Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niemcy akceptują wniosek Polski o wysłanie na Ukrainę myśliwców MiG-29 |  Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej

Niemcy akceptują wniosek Polski o wysłanie na Ukrainę myśliwców MiG-29 | Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej

Ukraina, która liczy na rozpoczęcie kontrofensywy w nadchodzących miesiącach, chce użyć myśliwców do obrony przed nalotami.

Niemiecki rząd zaakceptował wniosek Polski o przekazanie pięciu sowieckich myśliwców MiG-29 dla obrony Ukrainy przed rosyjską agresją.

Minister obrony Boris Pistorius powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że „z zadowoleniem przyjmuję fakt, że my w rządzie centralnym zebraliśmy się razem, aby podjąć tę decyzję”.

Polska potrzebuje zgody Niemiec na wysłanie pozostałych samolotów do kraju trzeciego.

Pistorius powiedział, że prośba Polski dotarła w czwartek, dodając, że zatwierdzenie tego samego dnia pokazało, że „niemcom można ufać”.

Podczas zjednoczenia w 1990 roku Niemcy otrzymały 24 myśliwce MiG-29 z Niemieckiej Republiki Demokratycznej lub NRD.

W 2004 r. rząd niemiecki wysłał do sąsiedniej Polski 22 samoloty. Z dwóch pozostałych odrzutowców jeden został zniszczony w wypadku, a drugi jest wystawiony w muzeum.

Kiedy tydzień temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Warszawę, jego polski odpowiednik Andrzej Duda powiedział, że Ukraina otrzymała już cztery myśliwce MiG-29, cztery kolejne mają zostać dostarczone, a sześć kolejnych jest w przygotowaniu. Słowacja dostarczyła również MiG-29 Ukrainie.

Ukraina, która ma nadzieję na kontratak w nadchodzących tygodniach lub miesiącach, chce zabezpieczyć myśliwce do obrony przed rosyjskimi nalotami.

Do tej pory kraje zachodnie niechętnie dostarczały Ukrainie zaawansowanych myśliwców, takich jak amerykański F-16.

Od początku wojny samoloty myśliwskie znajdowały się wysoko na liście upragnionego wyposażenia Kevina, ale koncentrował się na zdobyciu zaawansowanych zachodnich czołgów.

Zaproszenia do zachodnich samolotów wzrosły od czasu, gdy Niemcy i Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać odpowiednio czołgi Panther 2 i Abrams na Ukrainę.

Polska była wczesnym orędownikiem wysłania myśliwców do rozdartego wojną kraju, wysyłając na Ukrainę 14 niemieckich czołgów Leopard 2.

Chociaż MiG-29 mogą przynieść Ukrainie pewną ulgę, jest mało prawdopodobne, aby spełniły jej żądania.

READ  Polska: inflacja CPI bez zmian w lipcu

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk wezwał wcześniej do „potężnego sojuszu myśliwców dla Ukrainy”, obejmującego wyprodukowane w USA myśliwce F-16 i F-35, Eurofighter, Tornado, Rafale i Gripen.