Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy mogli znaleźć jedną część mózgu, która mówi nam o czasie: ScienceAlert

Naukowcy mogli znaleźć jedną część mózgu, która mówi nam o czasie: ScienceAlert

Zarówno naukowcy, jak i filozofowie od dawna zastanawiali się, jak czas może wydawać się wyparowywać w mgnieniu oka lub wydłużać się w nieskończoność, w zależności od wydarzenia.

Nowe badanie wskazało jedną część mózgu, w której zachodzi to poznanie – przynajmniej u gryzoni.

W testach przeprowadzonych na myszach naukowcy z University of Oxford i University College London w Wielkiej Brytanii oraz Fundacji Champalimaud w Portugalii odkryli, że spowolnienie lub przyspieszenie aktywności w tym obszarze mózgu zmieniło sposób, w jaki zwierzęta były w stanie ocenić czas.

Eksperymenty koncentrowały się na głębokiej części mózgu zwanej wykresKtóre są związane z planowaniem motorycznym, działaniem i podejmowaniem decyzji. zatrućWykorzystano wszystkie zmiany temperatury Modyfikacja aktywności nerwowej prążkowia.

We wcześniejszych badaniach wykorzystywano temperaturę do manipulowania czasową dynamiką zachowań, takich jak śpiew ptaków. Ochłodzenie określonego obszaru mózgu spowalnia utwór, natomiast podgrzanie go przyspiesza bez zmiany jego struktury.On mówi Ekolog behawioralny Tiago Montero z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

„Myśleliśmy, że temperatura może być idealna, ponieważ prawdopodobnie pozwoliłaby nam zmienić prędkość dynamiki neuronów bez zakłócania ich wzorca”.

Testy na myszach
Szczury badano pod kątem postrzegania czasu. (Montero i in., Naturalna neuronauka2023)

Naukowcy wykorzystali implanty do ogrzania lub schłodzenia mózgów myszy. analiza pod do narkotyku wykazało, że aktywność mózgu prążkowia przyspiesza wraz ze wzrostem temperatury i zwalnia wraz ze spadkiem temperatury.

Kiedy szczury były przytomne, te same zmiany temperatury i aktywności mózgu zostały zmapowane do zmienionego postrzegania czasu w eksperymentach laboratoryjnych. Cieplejszy, szybszy schemat oznaczał, że czas płynął wolniej; Chłodniejszy, wolniejszy oznacza, że ​​czas płynie szybciej.

Jednak zmiany temperatury (i późniejsze zmiany wzorca mózgu) nie wpłynęły na prędkość, z jaką myszy się poruszały — tylko na prędkość, z jaką zdecydowały się rozpocząć ruchy. Postrzeganie, jak szybko mija czas i jak szybki jest ruch, wydaje się być obsługiwane przez dwie różne części mózgu.

READ  Wraz ze wzrostem poziomu dwutlenku węgla rosną również składniki odżywcze w naszej żywności

Innymi słowy, prążkowie zajmuje się czasem wymachu rakiety tenisowej, podczas gdy inny obszar mózgu odpowiada za prędkość rzeczywistego wymachu. To może być inny obszar móżdżekbadacze On mówiktóry jest obszarem związanym z kontrolą i koordynacją ruchową.

Poprzednie dane MRI wskazywały, że zwoje podstawy są również zaangażowane w zachowanie czasu u ludzi, ale potrzebne będą dalsze badania, aby dokładnie zobaczyć, jak przekłada się to na różne gatunki.

Używamy czasu przez cały czas, a kiedy nasze poczucie go jest osłabione – jak na przykład w przypadku choroby Parkinsona – wpływa to na ruch i percepcję. Badanie rzuca więcej światła na wewnętrzne mechanizmy mózgowe zaangażowane u ssaków.

„Jest wiele tajemnic do odkrycia” On mówi Montero.

„Jakie obwody mózgowe w ogóle tworzą te fale aktywności? Jakie obliczenia, inne niż mierzenie czasu, mogą wykonywać takie fale? W jaki sposób pomagają nam przystosować się i inteligentnie reagować na nasze środowisko?”

Badania opublikowane w Naturalna neuronauka.