Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy „polski cud gospodarczy” jest zagrożony?

Czy „polski cud gospodarczy” jest zagrożony?

Warszawa, Polska – Jak niedawno polski rząd ogłosił – zbyt przedwcześnie dla niektórych – „początek końca pandemii”, bezprecedensowy wzrost inflacji i napięta globalna sytuacja gospodarcza dotknięta ponad dwuletnim okresem Covid-19 nasuwa kluczowe pytanie: Jak prężna Polska jest i czy „polski cud gospodarczy” jest teraz w niebezpieczeństwie?

Oprzyj się „polskiemu cudowi gospodarczemu”

Polska, jedna z najbardziej odpornych i najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie w ostatnich dziesięcioleciach, jest regularnie reklamowana jako historia sukcesu, której pozazdrościłoby jej wielu sąsiadów.

Była to jedyna gospodarka europejska, która nie skurczyła się w 2009 roku. Pomimo odnotowania w 2020 roku pierwszej recesji od trzech dekad, wydaje się, że krajowi udało się lepiej niż większość złagodzić gospodarcze zawirowania spowodowane pandemią.

PKB kraju skurczył się o „tylko” 3,5% według szacunków na dwulecie 2019-2021, wydajność Wiąże się to wyraźnie z imponującymi wynikami polskiej gospodarki w okresie przed pandemią. Tymczasem dane Eurostatu wskazują, że stopa zatrudnienia w Polsce w grudniu 2021 r. wyniosła 2,9%, co jest drugim najniższym poziomem w Unii Europejskiej po Czechach.

Rząd szybko stwierdził, że taka sytuacja jest bezpośrednim wynikiem działań w zakresie polityki naprawczej, w tym pakietu antykryzysowego ogłoszonego wiosną 2020 roku.

Ale „wbrew twierdzeniom rządu o wszechmocnym nadzorze, na szczęście nadrzędność PKB nad zdrowiem, ograniczenia skupiają się bardziej na wolnościach osobistych niż na wolnościach ekonomicznych, co wyjaśnia, dlaczego Polska do tej pory pozostała stosunkowo nietknięta” książki Ekonomiści Paweł Bukowski i Wojtek Paczos w niedawnym artykule badawczym.

Co jest takiego specjalnego w Polsce?

Chociaż jest to cecha powszechna w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, półperyferyjne położenie Polski w Europie może być błogosławieństwem w nieszczęściu, dając lokalnym decydentom możliwość wymyślenia bardziej odpowiednich i ukierunkowanych ograniczeń oraz szybszej interakcji niż Zachód. europejskie odpowiedniki.

READ  Recenzja samochodu elektrycznego Genesis GV60

Oczywiste jest, że szybkie reakcje Polski i Europy Środkowej w ogóle w początkowej fazie epidemii odegrały główną rolę w zmniejszeniu ekonomicznych skutków przedłużających się blokad i zwiększeniu niepewności panującej gdzie indziej.

Lokalna geografia Polski również odgrywa pewną rolę: jej rozległe obszary wiejskie, na których mieszka około 40% populacji, spowodowały znacznie wolniejsze tempo relokacji i mobilności niż w innych europejskich krajach miejskich.

Jej większy rynek krajowy – w porównaniu z takimi krajami jak Węgry, Czechy czy Słowacja – okazał się dodatkowym atutem, jeśli chodzi o wspieranie lokalnego biznesu i konsumpcji w trudnych czasach globalnego popytu.

Niezależnie od geografii, główne wyjaśnienie może leżeć w strukturze i składzie polskiej gospodarki. Stosunkowo zróżnicowany sektor produkcji i eksportu pozwolił na złagodzenie zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw w latach 2020 i 2021.

Ponadto polski eksport Korzyść przesunięcia konsumpcji z usług (mocno uderzyła, ale mniej niż europejska średnia zatrudnienia w Polsce) na niektóre rodzaje dóbr trwałego użytku o dużym popycie, w tym z sąsiednich Niemiec, podczas pandemii

niepokojący wzór

Jednak prawie dwa lata po potwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, a ponieważ rząd staje w obliczu narastającej krytyki za priorytetowe traktowanie wzrostu nad publiczną służbą zdrowia, na horyzoncie pojawiają się chmury.

Pod koniec ubiegłego roku Polska odnotowała inflację na poziomie ponad 8%, najwyższy roczny skok od początku 2000 roku i jeden z najwyższych w Unii Europejskiej. Według wstępnych szacunków ten alarmujący rekord został pobity już kilka miesięcy później, na początku 2022 roku.

Polska wyraźnie nie jest w tym względzie odosobnionym przypadkiem, ale sześciomiesięczny z rzędu wzrost stopy inflacji – którego wielu analityków oczekuje, że utrzyma się przez cały lub większość 2022 roku – powoduje problemy dla kraju, jak na ironię, jak ma nadzieję, że post – Era Covida postępuje.

READ  Guzman y Gomez: Sieć fast foodów usuwa z menu nadzienie grzybowe

Chociaż polski rząd ujawnił dwa ambitne Osłony przeciwinflacyjne Ekonomiści, wart łącznie nawet 30 miliardów złotych, pozostają sceptyczni co do jego wpływu, który może po prostu stanowić dodatkowe paliwo dla przyszłych wzrostów cen konsumpcyjnych i detalicznych.

Działania, w tym obniżenie akcyzy na paliwo, obniżenie podatku od towarów i usług na gaz i energię elektryczną oraz obniżenie podatku od towarów i usług na żywność i gaz, a także rozwiązania częściowe, takie jak ulga specjalna na prawie pięć milionów gospodarstw domowych może pomóc borykającym się z trudnościami przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym złagodzić cios w dłuższej perspektywie, w perspektywie krótkoterminowej, jednocześnie zwiększając niepotrzebną presję na płace i ceny w dłuższej perspektywie.

Ponieważ do wyborów parlamentarnych w 2023 roku pozostało ponad 18 miesięcy, polski rząd i rządzący PiS stają w obliczu trudnego procesu równoważenia.

By Francesco Miano