Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Co nowe badanie mammograficzne ujawnia na temat BMI, rasy, pochodzenia etnicznego i ryzyka zaawansowanego raka piersi?

Co nowe badanie mammograficzne ujawnia na temat BMI, rasy, pochodzenia etnicznego i ryzyka zaawansowanego raka piersi?

Pojawiające się badania dotyczące przesiewowych badań mammograficznych sugerują, że kobiety przed menopauzą z Azji i wysp Pacyfiku oraz czarne kobiety po menopauzie są obarczone najwyższym ryzykiem związanym z gęstością piersi i najwyższym ryzykiem związanym z BMI rozwoju zaawansowanego raka piersi. Naukowcy odkryli również, że częstotliwość badań mammograficznych (co rok zamiast co dwa lata) miała niewielki wpływ na ryzyko zaawansowanego raka piersi.

Jak wynika z badania opublikowanego niedawno w Gamma OnkologiaNaukowcy ocenili populacyjne współczynniki ryzyka (PARP) zaawansowanego raka piersi na podstawie przeglądu danych uzyskanych od 904 615 kobiet, które od stycznia 2005 r. do czerwca 2018 r. poddały się łącznie 3 331 740 badaniom mammograficznym wykonywanym co roku lub co dwa lata. Siedemdziesiąt dwa procent badań mammograficznych w przypadku białych kobiet Z badania wynika, że ​​10,8% w przypadku kobiet z Azji lub wysp Pacyfiku, 9,5% w przypadku kobiet czarnoskórych, 5,3% w przypadku Latynosek/Latynosek i 2% w przypadku kobiet innych ras i grup etnicznych.

Naukowcy odkryli, że czarne kobiety po menopauzie miały najwyższy wskaźnik PARP związany z BMI (38,6 procent) w przypadku zaawansowanego raka piersi, a następnie kobiety po menopauzie pochodzenia latynoskiego/latynoskiego (31,8 procent) i czarne kobiety przed menopauzą (30,3 procent). Kobiety po menopauzie i przed menopauzą w Azji i na Wyspach Pacyfiku miały najniższy wskaźnik PARP związany z BMI w badaniu, wynoszący odpowiednio 15,3% i 9,8%.

„(Nadwaga lub otyłość) stanowi największy odsetek zaawansowanych przypadków raka u kobiet po menopauzie (30%). „do normalnej wagi” – zauważyła główna autorka badania Carla Kerlikowski, lekarz medycyny, profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. (UCSF) Szkoła Medyczna, stypendyści.

Co nowe badanie mammograficzne ujawnia na temat BMI, rasy, pochodzenia etnicznego i ryzyka zaawansowanego raka piersi?

Według autorów badania nadwaga lub otyłość znacząco zwiększa PARP w przypadku zaawansowanego raka piersi w porównaniu z inwazyjnym rakiem piersi u kobiet w okresie przedmenopauzalnym. W tej populacji u czarnych kobiet odsetek PARP w przypadku zaawansowanego raka piersi wynosił 30,3% w porównaniu z 9,9% w przypadku inwazyjnego raka piersi. Podobnie badacze zaobserwowali 20-krotnie większą różnicę w PARP między latynoskimi/latynoskimi kobietami (23,4% w porównaniu z 1%) a białymi kobietami (18,2% w porównaniu z 3,7%).

READ  Najlepsze zabiegi na ból dolnego odcinka kręgosłupa

„(Nadwaga lub otyłość) stanowi największy odsetek zaawansowanych przypadków raka u kobiet po menopauzie (30%)…. „Aby zmniejszyć liczbę zaawansowanych diagnoz raka, działania w ramach profilaktyki pierwotnej powinny skupiać się na odwracaniu uwagi pacjentów z nadwagą (choroba) i otyłości do normalnej wagi” – napisali główna autorka badania Carla Kerlikowski, MD, profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (UCSF) School of Medicine (UCSF) wraz ze współpracownikami.

PARP powiązany z gęstością piersi był ogólnie wyższy u kobiet przed menopauzą (37 procent) niż u kobiet po menopauzie (24 procent). Autorzy badania odkryli, że wśród kobiet w wieku przedmenopauzalnym kobiety z Azji lub wysp Pacyfiku miały najwyższy wskaźnik PARP związany z gęstością piersi w przypadku zaawansowanego raka piersi (46,6%), a następnie kobiety innych ras/pochodzenia etnicznego (40,2%) i kobiety rasy białej (39,8%) ).centów). .

Kerlikowski i wsp. zauważyli, że do zwiększenia gęstości piersi mogą przyczyniać się takie czynniki, jak spożycie alkoholu, pomenopauzalna terapia estrogenami i progesteronem. Autorzy badania dodali, że selektywne modulatory receptora estrogenowego, agoniści hormonu uwalniającego gonadotropiny oraz karmienie piersią mogą prowadzić do zmniejszenia gęstości piersi.

Trzy główne posiłki

  1. Zagrożenia związane z gęstością piersi u kobiet przed menopauzą z Azji i wysp Pacyfiku. Stwierdzono, że u kobiet przed menopauzą z Azji i wysp Pacyfiku ryzyko zaawansowanego raka piersi związane z gęstością piersi jest wyższe, a współczynnik ryzyka związanego z gęstością piersi (PARP) wynosi 46,6%. Podkreśla to znaczenie uwzględnienia gęstości piersi jako ważnego czynnika w ocenie ryzyka raka piersi u kobiet przed menopauzą pochodzących z określonego pochodzenia etnicznego.
  2. Zagrożenia związane ze wskaźnikiem masy ciała u czarnych kobiet po menopauzie. Czarne kobiety po menopauzie wykazywały najwyższy PARP powiązany ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) w przypadku zaawansowanego raka piersi, wynoszący 38,6%. Podkreśla to kluczową rolę BMI w ocenie ryzyka raka piersi u czarnych kobiet po menopauzie. Badanie sugeruje, że interwencje mające na celu zmniejszenie liczby zaawansowanych diagnoz nowotworów powinny koncentrować się na rozwiązaniu problemu nadwagi i otyłości w tej populacji.
  3. Wpływ częstotliwości badań mammograficznych na ryzyko zaawansowanego raka piersi. Badanie wykazało, że częstotliwość badań mammograficznych (co rok zamiast co dwa lata) ma niewielki wpływ na ryzyko zaawansowanego raka piersi, przy czym odstępy między badaniami przesiewowymi odpowiadają jedynie za niewielką część (2,1 do 2,3 procent) zaawansowanych raków piersi. Sugeruje to, że czynniki takie jak gęstość piersi i wskaźnik masy ciała mogą mieć większy wpływ na ryzyko zaawansowanego raka piersi niż częstotliwość badań przesiewowych mammograficznych.
READ  Zdjęcie kosmosu z tego tygodnia: Konkurujące czarne dziury oddzielające dwie galaktyki

„Podłużny spadek gęstości piersi w czasie był istotnie powiązany ze zmniejszonym ryzykiem raka piersi” – zauważyli Kerlikowski i współpracownicy.

(Nota wydawcy: Powiązane treści można znaleźć w artykułach „Czy na początku badań przesiewowych mammograficznych należy brać pod uwagę rasę i pochodzenie etniczne?”, „Podcast The Reading Room: Emerging Concepts in Breast Cancer Screening and Health Equity Implikacje, część 2” oraz „Czytelnia Podcast: Emerging Concepts in Breast Cancer Screening and Health Equity Implikacje, część 2”) oraz Badanie: Regularna mammografia „badania przesiewowe zmniejszają ryzyko śmierci z powodu raka piersi o ponad 70 procent”.

Naukowcy zauważyli również, że częstotliwość badań mammograficznych (corocznych lub co dwa lata) związanych z PARP wśród kobiet w wieku przed i po menopauzie wahała się od 2,1 do 2,3 procent.

„…badania przesiewowe przeprowadzane co dwa lata w porównaniu z badaniami rocznymi odpowiadają jedynie za niewielką część przypadków zaawansowanego raka piersi i są wskaźnikiem śmiertelności z powodu raka piersi” – stwierdzili Kerlikowski i współpracownicy.

Zdaniem naukowców inne czynniki, takie jak rak piersi w rodzinie i historia biopsji piersi, również mają wpływ na małe PARP w przypadku zaawansowanego raka piersi i odnotowali 5–8% PARP w przypadku wywiadu rodzinnego i 7–12% PARP w przypadku wcześniejszej biopsji piersi. .

Jeśli chodzi o ograniczenia badania, autorzy przyznali, że stratyfikacja według rasy, pochodzenia etnicznego i stanu menopauzalnego skutkowała zmniejszeniem liczebności próby i szerszymi szacunkowymi przedziałami ufności. Naukowcy podkreślili, że nie ma aktualnych dowodów łączących niższe ryzyko zaawansowanego raka z niższym wskaźnikiem masy ciała i gęstością piersi. Autorzy badania przyznali również, że badanie może nie obejmować wszystkich grup etnicznych i rasowych w Stanach Zjednoczonych.