Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Próbka asteroidy OSIRIS REx może odkryć tajemnice Układu Słonecznego

Próbka asteroidy OSIRIS REx może odkryć tajemnice Układu Słonecznego

24 września sonda kosmiczna OSIRIS-REx zrzuciła próbkę Bennu, bliskiej Ziemi asteroidy krążącej wokół Słońca i znajdującej się stosunkowo blisko Ziemi.

Próbka wylądowała na spadochronie w Utah, gdzie naukowcom udało się odzyskać materiał i obecnie go badają.

Jerry Clayton z TPR rozmawiał z Vicki Hamilton, naukowcem z Southwest Research Institute i współbadaczką misji OSIRIS-REx.

Ta rozmowa została zredagowana pod kątem długości i przejrzystości.

Clayton: Proszę nam przedstawić krótki przegląd misji OSIRIS-REx.

Hamiltona: OSIRIS-REx to misja mająca na celu pobranie próbki z asteroidy i dostarczenie jej na Ziemię. Jest to pierwsza misja NASA polegająca na pobraniu próbek asteroid. Naszym celem jest pobranie próbki z asteroidy bogatej w węgiel – takiej, która naszym zdaniem została znacząco zmieniona przez wodę – aby zrozumieć zarówno historię organiczną, jak i wodną naszego Układu Słonecznego oraz jaką rolę mogła ona odegrać w Ziemi wiemy dzisiaj.

Clayton: To była niesamowita podróż. Kiedy wystrzelono OSIRIS-REx?

Hamiltona: Rozpoczęliśmy we wrześniu 2016 r.

CLAYTON: Kiedy statek kosmiczny zbliżył się i wylądował lub na krótko wylądował na Bennu, wszyscy byli zaskoczeni. Co tu się stało?

Hamiltona: Tak, spodziewaliśmy się, że Benno będzie nieco bardziej asertywny. W rzeczywistości nawierzchnia była trochę mocniejsza, niż się spodziewaliśmy. Niektórzy opisali to jako coś w rodzaju basenu z piłeczkami. Wiesz, jeśli wskoczysz do dołu pełnego piłek, zajdziesz głębiej niż myślisz. To było trochę tak jak z Benno. Wypłynęliśmy więc na powierzchnię nieco głębiej, niż się spodziewaliśmy.

Uważamy jednak, że okazało się to bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ oznacza to, że otrzymaliśmy z asteroidy o wiele więcej materiału, niż kiedykolwiek spodziewaliśmy się uzyskać.

NASA/Goddard/Uniwersytet Arizony

Ten mozaikowy obraz asteroidy Bennu składa się z 12 zdjęć PolyCam zebranych 2 grudnia przez sondę kosmiczną OSIRIS-REx z odległości 25 mil.

Clayton: Porozmawiajmy o znaczeniu tego konkretnego okazu i jego znaczeniu dla naszej wiedzy.

READ  Witamina D związana z demencją

Hamiltona: Tak naprawdę staramy się zrozumieć więcej na temat naszego Układu Słonecznego i powstawania planet. Mamy wystarczająco dużo informacji z meteorytów, aby zrozumieć, że kiedy powstawało nasze Słońce, wokół niego znajdowały się różne obszary. Skończyło się na planetach ziemskich w centrum. Im dalej się udasz, możesz wyruszyć w stronę gazowych i lodowych gigantów.

Ale jedno z najważniejszych pytań, jakie stawiamy na temat naszej planety, brzmi: skąd wzięła się cała woda i jak się tu dostaliśmy? Jak życie pojawiło się na tej planecie? Asteroidy takie jak Bennu, nasz cel tej misji, to kapsuły czasu, które zatrzymują chemię bardzo wczesnego Układu Słonecznego, niezależnie od tego, czy jest to woda, substancje organiczne czy coś innego.

Mamy nadzieję, że uzyskując oryginalną próbkę tej substancji, będziemy w stanie lepiej zrozumieć spis różnych substancji chemicznych w czasie formowania się naszej Ziemi, ponieważ zapis ten został wymazany tutaj na Ziemi. Nie mamy już tego głębokiego okna w ziemi.

Próbka kapsuły powrotnej z misji NASA OSIRIS-REx zostaje przetransportowana do pomieszczenia czystego w niedzielę 24 września 2023 r. na poligonie testowo-szkoleniowym Departamentu Obrony w Utah.

NASA / Keegan Barber / (NASA / Keegan Barber)

/

(NASA/Keegan Barber)

Próbka kapsuły powrotnej z misji NASA OSIRIS-REx zostaje przetransportowana do pomieszczenia czystego w niedzielę 24 września 2023 r. na poligonie testowo-szkoleniowym Departamentu Obrony w Utah.

Clayton: Ile czasu zajmą te badania, jeśli chodzi o analizę tych próbek?

Hamiltona: Cóż, to trochę podchwytliwe pytanie, ponieważ odpowiedź prawdopodobnie będzie na zawsze. Sprowadzamy tę próbkę nie tylko do analizy przez nasz zespół, co będziemy robić pod auspicjami misji OSIRIS-REx przez następne dwa lata.

Jednak około 75% materiału będzie przechowywane długoterminowo dla przyszłych pokoleń. Naukowcy jeszcze się nie urodzili, nie wynaleziono jeszcze instrumentów naukowych. Mamy więc nadzieję, że próbki te będą badane przez cztery dekady, jeśli nie setki lat.

READ  Hubble znalazł dowody na utrzymującą się parę wodną na jednej półkuli Europy