenie!

Ryba ananasowa (Cleidpus gloriamaris). Port Stephens, Nowa Południowa Walia / © Cleidopus_gloriamaris.jpg, Richard Laing, Praca pochodna: Mfield, CC BY-SA 2.0, za pośrednictwem Commons Wikimedia

Samiec szympansa ziewa

miód borsuk (Mellivora capensis)

Podczas gdy poprzednie trzy z tej listy zyskały swoje nazwy oparte na żywności dzięki podobieństwom, pozostałym przypisuje się ich dietę. Tak jest w przypadku miodożera, który napada na ule, aby zjeść larwy i miód. Ten ssak słynący ze swojej siły wcale nie jest borsukiem. Chociaż członkowie tego samego łasicowate Rodzina, są bliżej spokrewnieni z członkami rodziny. Jego skłonność do brutalnego atakowania innych niebezpiecznych gatunków, takich jak jadowite węże, a nawet lwy, gdy ucieczka jest niemożliwa, sprawiła, że ​​zyskał reputację „najodważniejszego zwierzęcia świata”. W rzeczywistości woli się ukrywać i unikać kłopotów, a na ogół atakuje tylko wtedy, gdy jest zaskoczona.

Dowiedz się więcej o Miodowe borsuki i dlaczego są tak agresywne?.

Borsuk (Mellivora capensis), Kgalagadi Transfrontier Park, Republika Południowej Afryki. © Getty

miękkość banana (Areolimax seks)

Co to jest, zapomniany gąbczasty banan leżący na dnie lasu? Dlaczego nie, to ślimak bananowy! Te jaskrawo ubarwione ślimaki występują w pięciu różnych gatunkach, w tym w pacyficznym ślimaku bananowym, który jest drugim co do wielkości ślimakiem lądowym na świecie, osiągającym 25 cm wysokości – około 1,5 banana. Gatunek ten ma zwykle nieregularne czarne plamy, co czyni go bardziej dojrzałym.

READ  Odpowiedź na powstrzymanie koronawirusa może leżeć w nosie

Pomimo ich jasności, zabarwienie tych ślimaków działa jak kamuflaż, ponieważ liście rozrzucone na podłogach domów z lasów iglastych w Ameryce Północnej są również często żółte, co pozwala im się wtopić.

uczyć się Dlaczego powinniśmy kochać ślimaki.

Banany (Ariolimax columbianus) wygrzewają się na paproci w Parku Narodowym Redwood w Kalifornii. © Getty

żaba pomidorowa (Dyscophus antongilii)

Jednak jasność żaby pomidorowej pełni odwrotną funkcję – jako sygnał i ostrzeżenie. Ten wyraźny kolor, który ma na celu poinformowanie drapieżników, nazywa się „niedobę mi w jedzeniu”. aposematyzm. Jeśli pomidorowa żaba zostanie złapana przez drapieżnika, puchnie i wydziela szkodliwą substancję, która znieczuli oczy i usta napastnika, powodując upadek żaby. Zdecydowanie coś, czego warto unikać!

Ten gatunek żaby pomidorowej jest endemiczny dla Madagaskaru i podobnie jak wiele innych zwierząt Madagaskaru jest zagrożony z powodu degradacji siedlisk i zanieczyszczenia. Stoi również w obliczu zagrożeń związanych z nielegalnym handlem zwierzętami domowymi ze względu na chęć przyciągnięcia tych żywych żab do kolekcjonerów.

Samica żaby pomidorowej w Bangkoku w Tajlandii (Zdjęcie: Getty Images)

rekin cytrynowy (Negaprion brevirostris)

Innym zwierzęciem zwanym jedzeniem ze względu na swój zakamuflowany kolor jest cytryna Rekin. Ich żółtawo-brązowy kolor pozwala im pływać w niewidoczny sposób po piaszczystym dnie morza, zaskakując swoją ofiarę. Ponieważ mają tendencję do rozwijania się w niewoli, są najlepiej zbadanymi rekinami. Co ciekawe, jest to gatunek, który woli być towarzyski i żyć w grupach, zgrupowanych z tymi o podobnej wielkości. Sugeruje się, że mogą mieć dominującą hierarchię i tworzyć trwałe więzi społeczne z innymi, podobnie jak ptaki i ssaki.

Dowiedz się wszystkiego o Czym jest rekin cytrynowy, jak wyglądają jego postacie i jak uczą się nowych sztuczek

Podwodny widok małego rekina cytrynowego pływającego wśród namorzynów, Alice Town, Bimini, Bahamy (fot. Getty Images)

wróbel truskawkowy (Amandawa Amandawa)

Dzięki jaskrawoczerwonemu upierzeniu, nakrapianemu białymi plamami przypominającymi nasiona, łatwo jest zobaczyć, skąd ten ptak ma swoją nazwę pokarmową. Znany również jako czerwony avadavat, występuje w tropikalnej południowej i południowo-wschodniej Azji. Być może nie jest zaskoczeniem, że ze względu na swoje piękno są wysoko cenione przez kolekcjonerów jako ptaki klatkowe. Jednak, jak u wielu gatunków ptaków, tylko samce są wspaniale udekorowane, podczas gdy samice są żółtobrązowe.

READ  Łazik Perseverance NASA szuka interesujących marsjańskich skał

Czerwona Avadava, Czerwona Munya, Dziwonia Truskawkowa (Amandava amandava). © Getty

Krab kokosowy (Pyrgos Latro)

Ten cudowny i szczerze przerażający krab jest największym lądowym (iw rzeczywistości największym lądowym stawonogiem) skorupiakiem na świecie. Zostały nazwane ze względu na ich zdolność do łamania orzecha kokosowego do jedzenia i ich niezwykły talent do wyciągania kokosa z ziemi, wspinania się po nim na drzewo i upuszczania go, aby otworzyć i uzyskać dostęp do ciała w środku. Wbrew nazwie kokosy nie stanowią głównej części ich diety, a zamiast tego jedzą głównie inne mięsiste owoce, a także orzechy i nasiona.

Krab kokosowy (zdjęcie: Getty Images)

Ogórek morski (holotoroidea) Klasa)

Nie gatunek, ale cała klasa zwierząt, istnieje około 1717 gatunków ogórków morskich. Podobnie jak rozgwiazdy i jeżowce należą do grupy zwierząt szkarłupni. Często spotykane jako uśpiona roślina upuszczona na piasek, żyją na dnie morskim żywiąc się planktonem i rozkładającą się materią organiczną. Jego nazwa pochodzi od podobieństwa do jadalnego ogórka. Nie jestem pewien, czy chciałbyś zjeść opcję, która wygląda dokładnie jak jedna z tych, ale…

Ogórek morski w Morzu Czerwonym, Izrael. © Getty