Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Xi pochwalił „starego przyjaciela” Kissingera na spotkaniu w Pekinie

Xi pochwalił „starego przyjaciela” Kissingera na spotkaniu w Pekinie

Podczas wizyty Kissingera w Chinach w tym tygodniu wezwał on do zbliżenia między Waszyngtonem a Pekinem, które pozostają w sprzeczności w wielu kwestiach, od praw człowieka po handel i bezpieczeństwo narodowe.

100-letni dyplomata odegrał kluczową rolę w nawiązywaniu przez Stany Zjednoczone więzi z komunistycznymi Chinami w latach 70. i przez lata utrzymywał bliskie kontakty z przywódcami tego kraju.

„Naród chiński ceni sobie przyjaźń i nigdy nie zapomnimy naszego starego przyjaciela i waszego historycznego wkładu w promowanie rozwoju stosunków chińsko-amerykańskich oraz promowanie przyjaźni między narodem chińskim i amerykańskim” – powiedział prezydent Xi Kissingerowi w czwartek. .

„Przyniosło to korzyści nie tylko obu krajom, ale także zmieniło świat” – dodał Xi.

„Obecnie świat przechodzi zmiany niespotykane od stulecia, a system międzynarodowy przechodzi ogromne zmiany” – powiedział chiński przywódca.

„Chiny i Stany Zjednoczone znów znajdują się na rozdrożu, obie strony muszą ponownie dokonać wyboru”.

W odpowiedzi Kissinger podziękował Xi za goszczenie go w budynku piątym Państwowego Pensjonatu Diaoyutai – gdzie w 1971 roku spotkał się z ówczesnym premierem Zhou Enlai.

„Stosunki między naszymi dwoma krajami będą miały kluczowe znaczenie dla pokoju na świecie i dla rozwoju naszych społeczeństw” – powiedział były dyplomata.

– Legendarny dyplomata –

Kissinger potajemnie udał się do Pekinu w 1971 roku z misją nawiązania stosunków z komunistycznymi Chinami.

Podróż utorowała drogę do historycznej wizyty byłego prezydenta USA Richarda Nixona, który starał się zdestabilizować zimną wojnę i szukał pomocy w zakończeniu wojny w Wietnamie.

Uwertura Waszyngtonu do odizolowania Pekinu pomogła Chinom stać się potęgą produkcyjną i drugą co do wielkości gospodarką świata.

Od czasu odejścia ze stanowiska Kissinger, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, wzbogacił się na swojej pracy doradczej w sprawie Chin – i ostrzegał przed twardą zmianą w polityce amerykańskiej.

Jego podróż w tym tygodniu zbiega się również z podróżą amerykańskiego wysłannika ds. klimatu Johna Kerry’ego i następuje po niedawnych wizytach sekretarza skarbu Janet Yellen i sekretarza stanu Antony’ego Blinkena.

READ  Oto dlaczego księciu Harry'emu pozwolono na 10 dni z kwarantanny w Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w pogrzebie księcia Filipa

„Od 1971 roku dr Kissinger odwiedził Chiny ponad 100 razy” – poinformowało w czwartek CCTV.

„W dzisiejszym świecie współistnieją wyzwania i możliwości, a zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny powinny wyeliminować nieporozumienia, pokojowo współistnieć i unikać konfrontacji” – zacytował Xinhua, jak powiedział we wtorek ministrowi obrony Li Changfu.

W środę Kissinger spotkał się także ze starszym dyplomatą Wang Yi, który wysoko ocenił „historyczny wkład Kissingera w rozwój przełamywania lodów w stosunkach chińsko-amerykańskich”.

„Polityka USA wobec Chin wymaga mądrości dyplomatycznej, takiej jak Kissinger, i politycznej odwagi, takiej jak Nixon” – powiedział Wang.

Kissinger od dawna jest honorowany przez amerykańską elitę i otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za wynegocjowanie zawieszenia broni w Wietnamie.

Jednak przez wielu postrzegany jest jako nieskazany zbrodniarz wojenny ze względu na swoją rolę, między innymi, w rozszerzeniu wojny wietnamskiej na Kambodżę i Laos, wspieraniu zamachów stanu w Chile i Argentynie oraz przymykaniu oczu na masowe okrucieństwa popełniane przez Pakistan podczas Wojna o niepodległość Bangladeszu w 1971 roku.

pfc-oho / noga