Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W ciągu dekady brytyjskie rodziny będą w gorszej sytuacji niż ich rówieśnicy w Polsce |  Wielka Brytania |  Aktualności

W ciągu dekady brytyjskie rodziny będą w gorszej sytuacji niż ich rówieśnicy w Polsce | Wielka Brytania | Aktualności

Tempo poprawy standardów życia w Wielkiej Brytanii pozostaje w tyle za Europą od prawie dwóch dekad. Chociaż bogaci Brytyjczycy należą do najbogatszych na świecie, utrzymujące się wysokie nierówności dochodowe oznaczają, że gospodarstwa domowe o średnich i niskich dochodach w Wielkiej Brytanii radzą sobie coraz gorzej niż te w Europie.

Według danych najnowszej Fundacji Rezolucji Audyt standardów życiaPoziom życia w Wielkiej Brytanii pozostawał w tyle za bogatszymi europejskimi rywalami w ciągu ostatnich dwóch dekad.

W 2005 r. skorygowany średni roczny dochód do dyspozycji w Wielkiej Brytanii był wyższy niż średni dochód do dyspozycji w Niemczech i Francji i wynosił 11 560 funtów w porównaniu do odpowiednio 10 880 funtów i 9 860 funtów.

W następstwie kryzysu finansowego poziom życia w Wielkiej Brytanii do 2010 r. spadł poniżej poziomu Niemiec, Francji i innych europejskich sąsiadów, w tym Irlandii, Holandii i Belgii.

Od 2018 r. dochody wzrosły o 40 procent w Niemczech i 39,8 procent we Francji w porównaniu z poziomem z 2005 r. W Wielkiej Brytanii był tylko o 9 procent wyższy.

Trzy procent największych gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii zarobiło w zeszłym roku średnio 84 000 funtów – nieco mniej niż najbogatsi w Niemczech czy Norwegii.

Jednak podczas gdy osoby o wysokich dochodach w Wielkiej Brytanii zajmują piąte miejsce na świecie, przeciętne gospodarstwa domowe zajmują 12. miejsce, a te z najniższych 5% kategorii dochodów na 15. Dane OECD.

Dla porównania, w Norwegii górne 10 procent, przeciętne gospodarstwo domowe i najbiedniejsze pięć procent zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem poziomu życia.

Dziesięć lat po kryzysie finansowym i rok po wybuchu pandemii, standard życia rodzin o niskich dochodach w Wielkiej Brytanii był o 20 procent niższy niż w Słowenii – mimo że brytyjska gospodarka jest pięćdziesiąt razy większa.

Przeczytaj więcej: Pompy ciepła, które pomogą Wielkiej Brytanii ożywić gospodarkę o wartości 7 miliardów funtów

READ  Klienci Kmart Australia powinni uważać na oszustwo Facebooka dotyczące nowej frytownicy powietrznej firmy Philips

Raport przypisywał te wnioski „toksycznej mieszance” czynników w Wielkiej Brytanii, z których jednym jest wysoki poziom nierówności w tym kraju.

Osoby znajdujące się na szczycie drabiny w Wielkiej Brytanii nie odnotowały spadku względnego bogactwa – wynik Listy Bogatej w Sunday Times Skumulowany majątek dziesięciu największych miliarderów w Wielkiej Brytanii wzrósł o 281 procent w latach 2009-2022, z 47,8 miliarda funtów do 182 miliardów funtów.

Nierówności w dochodach wzrosły w Wielkiej Brytanii w latach 80. i od tego czasu utrzymują się na wysokim poziomie – udział najwyższego procenta dochodów osiągał w 2015 roku 13 procent. To prawie dwukrotnie więcej niż w Belgii (7 procent) i znacznie więcej niż Norwegia osiem procent.

W 2018 r. Wielka Brytania odnotowała wyższy poziom nierówności dochodów niż jakikolwiek inny kraj europejski.

W roku finansowym kończącym się w 2020 r. 42 proc. wszystkich rozporządzalnych dochodów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii trafiło do górnego piątego przedziału dochodów, podczas gdy 7 proc. trafiło do najniższego kwintyla dochodów. Dokument badawczy Parlamentu.

Wśród państw członkowskich UE w tym samym roku 38,1 proc. całkowitego dochodu rozporządzalnego przypadało na osoby z górnych 20 proc. rozkładu dochodów, podczas gdy 8 proc. trafiło do dolnej piątej Eurostat.

Wyniki te można częściowo wyjaśnić bogactwem – wartością posiadanego majątku – który rośnie znacznie szybciej niż dochód – pieniędzmi zarobionymi z wypłaty.

Od lat 80. bogactwo wzrosło z trzykrotnego do prawie ośmiokrotnego dochodu narodowego, podczas gdy podatki majątkowe pozostały takie same jak udział w PKB.

Bogactwo rozkwitło dzięki silnemu wzrostowi cen domów od lat 90., który przyniósł niespodziankę starszym pokoleniom właścicieli, ale uniemożliwił młodszemu pokoleniu niezrównoważone koszty życia i posiadanie domu.

Tymczasem wzrost płac utknął w martwym punkcie z powodu wyjątkowo słabego wzrostu wydajności w Wielkiej Brytanii. W ciągu 12 lat, które upłynęły od kryzysu finansowego, wydajność pracy rosła średnio o 0,4 proc. rocznie — mniej niż połowę wskaźnika 25 najbogatszych członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

READ  bne IntelliNews - Ukraińska gospodarka i wysiłki wojenne są zagrożone przez blokadę kierowców ciężarówek na polskiej granicy, mówi szef Ukraińskiego Związku Pracodawców

Wielka Brytania jako całość nadal należy do najbardziej rozwiniętych krajów na świecie, ale ponieważ kraj ten zmaga się z kryzysem kosztów utrzymania i wkracza w recesję, ogromnej większości brytyjskich gospodarstw domowych trudno będzie w to uwierzyć.