Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W centrum uwagi jest inflacja

W centrum uwagi jest inflacja

Przez cały tydzień będziemy nadal obserwować dane o inflacji za listopad w całym regionie. Węgry i Polska już pokazały swoje ślady, gdzie inflacja na Węgrzech wzrosła w listopadzie do 22,5% r/r, podczas gdy według szybkich szacunków w Polsce inflacja nieco spadła do 17,4% r/r. W Czechach inflacja odbiła do 16,2%, podczas gdy w Serbii spodziewamy się, że inflacja utrzyma się na poziomie zbliżonym do październikowego poziomu około 15% rocznie. W Czechach do spadku rocznej stopy inflacji przyczyniło się rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w postaci limitów cen energii elektrycznej i gazu. Na Słowacji iw Rumunii spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji zasadniczej w listopadzie. Z drugiej strony w Chorwacji powszechnie oczekuje się nieznacznego złagodzenia poniżej 13% odnotowanego w październiku. W przeciwnym razie poza inflacją zaplanowano niewiele publikacji ekonomicznych. W Rumunii zostaną opublikowane dane o handlu oraz wzrost produkcji przemysłowej za październik, natomiast w Rumunii i na Słowacji spodziewany jest wzrost płac.

Zmiany na rynku walutowym

W ciągu tygodnia korona czeska i lej rumuński nieznacznie umocniły się w stosunku do euro, podczas gdy polski złoty i węgierski forint straciły na wartości. Podczas gdy słabość waluty w Polsce była raczej niewielka, EURCHF zbliżył się do 415. Po pierwsze, inflacja zaskoczyła w górę w listopadzie i spodziewane są dalsze wzrosty, ponieważ rząd decyduje się na podniesienie limitu cen benzyny 6 grudnia. Oczekiwania rynkowe, że polityka pieniężna pozostanie jastrzębia przez dłuższy okres. Ponadto kwestią otwartą pozostaje (utrata) dostępu do funduszy unijnych. Polski bank centralny utrzymał stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,75% i pomimo zapewnień prezesa Głabińskiego, że to nie koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, nie spodziewamy się dalszego wzrostu stopy procentowej ze względu na spowolnienie gospodarki. Jednak luzowanie polityki pieniężnej w 2023 r. wydaje się naszym zdaniem mało prawdopodobne. Z drugiej strony Serbski Bank Centralny kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej i podwyższył ją o 50 punktów bazowych. Spodziewamy się dalszego wzrostu stopy procentowej do 5,5% w pierwszym kwartale 2023 r., przy czym bank centralny ograniczy tempo zacieśniania do 25 punktów bazowych.

READ  ASX nurkuje, gdy inflacja gwałtownie rośnie, napięcia geopolityczne sieją spustoszenie

Zmiany na rynku obligacji

Sytuacja na rynkach obligacji Europy Środkowo-Wschodniej była w minionym tygodniu dość spokojna, z wyjątkiem Węgier, gdzie cała krzywa rentowności wzrosła w okolicach 60-90 punktów bazowych. Wynikało to głównie z niezrównoważonych pułapów cen paliw, które okazały się błędem politycznym, zwiększając presję cenową na popyt krajowy i wydłużając okres wysokiej inflacji. Faktycznie, listopadowa inflacja, która spadła do 22,5% (i będzie dalej rosła po zniesieniu pułapów cenowych), pokazała tylko, że inflacja jest na Węgrzech zakorzeniona głębiej i że kraj ten będzie potrzebował więcej czasu, aby ją opanować. Podczas gdy polski rząd wciąż negocjuje z Komisją Europejską warunki dostępu do funduszy RRF, polski państwowy BGK pożyczył 4 mld USD za pośrednictwem międzynarodowego konsorcjum na sfinansowanie zakupów broni. W tym tygodniu Rumunia musi ponownie otworzyć ROMGB 2024, 2028 i 2032, Republika Czeska musi obligacjea Węgry muszą sprzedać HGB 2027 wraz z bonami skarbowymi.

Pobierz kompletne statystyki rynkowe dla Europy Środkowej i Wschodniej