Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niezwykły indyjski łazik księżycowy dokonuje pierwszej w historii obserwacji naukowej

Niezwykły indyjski łazik księżycowy dokonuje pierwszej w historii obserwacji naukowej

Łazik Pragyan będzie pierwszym robotem, który przemierza południowy biegun Księżyca. Co znajdzie?
Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych

  • Indyjska sonda kosmiczna dokonała pierwszej naukowej obserwacji południowego bieguna Księżyca.
  • Ważący 57 funtów łazik nazywa się Pragyan, co w hinduizmie oznacza osobę posiadającą mądrość.
  • Bergian potwierdził istnienie siarki i odkrył także inne pierwiastki.

Indie przeszły do ​​historii, kiedy jako pierwszy kraj pomyślnie wylądowały na południowym biegunie Księżyca. Księżycowy statek kosmiczny nie marnował czasu i wyruszył, aby dokonać pierwszych obserwacji naukowych.

We wtorek Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych ogłosiła na swojej stronie internetowej, że statek kosmiczny przybył Niektórzy obecność siarki. Analizy elementarne wskazują także na obecność glinu, wapnia, żelaza, chromu i tytanu.

Dość powiedzieć, że łazik był zajęty. Ten wspaniały łazik nazywa się Pragyan, a jego hinduskie imię oznacza kogoś, kto ma większą wiedzę i mądrość.

Bergian waży 57 funtów, mniej więcej wielkości małego owczarka niemieckiego lub pitbulla i spędza dwa tygodnie jeżdżąc tam, gdzie wcześniej nie był żaden robot ani człowiek.

Nauka praska może mieć kluczowe znaczenie w nauce wydobywania wody księżycowej, a jest to cel, do którego dąży każdy naród zainteresowany Księżycem.

Statek kosmiczny może być mały i uroczy, ale indyjska misja Księżyca w nowiu „zdecydowanie stawia go na arenie międzynarodowej jako wschodząca potęga kosmiczna” – powiedział Insider Robert Brown, szef eksploracji kosmosu w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory.

Co dalej zrobi indyjski statek kosmiczny?

Jest wyposażony w laser i wiązkę cząstek alfa, które pomagają mu badać powstawanie południowego bieguna Księżyca, co jest szczególnie interesujące.

Lądownik Vikram to pierwszy robot, który pomyślnie wylądował na południowym biegunie Księżyca. Wewnątrz znajdował się moduł księżycowy Pragyaan, który rozwija się i opada na Ziemię po pokazanej tutaj rampie.
Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych

Uważa się, że południowy biegun Księżyca jest najbardziej Bogaty w wodę region na Księżycu. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ można wydobyć lód wodny w celu wytworzenia tlenu nadającego się do oddychania dla przyszłych załogowych baz księżycowych, a także wodoru i tlenu do paliwa rakietowego, które mogłoby zasilać przyszłe misje na Marsa i dalej.

READ  Panika w Nowej Zelandii jako rodzimy nietoperz uwzględniony w ankiecie Bird of the Year | Nowa Zelandia

Łazik wykorzysta także pokładowe ładunki RAMBHA i ILSA do badania atmosfery księżycowej, a także do pobierania próbek do dodatkowej analizy składu powierzchni. Czasy Indii.

Jak podaje ISRO, to znajdujący się na łaziku instrument LIBS (laser induced breakdown spectroskopii) w końcu dokonał pierwszych w historii pomiarów składu południowego bieguna Księżyca. Laser emituje intensywne impulsy w stronę powierzchni Księżyca, wytwarzając niezwykle gorącą plazmę.

I tu pojawia się sztuczka z fizyką: każdy pierwiastek układu okresowego emituje unikalny zestaw długości fal światła. Naukowcy mogą badać światło plazmy, aby określić kombinacje długości fal i określić skład chemiczny obiektów na Księżycu.

Chwila na podręczniki historii

Indie są czwartym krajem – po Rosji, Stanach Zjednoczonych i Chinach – który wylądował na Księżycu.

„To wielkie osiągnięcie dla całego narodu” – powiedział Brown. „Ostatnim razem dotarli do play-offów, jeśli można tak powiedzieć, i tym razem wygrali Super Bowl”.

„Wszyscy członkowie społeczności kosmicznej przyłączają się do narodu indyjskiego oraz jego utalentowanych inżynierów i naukowców i świętują ich sukces oraz to osiągnięcie” – dodał.

Korekta: 28 sierpnia 2023 r. — we wcześniejszej wersji tego artykułu błędnie napisano tytuł Roberta Browna. Jest kierownikiem badań kosmosu w Laboratorium Fizyki Stosowanej Johnsa Hopkinsa, a nie szefem tamtejszego Centrum Badań Kosmosu. Ta historia została zaktualizowana. Pierwotnie opublikowano 23 sierpnia 2023 r.