Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Floryda przygotowuje się na „bardzo niebezpieczny” huragan Adalia.

Floryda przygotowuje się na „bardzo niebezpieczny” huragan Adalia.

Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów podało, że Idalia, burza kategorii 1, z utrzymującym się wiatrem do 140 km/h, zmierzała we wtorek rano u wybrzeży południowo-zachodniej Florydy, niosąc burzę tropikalną na zachodnią Kubę i powodzie w Hawanie.

Narodowe Centrum ds. Huraganów twierdzi, że ciepłe wody Zatoki Meksykańskiej, osiągające temperaturę prawie 31 stopni Celsjusza (88 stopni Fahrenheita), wpędzą Adalię w „bardzo niebezpieczny, duży huragan przed wylądowaniem w środę”.

Główne huragany mają kategorię 3 lub wyższą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, a wiatry o prędkości przekraczającej 177 km/h według Krajowego Centrum ds. Huraganów spowodują „niszczycielskie szkody”.

Gubernator Florydy Ron DeSantis wezwał mieszkańców stref ewakuacyjnych wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej do opuszczenia kraju „natychmiast”.

„Nie trzeba pokonywać setek mil” – powiedział na konferencji prasowej, wzywając mieszkańców wybrzeża w 23 hrabstwach, którym nakazano ewakuację, aby dotarli do schronisk lub hoteli znajdujących się poza strefami zagrożenia.

– Marchy „Big Bend” na torze –

W zeszłym roku prawie 150 osób zginęło, gdy huragan Ian uderzył w zachodnie wybrzeże Florydy jako niszczycielska burza 4. kategorii, powodując fale sztormowe i silne wiatry, które przewróciły mosty, zmyły budynki i spowodowały szkody o wartości ponad 100 miliardów dolarów.

Oczekuje się, że Adalia będzie miała wpływ dalej na północ wzdłuż wybrzeża, w tak zwanym regionie Big Bend, rozległym bagnistym obszarze, na którym nie ma wysp barierowych, w przeciwieństwie do większości innych obszarów przybrzeżnych na Florydzie.

„Tak naprawdę od dawna huragan nie nawiedził tego obszaru” – powiedział DeSantis na konferencji prasowej we wtorek rano.

„Zobaczysz dużo gruzu, wzdłuż tej ścieżki jest dużo drzew” – dodał gubernator, który zawiesił swoją kampanię prezydencką, aby uporać się z kryzysem.

NHC stwierdziło w swoim najnowszym raporcie, że prognozy są coraz bardziej pewne, że Idalia „dotrze w środę rano do wybrzeża Florydy przylegającego do zatoki Apalachee” i może spowodować „powodzie sztormowe na wysokość 3–5 metrów nad poziomem gruntu”. „

READ  Ogólne Chiny planują rozpocząć wojnę z Tajwanem

W Stenhaecheee, jednym z małych miasteczek rozsianych po Big Bend, Robert Bryant we wtorek poczynił ostatnie przygotowania do ewakuacji ze swoimi dwoma kotami i psem.

„Weszliśmy do wody, więc bylibyśmy najgorsi” – powiedziała 18-latka, której dom stoi na palach w pobliżu ujścia rzeki.

Mam nadzieję, że to się skończy i powieje trochę wiatru… ale trzeba przygotować się na najgorsze i mieć nadzieję na najlepsze”.

Rzecznik Białego Domu powiedział, że prezydent USA Joe Biden rozmawiał w poniedziałek z DeSantisem i zatwierdził ogłoszenie stanu nadzwyczajnego, obiecując, że uzyska jego pełne wsparcie. Personel wysłała także amerykańska Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA).

Międzynarodowe lotnisko w Tampie zostało zamknięte z powodu burzy, podczas gdy pobliska baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych nakazała obowiązkową ewakuację „ważnego personelu i osób na utrzymaniu, które nie są krytyczne dla misji”.

– „Na morzu fala upałów” –

Georgia i Karolina Południowa również są objęte obserwacją burzową, ponieważ oczekuje się, że system przetnie północno-wschodnią Florydę, a następnie wpłynie do Oceanu Atlantyckiego.

Narodowe Centrum Huraganów twierdzi, że gwałtowne powodzie i powodzie miejskie mogą do środy nawiedzić części Florydy i południową Gruzję. Od środy do czwartku powodzie mogą dotrzeć do części Karoliny Południowej.

W poniedziałek tysiące Kubańczyków uciekło burzy, gdy prowincje Pinar del Rio i Artemisa, a także wyspa Isla de la Juventud otrzymały ostrzeżenia przed huraganem.

Ulice Hawany i niektórych zachodnich prowincji wyspiarskiego kraju zostały zalane przejazdem Idalii.

Po przekroczeniu Kuby burza przeniosła się nad Zatokę Meksykańską, która według naukowców doświadcza „morskiej fali upałów” – ożywiając wiatry Idalia, gdy przyspieszają w kierunku Florydy.

W poniedziałek padało w meksykańskim stanie Quintana Roo, który obejmuje Cancun i inne nadmorskie kurorty.

Naukowcy ostrzegają, że burze stają się coraz silniejsze w miarę ocieplania się świata w wyniku zmian klimatycznych.

READ  Joe Biden podwaja się po apelu o odejście Władimira Putina od władzy

Bour-Dis/St