Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowe wytyczne dają nadzieję na opanowanie zmęczenia u osób z RMD

Nowe wytyczne dają nadzieję na opanowanie zmęczenia u osób z RMD

Zmęczenie jest częste u osób cierpiących na zapalne choroby reumatyczne i choroby układu mięśniowo-szkieletowego (RMD). Przyczyny zmęczenia nie są dobrze poznane i prawdopodobnie różnią się w zależności od osoby i zmieniają się w czasie. Z punktu widzenia pacjenta zmęczenie ma znaczący i szkodliwy wpływ na codzienne życie i stanowi priorytet, którym należy się zająć.

Chociaż w ostatnich latach coraz bardziej doceniamy wpływ zmęczenia, radzenie sobie z nim jest złożone. Mamy dowody na pewne podejścia, które mogą pomóc, ale nie mamy żadnych zaleceń, które mogłyby pomóc pracownikom służby zdrowia i pacjentom. W rezultacie opieka i wsparcie w zakresie zmęczenia są często zmienne i fragmentaryczne.

Aby rozwiązać ten problem, w ramach projektu EULAR sformułowano nowe zalecenia dotyczące leczenia zmęczenia u osób z RMD. Praca została zaprezentowana na konferencji EULAR 2023 i zostanie opublikowana w listopadzie 2023 roku w czasopiśmie Roczniki Chorób Reumatycznych. Prace poparto dwoma systematycznymi przeglądami literatury, w których zbadano skuteczność interwencji farmakologicznych i niefarmakologicznych mających na celu zmniejszenie nasilenia i skutków zmęczenia oraz pomoc ludziom w opracowaniu dobrych strategii radzenia sobie.

Nowa publikacja zawiera cztery nadrzędne zasady i cztery zalecenia. Zasady mówią, że pracownicy służby zdrowia powinni zdawać sobie sprawę, że zmęczenie wiąże się z dynamiczną interakcją między czynnikami biologicznymi, psychologicznymi i społecznymi. U osób z zapalnymi zaburzeniami rytmu należy monitorować zmęczenie, a w ramach opieki klinicznej należy zaproponować możliwości leczenia. Wybrane podejście do leczenia powinno opierać się na wspólnej decyzji osoby chorej na IBD i pracowników służby zdrowia. Wreszcie, leczenie zmęczenia powinno zależeć od potrzeb i preferencji pacjenta z RMD. Należy wziąć pod uwagę ich aktywność chorobową, wszelkie inne schorzenia, na jakie cierpią, a także indywidualne czynniki psychospołeczne i kontekstowe.

Zalecenia szczegółowo określają, kiedy należy oceniać zmęczenie i skupiają się na dwóch głównych rodzajach interwencji: aktywności fizycznej i psychoedukacji – oba okazały się korzystne. Na tym etapie istnieją ograniczone dowody na zastosowanie innych interwencji.

READ  Cylindryczne kryształy akustyczne wyczuwają właściwości fizyczne i chemiczne transportowanych cieczy

EULAR ma nadzieję, że zalecenia te staną się punktem wyjścia w leczeniu zmęczenia u osób z rozregulowaniem zapalnym i zachęcą zespoły medyczne do wspierania swoich pacjentów w rozpoznawaniu i leczeniu zmęczenia.

źródło:

Odniesienie do magazynu:

Doris, E., i in. (2023). Zalecenia EULAR 2023 dotyczące leczenia zmęczenia u osób z zapalnymi chorobami reumatycznymi i chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Roczniki Chorób Reumatycznych. doi.org/10.1136/ard-2023-224514.