Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niszczycielski cios Rosji polegający na zniszczeniu największej elektrowni na Ukrainie

Niszczycielski cios Rosji polegający na zniszczeniu największej elektrowni na Ukrainie

Rosja zniszczyła największą elektrownię na Ukrainie w niszczycielskiej serii ataków rakietowych.

Podstacje i elektrownie w kilku regionach Ukrainy stały się celem 82 rosyjskich rakiet i dronów, przy czym Ukraina zestrzeliła około jedną trzecią.

Wystrzelono także sześć rakiet hipersonicznych Kinzhal, ale Ukrainie nie udało się zestrzelić żadnego z nich.

Koszt każdego Kh-47M2 Kinzhal wynosi około 10 milionów dolarów. W 2022 roku prezydent USA Joe Biden ostrzegł, że Rosja opracowuje broń, która może osiągnąć pięciokrotną prędkość dźwięku, stwierdzając: „Prawie niemożliwe jest ich powstrzymanie”. „Jest powód, dla którego go używają”.

Dostawca energii Centernergo potwierdził, że Elektrociepłownia Treblska, największy dostawca energii elektrycznej do Kijowa i innych regionów, została całkowicie zniszczona.

„Skala zniszczeń jest przerażająca” – powiedział prezes Centrenergo Andrej Hota. BBC.

Powiedział, że wszystko zostało zniszczone: „transformator, turbiny, generatory”. „Są w 100% zdruzgotani”.

Kontynuował: „Nie można tego oceniać w kategoriach pieniężnych”.

„To dla nas największe wyzwanie w całej historii firmy. Ale jestem przekonany, że sobie z tym poradzimy.”

W ataku nie zginął żaden pracownik.

Atak ten był najnowszym z przemyślanej i systematycznej kampanii Rosji przeciwko infrastrukturze energetycznej Ukrainy.

Atak ten sparaliżowałby zdolność Ukrainy do wytwarzania energii, która stanie się krytyczna wraz z nadejściem zimy.

Wojna rozpoczęła się w lutym 2022 r., kiedy Rosja najechała Ukrainę i zajęła terytoria we wschodniej Ukrainie oraz na Półwyspie Krymskim.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że niedawne naloty na ukraińską sieć energetyczną, które spowodowały powszechne przerwy w dostawie prądu, stanowią część „demilitaryzacji” sąsiada przez Kreml.

„Zakładamy, że w ten sposób będziemy mieć wpływ na ukraiński kompleks wojskowo-przemysłowy” – powiedział Putin podczas spotkania na Kremlu ze swoim sojusznikiem i białoruskim odpowiednikiem Aleksandrem Łukaszenką.

Putin powiedział, że strajki były także odpowiedzią na ataki Kijowa na rosyjską infrastrukturę energetyczną, w tym rafinerie ropy naftowej, podczas gdy konflikt trwa już trzeci rok.

READ  Wybory w USA w połowie kadencji 2022: Donald Trump wezwał do opóźnienia ważnego ogłoszenia prezydenckiego i odejścia z Gruzji

„Niedawno byliśmy świadkami serii strajków w naszych zakładach energetycznych i musieliśmy zareagować” – powiedział Putin.

Przywódca twierdził, że Rosja nie atakowała zimą ukraińskich instalacji elektrycznych „ze względów humanitarnych”.

„Nie chcieliśmy pozbawiać prądu infrastruktury społecznej, szpitali itp.”

Rosyjskie strajki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy zimą 2022–2023 pozostawiły miliony ludzi na długie okresy bez światła i ciepła.

Zeszłej zimy bombardowania sieci energetycznej Ukrainy były rzadsze, aż do czasu, gdy Moskwa rozpoczęła nową falę ataków, która rozpoczęła się na początku marca.

W czwartek Rosja zbombardowała ukraińskie obiekty energetyczne za pomocą około 40 ataków dronów, niszcząc elektrownię w obwodzie kijowskim.

Podczas wizyty na Litwie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponowił swoje wezwania do wprowadzenia nowych systemów obrony powietrznej.

– Z Agence France-Presse