„Mingun” (dzięki uprzejmości Wonder Films / Łukasz Bąk)
Z „Strefą zainteresowań” Jonathana Glazera walczącą o Złotą Palmę, walczącą o Złotą Palmę i mnóstwem polskich producentów przedstawiających na Marché du Film ekscytujące nadchodzące projekty, polska branża powinna porozmawiać z ponownie w Cannes. Oto podsumowanie niektórych najważniejszych wydarzeń:
obszar zainteresowania
(Wyścig)
Reżyser: Jonathan Glazer
Producenci: James Wilson, Ewa Puszyska (JW Films, Extreme Emotions)
Sprzedaż: A24
Pierwszym filmem weterana brytyjskiego reżysera od prawie dekady, który walczył o Złotą Palmę, jest dramat o Holokauście oparty na powieści Martina Amisa, który z pewnością będzie jednym z najgłośniejszych filmów festiwalu.
w widoku z tyłu
(kwaśny)
Reżyseria: Maciek Hamila
Producenci: Piotr Grawender, Maciek Hamela, Jean-Marie Gigon (Affinity Cine, Impakt Film, SaNoSi Productions, 435 FILMS)
Sprzedaż: nie dotyczy
Nakręcony w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę dokument Hamili to grupowy portret Ukraińców szukających schronienia i tymczasowego azylu w ciężarówce jadącej po ich rozdartym wojną kraju.
zielona granica
Reżyseria: Agnieszka Holland
Producenci: Marcin Wierzchosławski, Fred Bernstein, Agnieszka Holland (Metro Films, Astute Films)
Sprzedaż: Butik filmowy
Najnowszy film nominowanego do Oscara opowiada historię rodziny syryjskich uchodźców, samotnej nauczycielki języka angielskiego z Afganistanu i młodego strażnika granicznego, którzy spotykają się na granicy polsko-białoruskiej podczas ostatniego kryzysu humanitarnego.
dwie siostry
Reżyser: Łukasz Karwowski
Producenci: Nadya Korotushka, Anastasia Ludkina, Serge Demidov (Film.UA Group, Zoom Media)
Sprzedaż: nie dotyczy
Wybrany przez Tallinn Black Nights Goes to Cannes pix-in-post i zaprezentowany na Marché du Film, ten film drogi opowiada o dwóch siostrach, które wyruszają z Polski na Ukrainę, by przywieźć do domu rannego ojca.
minghun
Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Producent: Wonder Films
Sprzedaż: nie dotyczy
Kontynuacja selekcji Matuszyńskiego do zawodów strzeleckich „Nie zostawiaj śladu” opowiada historię Polaka, który po stracie córki dołącza do teścia, by odprawiać chińskie rytuały minghunPośmiertny ślub wysyła duet w emocjonalną, osobistą podróż.
O Gevalcie!
Reżyser: David Surmiege
Producenci: Katarzyna Kaczmarek, Dawid Szurmiej (Studio AGART)
Sprzedaż: nie dotyczy
Niebanalna komedia muzyczna o XIX-wiecznej grupie teatralnej, która umiera podczas dżumy, by obudzić się 200 lat później w środku pandemii COVID. Został opisany jako pierwszy polski film od 1939 roku, w którym występują postacie mówiące w jidysz.
Symetria wyspy
Reżyseria: Anna Kazyjak
Producenci: Marta Lewandowska, Yiorgos Tsurgiannis (Friends & Benefits Studio, Horsefly Productions)
Sprzedaż: nie dotyczy
Reżyser premiery w Karlowych Warach „Fucking Bornholm” przedstawia film oparty na części „Lotów” noblistki Olgi Tokarczuk, który opowiada o mężczyźnie w średnim wieku, którego żona i syn nagle znikają podczas wakacji za granicą. Gdy rozpoczyna poszukiwania, wszyscy wokół niego stają się potencjalnym podejrzanym.
Obsesja
Reżyseria: Tadeusz Łysiak
Producent: Stanisław Dzidzic (Produkcja)
Sprzedaż: nie dotyczy
Nominowany po raz pierwszy do Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych „Ysiak” to thriller psychologiczny o parze, której życie zostaje wywrócone do góry nogami po zaginięciu 10-letniej córki, gdy mąż podejrzewa, że winna może być jego żona.
czarna madonna
Reżyser: Łukasz Ronduda
Producent: Mariusz Włodarski (Lava Films)
Sprzedaż: nie dotyczy
Historia czarnoskórego generała z polskich legionów wysłanych przez Napoleona, by stłumić powstanie byłych niewolników na Haiti, najnowsza opowieść Rondudy podąża za poszukiwaniem tożsamości, wiary i wolności, gdy wierzenia o duchach polskiego romantyzmu mieszają się z opowieściami o haitańskich czarach.
Miało cię tu nie być
Reżyser: Koba Michalczuk
Producenci: Kuba Kosma, Kasia Sarnowska (Serce)
Sprzedaż: nie dotyczy
Kiedy Rifka nieoczekiwanie spotyka się z ojcem, z którym była w separacji, podejmuje próbę pomocy 17-latce. Pomimo początkowego wahania, wkrótce dowiadują się, że więcej ich łączy niż dzieli.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024