Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jedzenie mięsa „nie było tak naprawdę ważne w ewolucji człowieka”

Jedzenie mięsa „nie było tak naprawdę ważne w ewolucji człowieka”

Zbliżenie na prehistorycznych łowców-zbieraczy plemion próbujących ogrzać się przy ognisku, trzymających ręce nad ogniem, gotujących jedzenie.  Rodzina neandertalczyków lub Homo Sapiens mieszka w jaskini nocą.

Czy jedzenie mięsa naprawdę uczyniło nas ludźmi? (Getty)

Czy ludzie po raz pierwszy wyhodowali duże mózgi po przejściu na dietę bogatą w mięso dwa miliony lat temu?

Nowe badanie postawiło w wątpliwość tę teorię – a naukowcy twierdzą, że może to mieć ważne implikacje dla: .

Wielkie mózgi zaczęły pojawiać się u przodka człowieka Homo erectus prawie 2 miliony lat temu – w tym samym czasie, co .

Ale naukowcy twierdzą, że ilość takich dowodów wynika po prostu z większej uwagi badawczej skupionej na tym okresie, co przekrzywiło dowody na korzyść hipotezy „mięso uczyniło nas ludźmi”.

Czytaj więcej:

Główny autor W. Andrew Barr, adiunkt antropologii na George Washington University, powiedział. „Pokolenia paleoantropologów udały się do słynnych, dobrze zachowanych miejsc w miejscach takich jak wąwóz Olduvai, szukając – i znajdując – zapierające dech w piersiach bezpośrednie dowody na to, że pierwsi ludzie jedli mięso, co potwierdza pogląd, że po 2 milionach lat temu nastąpiła eksplozja jedzenia mięsa”.

„Jednak gdy ilościowo zsyntetyzuje się dane z wielu miejsc we wschodniej Afryce, aby przetestować tę hipotezę, tak jak tutaj, że »mięso uczyniło nas ludźmi«, ewolucyjna narracja zaczyna się rozwijać”.

Barr i jego koledzy skompilowali opublikowane dane z dziewięciu głównych obszarów badawczych we wschodniej Afryce, w tym 59 poziomów lokalizacji datowanych od 2,6 do 1,2 miliona lat temu.

Śledzili jedzenie mięsa na podstawie liczby stanowisk zooarcheologicznych, w których zachowały się kości zwierząt, które mają ślady nacięć wykonanych z kamiennych narzędzi, całkowitej liczby kości zwierząt ze śladami nacięć w różnych miejscach oraz liczby oddzielnie raportowanych poziomów stratygraficznych.

Odkryli, że nie ma dowodów na wzrost spożycia mięsa po pojawieniu się homo erectus.

Czytaj więcej:

Współautorka Briana Pobiner, naukowiec z Human Origins Program w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Smithsonian, powiedziała: „Przez ponad 20 lat byłem wykopywany i badałem skamieliny oznaczone po cięciu, a nasze odkrycia wciąż były dla mnie dużym zaskoczeniem ”.

READ  Doki kapsułowe Starliner na stacji kosmicznej Camden Narilan Spiker

„To badanie zmienia nasze rozumienie tego, co mówią nam zapisy zooarcheologiczne o najwcześniejszym prehistorycznym jedzeniu mięsa”. Pokazuje również, jak ważne jest, abyśmy nadal zadawać ważne pytania dotyczące naszej ewolucji, jednocześnie odkrywając i analizując nowe dowody dotyczące naszej przeszłości”.

Czytaj więcej:

Barr powiedział: „Myślę, że to badanie i jego wyniki mogą zainteresować nie tylko społeczność paleoantropologów, ale wszystkich ludzi, którzy obecnie opierają swoje decyzje żywieniowe na jakiejś wersji tej narracji o jedzeniu mięsa.

„Nasze badanie głosi, że spożywanie dużych ilości mięsa spowodowało zmiany ewolucyjne u naszych wczesnych przodków”.

Obejrzyj: Carpenter buduje pierwsze na świecie wegańskie skrzypce