Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Asteroida Ryugu jest kluczem do zrozumienia powstawania Układu Słonecznego

Próbki z asteroidy 162173 Ryugu zebrane przez japońską sondę kosmiczną Hayabusa2 mogą pomóc nam zrozumieć skład chemiczny naszego Układu Słonecznego.

odkryta w 1999 roku, Japońscy naukowcy Podczas pracy na statku kosmicznym Hayabusa2 zbadał asteroidę Ryugu, znaną jako 162173 Ryugu, która miała około 900 metrów średnicy.

Na tej asteroidzie starożytne ziarna pyłu starsze niż sam Układ Słoneczny znaleziono w próbkach przywiezionych przez japońską sondę kosmiczną Hayabusa2 prawie dwa lata temu.

Teraz naukowcy z UCLA ujawnili, że minerały z asteroidy powstały w wyniku interakcji z wodą Ponad 4,5 miliarda lat temu Pomaga nam lepiej zrozumieć skład chemiczny naszego Układu Słonecznego, gdy był w powijakach.

minerałów ponad 4,5 miliarda lat temu

Minerały węglanowe z asteroidy skrystalizowały się z wodą

Szukać w astronomia naturalna Korzystając z analizy izotopowej, naukowcy wyjaśniają, że minerały węglanowe z asteroidy krystalizowały w wyniku reakcji z wodą, która pierwotnie gromadziła się na asteroidzie jako lód w wciąż formującym się Układzie Słonecznym, a następnie ogrzewała się do postaci cieczy.

W ciągu pierwszych 1,8 miliona lat istnienia Układu Słonecznego powstały te węglany – co jest bardzo wczesne w historii naszego Układu Słonecznego – i przechowują zapis temperatury i składu chemicznego ciekłej wody asteroidy, jaka istniała w tym czasie .

Bogata w węgiel Ryugu jest pierwszą zebraną i zbadaną próbką asteroidy typu C (C oznacza „węglową”), która w przeciwieństwie do meteorytów ma Nie został zanieczyszczony przez kontakt z ziemią.

ASTEROID SURFACE RYUGU Zdjęcie powierzchni Ryugu (162173), wykonane nocą przez Asteroid Surface Scout Camera (MASCOT) z Hyabusa-2 MASCOT/DLR/JAXA

Jak wygląda 162173 Ryugu?

Analizując skład chemiczny i odciski palców w próbkach, naukowcy mogą stworzyć obraz nie tylko tego, jak i gdzie powstał Ryugu.

„Próbki Ryugu mówią nam, że asteroida i podobne obiekty powstały stosunkowo szybko w zewnętrznych obszarach Układu Słonecznego, poza frontami kondensacji wody i dwutlenku węgla, prawdopodobnie jako małe ciała” – powiedział Kevin McKeegan, wybitny profesor nauk o Ziemi, Planetarnych i Kosmicznych w UCLA.

READ  Kawałek chińskiego satelity prawie uderzył w Międzynarodową Stację Kosmiczną. Uniknęli tego - ale problem śmieciowej przestrzeni się pogłębia

Dzięki badaniom doszli do wniosku, że węglan Ryugu powstał kilka milionów lat wcześniej niż wcześniej sądzono i wskazali, że Ryugu (lub przodek asteroidy, od którego mógł się oddzielić) nagromadził się jako stosunkowo małe ciało, być może mniejsze niż 20 kilometrów (12,5 mil) średnicy. Średnica.

Ryugu prawdopodobnie pochodzi z małej asteroidy

162173 Ryugu jest anomalią w ich badaniach, ponieważ większość modeli akrecji asteroid przewidywałaby agregację w dłuższych okresach, tworząc obiekty o średnicy co najmniej 50 kilometrów, które mogłyby lepiej przetrwać ewolucję zderzeń w długiej historii Układu Słonecznego.

„Jest bardzo mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek była to duża asteroida” – zauważają naukowcy.

„Jest mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek była to duża asteroida”.

Każda większa asteroida formująca się bardzo wcześnie w Układzie Słonecznym może zostać podgrzana do wysokich temperatur w wyniku rozpadu dużych ilości glinu-26, radionuklidu, który prowadzi do topienia skał w całym wnętrzu asteroidy, wraz z różnicowaniem chemicznym, takim jak metal i izolacja silikatowa.

Jednak Ryugu nie wykazał na to żadnych dowodów, a jego skład chemiczny i mineralny jest równoważny z bardziej prymitywnymi chemicznie meteorytami, tak zwanymi chondrytami CI, które, jak się uważa, powstały również w zewnętrznych częściach Układu Słonecznego.

Do tej pory zespół rozszerzył metodologię opracowaną na UCLA dla innego „krótkożyciowego” systemu rozpadu promieniotwórczego obejmującego izotop manganu-53, który znajdował się w Ryugu.

Odpowiadanie na istotne pytania w astrobiologii

McGeegan dodaje: „Poprawa naszej wiedzy na temat niestabilnych, bogatych w węgiel asteroid pomaga nam sobie z nimi radzić Ważne pytania w astrobiologii – Na przykład możliwość, że skaliste planety, takie jak one, mogą mieć dostęp do źródła prebiotyków.

Trwające badania nad materiałami Ryugu będą nadal otwierać okno na formowanie się planet Układu Słonecznego, w tym Ziemi.

READ  Odpowiedź na powstrzymanie koronawirusa może leżeć w nosie

redaktor Zalecana Artykuły