Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Irak wydala posła ze Szwecji po tym, jak podeptał Koran w Sztokholmie

Irak wydala posła ze Szwecji po tym, jak podeptał Koran w Sztokholmie

Wiadomość, że szwedzkie władze zezwolą na protest w oparciu o wolność słowa, skłoniła setki irackich demonstrantów do szturmu i spalenia szwedzkiej ambasady w Bagdadzie w chaotycznym ataku przed świtem.

Rząd iracki potępił atak, ale w odpowiedzi na protest w stolicy Szwecji wydalił swojego ambasadora, obiecując zerwanie więzi i zawieszenie koncesji szwedzkiej firmy produkującej sprzęt telekomunikacyjny Ericsson.

W czasie protestu przed ambasadą Iraku w Sztokholmie iracki premier Mohammed Shia al-Sudani „poinstruował ambasadora Szwecji w Bagdadzie, aby opuścił terytorium Iraku”.

Jego biuro powiedziało, że decyzja została podjęta „motywowana wielokrotnym zezwoleniem szwedzkiego rządu na spalenie Świętego Koranu, znieważenie islamskich świętości i spalenie irackiej flagi”.

W końcu iracki uchodźca mieszkający w Szwecji Sloan Momica, lat 37, nadepnął na Koran, ale nie spalił jego stron, jak to zrobił w zeszłym miesiącu przed głównym meczetem w Sztokholmie.

Szwecja i inne kraje europejskie były już wcześniej świadkami protestów, podczas których skrajnie prawicowi i inni aktywiści, powołując się na ochronę wolności słowa, uszkadzali lub uszkadzali religijne ikony lub książki, zwykle wywołując protesty.

– noc chaosu –

Wcześniejsze wieści o planowanym proteście w Sztokholmie skłoniły setki ludzi do nocnego tłoczenia się w ambasadzie w Bagdadzie – tak jak zrobili to w odpowiedzi na spalenie Koranu w czerwcu – oraz wspinania się po ścianach i podpalania budynków.

Demonstranci – zwolennicy potężnego szyickiego duchownego i przywódcy politycznego Muktady al-Sadra – starli się z iracką policją, która użyła pałek elektrycznych i armatek wodnych, by ich rozproszyć.

„Zmobilizowaliśmy się dzisiaj, aby potępić spalenie Koranu, który dotyczy miłości i wiary” – powiedział AFP jeden z demonstrantów, Hassan Ahmed.

Niektórzy trzymali Koran w powietrzu, podczas gdy inni trzymali zdjęcia al-Sadra i jego zmarłego ojca, Muhammada al-Sadra, szanowanego duchownego w kraju z większością szyitów.

Spokój powrócił nad ranem, kiedy droga do ambasady została zamknięta przez policję, ponieważ pełny zakres szkód spowodowanych pożarem pozostał niejasny.

READ  BBC zwolniło najlepiej opłacanego nadawcę Gary'ego Linekera za posty na Twitterze

Szwedzki MSZ powiedział agencji AFP, że wszyscy jego pracownicy w Bagdadzie byli „bezpieczni” podczas zamieszek.

Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström powiedział później, że wezwany zostanie iracki charge d’affaires.

„To, co się stało, jest całkowicie nie do przyjęcia, a rząd potępia te ataki w najostrzejszych słowach” – powiedział w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone potępiły również atak na ambasadę.

„To niedopuszczalne, że irackie siły bezpieczeństwa nie podjęły działań, aby uniemożliwić demonstrantom drugie wtargnięcie na teren szwedzkiej ambasady i zniszczenie go” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

– Zerwij relacje –

Iracki premier zwołał rano nadzwyczajne posiedzenie i zdecydowanie potępił atak na ambasadę. Około 20 demonstrantów zostało aresztowanych – poinformowało źródło w irackich siłach bezpieczeństwa.

Ale rząd Sudanu wystosował również surowe ostrzeżenie do Szwecji, jeśli pozwoli na rozpoczęcie drugiego protestu w sprawie Koranu zaledwie kilka godzin wcześniej.

Bagdad powiedział, że poinformował Sztokholm, że „każde powtórzenie się incydentu spalenia Świętego Koranu na szwedzkiej ziemi wymaga zerwania stosunków dyplomatycznych”.

Szwedzka policja zezwoliła na protest zgodnie z przepisami dotyczącymi prawa do wolności zgromadzeń i wypowiedzi.

„Konstytucja mówi, że potrzeba wiele, aby uniemożliwić komukolwiek uzyskanie zezwolenia na zgromadzenie publiczne, dlatego przedwczoraj daliśmy pozwolenie osobie prywatnej na protest” – powiedziała agencji AFP Ola Osterling ze sztokholmskiej policji.

Mommica wcześniej spalił strony Koranu 28 czerwca przed największym meczetem w Sztokholmie podczas Eid al-Adha, święta obchodzonego przez muzułmanów na całym świecie.

Ten incydent wywołał oburzenie dyplomatyczne i protesty w całym świecie muzułmańskim, co skłoniło zwolenników al-Sadra do krótkiego szturmu na ambasadę Szwecji w Bagdadzie następnego dnia.

Potężny duchowny raz po raz mobilizował tysiące protestujących.

Latem 2022 roku, podczas sporu o powołanie nowego premiera, zwolennicy al-Sadra szturmowali budynek parlamentu w Bagdadzie i zorganizowali kilkutygodniową okupację.

READ  Andrew „Freddie” Flintoff, były kapitan krykieta Anglii, zgodził się zapłacić BBC ogromną sumę za awarię Top Gear.

burs-jll / fz / jsa