Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowa sobota: Dwutlenek węgla na księżycu Jowisza i nadchodząca misja słoneczna Chin

Naukowa sobota: Dwutlenek węgla na księżycu Jowisza i nadchodząca misja słoneczna Chin

03:03

Eksploracja Jowisza

Na lodowatym księżycu Jowisza, Europie, odkryto dwutlenek węgla, jeden z niezbędnych składników życia. Odkrycia dokonał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba i stwarza możliwość, że na Europie może istnieć życie. NASA twierdzi, że analiza pokazuje, że węgiel ten prawdopodobnie pochodził z podpowierzchniowego oceanu i nie został dostarczony przez meteoryty ani inne źródła zewnętrzne. Dodaje, że został zdeponowany w najnowszej skali czasu geologicznego.

Zbierz rzadką próbkę asteroidy

NASA udało się pobrać próbkę z asteroidy Bennu. 24 września automatyczna sonda kosmiczna OSIRIS-REx zrzuciła próbkę asteroidy umieszczoną w kapsule w Utah. Pojazd został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w 2016 r. i pobrał próbki z bogatej w węgiel asteroidy Bennu w październiku 2020 r. Swoją podróż powrotną na Ziemię rozpoczął w 2021 r. Naukowcy mają nadzieję, że próbki asteroid ujawnią wskazówki dotyczące narodzin naszego Układu Słonecznego i początki życia na Ziemi.

Misja księżycowa w Indiach

Indyjski lądownik i łazik przegapiły sygnał alarmowy. Lądownik księżycowy Chandrayaan-3 i łazik Pragyan weszły w stan hibernacji na początku września. Próby obudzenia pary podejmowane od 22 września po dwutygodniowej mroźnej księżycowej nocy jak dotąd nie powiodły się. Indyjskie władze kosmiczne wyraziły nadzieję, że w ciągu najbliższych 14 dni pojazd zacznie działać. Ta kultowa para była pierwszymi obiektami stworzonymi przez człowieka, które wylądowały w południowym obszarze polarnym Księżyca. To osiągnięcie uczyniło Indie czwartym krajem w historii, po Stanach Zjednoczonych, Rosji i Chinach, który wylądował na Księżycu.

Eksploracja energii słonecznej

Chiny planują wystrzelić satelitę do badania energii słonecznej w 2026 r. Xihe-2 wyruszy na niezbadaną wcześniej orbitę między Ziemią a Słońcem. Ma na celu zbadanie pochodzenia i ewolucji pola magnetycznego w aktywnym obszarze Słońca oraz poznanie trójwymiarowej struktury i fizycznego mechanizmu rozbłysków słonecznych. Xihe-2 będzie pierwszą na świecie sztuczną sondą punktu Lagrange’a L5 między Słońcem a Ziemią, przydatnego miejsca do badań i monitorowania pogody kosmicznej.

READ  Wewnętrzny zegar sprzyja przetrwaniu sinic na Ziemi