Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wietnamski potentat na rynku nieruchomości Truong My Lan został skazany na śmierć w historycznej sprawie korupcyjnej

Wietnamski potentat na rynku nieruchomości Truong My Lan został skazany na śmierć w historycznej sprawie korupcyjnej

Wietnamska bizneswoman Truong My Lan (67 l.) została w czwartek skazana na śmierć za nielegalną defraudację ogromnej sumy pieniędzy.

Dochodzenie w sprawie Lan, szefowej głównego dewelopera Phan Thienh Phat, ujawniło wgląd w jej ogromne bogactwo.

W wyniku dochodzeń zidentyfikowano ponad 40 000 ofiar, skonfiskowano 1000 majątków i wykryto największe przekupstwo, jakie kiedykolwiek odnotowano w Wietnamie.

Z 41 miliardów dolarów australijskich, które jest jej winna, ścigający ją przyznali, że prawdopodobnie odzyskają tylko niewielką część. Ta zdumiewająca liczba odpowiada sześciu procentom PKB kraju w 2023 r.

Orzeczenie to zakończyło się jedną z najważniejszych spraw korupcyjnych w historii kraju, która obejmowała odszkodowania szacowane na 27 miliardów dolarów (41 miliardów dolarów australijskich).

Panel złożony z trzech przysięgłych i dwóch sędziów dokładnie zbadał dowody, ostatecznie odrzucając wszystkie argumenty obrony Lana. Orzeczenie, wydane w Ho Chi Minh City, tętniącym życiem południowym centrum handlowym, podkreśliło powagę działań Lan, stwierdzając: „Działania oskarżonego… podkopały zaufanie ludzi do przywództwa partii (komunistycznej) i państwa”.

Proces, który trwał pięć tygodni, zakończył się skazaniem 85 innych osób pod zarzutami od przekupstwa po nadużycie władzy.

Mąż Lan, miliarder z Hongkongu Eric Chu Nap Kee, został w związku ze sprawą skazany na dziewięć lat więzienia.

Sednem sprawy była defraudacja przez Lana kwoty 12,5 miliarda dolarów (18,8 miliarda dolarów australijskich) z Saigon Commercial Bank (SCB) w ciągu dziesięciu lat. Jednak prokuratorzy ujawnili, że całkowite szkody spowodowane oszustwem wzrosły do ​​27 miliardów dolarów (41 miliardów dolarów australijskich).

Sąd nie pozostawił miejsca na złagodzenie kary, nakazując Lanowi zapłatę niemal całej kwoty odszkodowania – choć prokuratura przyznała, że ​​może ona nigdy nie zostać odzyskana.

Amnesty International zauważyła, że ​​tak surowe kary w przypadkach nadużyć finansowych są rzadkością, nawet w kraju znanym z rygorystycznego podejścia do wymiaru sprawiedliwości.

READ  Liczba ofiar kultu głodu w Kenii wzrasta do 83, ponieważ znaleziono więcej ciał

Organizacja praw człowieka stwierdziła w swoim raporcie z 2023 r., że w 2022 r. w tym kraju na śmierć skazano ponad 102 osoby.

Liczba egzekucji pozostaje jednak niejasna ze względu na tajemnicę dotyczącą tych liczb i ograniczony dostęp do informacji.

Droga Lana od sprzedawcy na straganie do potentata na rynku nieruchomości była naznaczona kontrowersjami. Urodzona w Shantou w Chinach, wykorzystała szanse, jakie dały reformy gospodarcze w Wietnamie pod koniec XX wieku, przechodząc od sprzedaży kosmetyków do nabywania nieruchomości.

Jej sława zakończyła się kluczową rolą w koordynowaniu fuzji trzech banków znajdujących się w trudnej sytuacji, tworząc Saigon Commercial Bank. Jednak jego sukces został przyćmiony zarzutami o korupcję i nieprawidłowości.

Proces rzucił światło na wewnętrzne funkcjonowanie wietnamskiej sceny biznesowej i jej szerzącą się korupcję.

Aresztowanie Lana w 2022 r. wywołało gniew i protesty, a tysiące ofiar domagało się sprawiedliwości. Wśród nich była Nga, mieszkanka Hanoi, która wyraziła ubolewanie z powodu wyroku śmierci na Lan, wyrażając chęć bycia świadkiem cierpienia, jakie spowodowała.

Skala skandalu była zdumiewająca: zidentyfikowano ponad 42 000 ofiar, w tym obligatariuszy pozbawionych dostępu do swoich inwestycji.

Złożona sieć oszustw Lan obejmowała fałszywe wnioski o pożyczkę i nielegalne transakcje z urzędnikami państwowymi mające na celu ukrycie problemów finansowych SCB Bank.

Prokuratorzy nakreślili potępiający obraz nielegalnego imperium Lan, ujawniając zajęcie ponad 1000 nieruchomości i największą przekupstwo, jakie kiedykolwiek odnotowano w Wietnamie, na łączną kwotę 5,2 miliona dolarów (8 milionów dolarów australijskich).

Dalekosiężne konsekwencje jej działań odbiły się szerokim echem w całym kraju, dotykając zarówno wysokich urzędników, jak i dyrektorów banków.

Kampania antykorupcyjna w Wietnamie, prowadzona przez sekretarza generalnego Partii Komunistycznej Nguyena Phu Tronga, pokazała oznaki zaangażowania rządu w przestrzeganie odpowiedzialności i przejrzystości.

Jednakże skutki upadku Lana wyraźnie przypomniały o wyzwaniach, jakie mogą się pojawić, jeśli chodzi o wykorzenienie systemowej korupcji.

READ  Brisbane to prawdziwe „najbardziej znośne” miasto

Ponieważ Wietnam boryka się z trudnościami w następstwie tej przełomowej sprawy, pozostają pytania dotyczące skuteczności środków antykorupcyjnych i odporności jego instytucji.