Zmiana klimatu stanowi jedno z najważniejszych globalnych wyzwań zdrowotnych i już ma negatywny wpływ na społeczności na całym świecie. Informowanie o zagrożeniach zdrowotnych wynikających ze zmiany klimatu i korzyściach zdrowotnych wynikających z rozwiązań klimatycznych jest zarówno istotne, jak i korzystne. Aby to wesprzeć, WHO we współpracy z partnerami opracowała nowy zestaw narzędzi, którego zadaniem jest zapewnienie pracownikom służby zdrowia i opieki wiedzy i pewności siebie potrzebnych do skutecznego komunikowania na temat zmian klimatycznych i zdrowia.
Zestaw narzędzi ma na celu wypełnienie luk w wiedzy i działaniu wśród pracowników służby zdrowia i opieki – wszystkich osób zaangażowanych w pracę mającą przede wszystkim na celu promocję zdrowia, a także osób zajmujących stanowiska akademickie, kierownicze i naukowe. Pomimo uznanej wiarygodności i skuteczności w przekazywaniu informacji na temat zdrowia wielu pracowników służby zdrowia i opieki może nie być w pełni przygotowanych do omawiania zmian klimatycznych i ich wpływu na zdrowie. Niniejszy zestaw narzędzi ma na celu zmianę tej narracji.
„Pracownicy służby zdrowia i opieki odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianą klimatu jako kryzysem zdrowotnym. Ich wyjątkowa pozycja pozwala im podnosić świadomość, opowiadać się za zmianami polityki i wzmacniać pozycję społeczności w zakresie łagodzenia zmian klimatycznych” – powiedziała dr Maria Neira, dyrektor Departamentu Środowiska , Zmiana klimatu i zdrowie Klimat i adaptacja.” „Analizując się w dialog i działania, pracownicy służby zdrowia i opieki mogą katalizować wysiłki na rzecz ochrony zdrowia ludzkiego, a także zapewnić wszystkim odporną i zrównoważoną przyszłość”.
Zmiana klimatu wpływa na zdrowie na różne sposoby, w tym na ekstremalne zjawiska pogodowe, zanieczyszczenie powietrza, brak bezpieczeństwa żywnościowego, niedobór wody i rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Fale upałów, zmieniające się warunki pogodowe i zanieczyszczenie powietrza przyczyniają się do szeregu niekorzystnych skutków zdrowotnych, w tym chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego, problemów ze zdrowiem psychicznym i niedożywienia. Co więcej, systemy opieki zdrowotnej stoją w obliczu rosnącej presji wynikającej z wyzwań związanych z klimatem, co zwiększa pilność działań.
Zestaw narzędzi zapewnia kompleksowe zasoby, które pomagają pracownikom służby zdrowia i opieki zrozumieć wpływ zmian klimatycznych na zdrowie oraz dodatkowe korzyści działań klimatycznych, budować pewność siebie w komunikowaniu się i skutecznie współpracować z różnymi zainteresowanymi stronami. Umożliwiając pracownikom służby zdrowia i opieki komunikowanie się na temat zmiany klimatu i zdrowia, program ma na celu stymulowanie wspólnych działań na rzecz łagodzenia zmiany klimatu, budowania odporności i ochrony zdrowia publicznego.
Zestaw narzędzi komunikacyjnych został opracowany przez WHO we współpracy ze Światowym Sojuszem na rzecz Klimatu i Zdrowia, Centrum Komunikacji w sprawie Zmian Klimatu Uniwersytetu George’a Masona, Federacją Wspólnoty Medycznej ds. Klimatu i Zdrowia, Australijskim Sojuszem na rzecz Klimatu i Zdrowia oraz Kanadyjską Organizacją ds. Stowarzyszenie Lekarskie. Fundusze zapewnione przez Health Canada odegrały kluczową rolę w opracowaniu tego zestawu narzędzi.
Dlaczego pracownicy służby zdrowia muszą stawić czoła zmianom klimatycznym
Na świecie obserwujemy niepokojącą tendencję rosnących temperatur, ekstremalnych zjawisk pogodowych, wyzwań związanych z bezpieczeństwem wody i żywności oraz pogarszającej się jakości powietrza. Częstotliwość i intensywność tych zdarzeń przekracza zdolność systemów naturalnych i ludzkich do skutecznej reakcji, co prowadzi do dalekosiężnych konsekwencji dla zdrowia.
Fale upałów, zaostrzone przez zmianę klimatu, powiązano z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, w tym zawałami serca, chorobami nerek i zaburzeniami zdrowia psychicznego. Zmieniające się wzorce pogodowe zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu poprzez zmniejszenie plonów, podczas gdy samo zanieczyszczenie powietrza prowadzi do ponad 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie, głównie z powodu chorób serca i układu oddechowego. Co więcej, wywołany klimatem niedobór wody i zanieczyszczenia napędzają konkurencję o zasoby, przymusową migrację i konflikty.
Konsekwencje zmian klimatycznych wykraczają poza zdrowie fizyczne i wpływają na zdrowie psychiczne poprzez traumę psychiczną, utratę środków do życia i niepokój o przyszłość. Co więcej, systemy opieki zdrowotnej, już znajdujące się pod poważną presją w następstwie pandemii, kryzysu energetycznego i kryzysu związanego z kosztami życia, stoją przed dodatkowymi obciążeniami wynikającymi z ekstremalnych zjawisk pogodowych i zakłóceń w łańcuchu dostaw.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka