Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska produkcja przemysłowa jest jeszcze słaba, ale już widać pierwsze zielone pędy |  stan

Polska produkcja przemysłowa jest jeszcze słaba, ale już widać pierwsze zielone pędy | stan

Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 2,0% rok do roku, mniej niż prognozowano na poziomie -1,7%, ale nieco powyżej naszej prognozy na poziomie -2,5%. Tymczasem GUS zrewidował lipcowe dane w górę z -2,7% rok do roku do -2,3%, wskazując na pewną stabilizację na niższym poziomie. Po wyłączeniu sezonowym produkcja przemysłowa za sierpień była o 0,6% wyższa w ujęciu miesięcznym niż w lipcu, co jest jednym z niewielu optymistycznych sygnałów z odczytu danych.

Większość sektorów przemysłu nadal się kurczyła, ale w niektórych odnotowano wzrost. Największy spadek odnotowano w produkcji dóbr epizodycznych (-7,8% r/r), spadki zanotowano także w produkcji dóbr konsumpcyjnych (dóbr trwałego użytku -6,4% i nietrwałych -0,9%), natomiast silnie wzrosła produkcja dóbr kapitałowych (+10,5%).

Także patrząc szerzej, największe spadki rok do roku zanotowano w górnictwie węgla kamiennego i brunatnego (-19,9%), produkcji metali (-17,9%), a także w produkcji papieru (-12,3%) oraz komputerach i elektronice (-12,3%). -12,2%). Sprzęt elektryczny (-7,3%). Dla większości z tych branż baza w porównaniu z rokiem ubiegłym była wysoka. Natomiast silny wzrost odnotowano w naprawach maszyn i urządzeń (+22,0%), odzieży (16,2%), pozostałego sprzętu transportowego (15,3%), samochodów (14%) oraz maszyn i urządzeń (9,9%).

Branże zorientowane na eksport odnotowują spadki (komputery, elektronika i sprzęt elektryczny) i wzrosty (produkcja, samochody i inny sprzęt transportowy). To ostatnie należy uznać za pozytywny sygnał w świetle słabej sytuacji gospodarczej w strefie euro, zwłaszcza w Niemczech.

Wskaźnik PMI pokazuje, że Polska przeżywa trzeci najdłuższy okres spadku zamówień od 1998 roku. Osłabienie w branży wynika ze słabego popytu wewnętrznego. Główny motor wzrostu w ostatnich latach, czyli konsumpcja, utknął w martwym punkcie i nie nabrał tempa pomimo spadającego wskaźnika CPI, rosnących płac, a nawet poprawy nastrojów. Dane przemysłowe pokazują także słabe wyniki w sektorze budowlanym.

Najnowsze dane bilansu płatniczego pokazują, że eksport także słabnie, choć najnowszy PMI pokazuje mniejszy pesymizm w zamówieniach zagranicznych. W trzecim kwartale może nastąpić dalszy spadek PKB rok do roku. Z kolei dzisiejsze dane wskazują na kontynuację silnego wzrostu inwestycji obserwowanego w pierwszej połowie tego roku.

READ  Rynki na żywo, poniedziałek 26 lipca 2021 r.

Istnieją jednak wstępne oznaki poprawy światowej produkcji, widoczne w danych pochodzących od eksporterów azjatyckich, a ostatnio także z Chin. Polska odczuje oznaki ożywienia w Azji z dużym opóźnieniem ze względu na recesję w niemieckiej gospodarce.