Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Scott Morrison namawia NZ Nuclear do ponownego przemyślenia zaangażowania AUKUS

Scott Morrison namawia NZ Nuclear do ponownego przemyślenia zaangażowania AUKUS

Scott Morrison zasugerował, że Nowa Zelandia powinna rozważyć porzucenie swojego antynuklearnego stanowiska sprzed 40 lat w obliczu realiów eskalacji sytuacji geopolitycznej.

Byłego premiera uważa się za architekta porozumienia obronnego AUKUS, w ramach którego Canberra, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania podzielą się tajemnicami nuklearnymi i pomogą Australii w opracowaniu okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

Scott Morrison, ówczesny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent USA Joe Biden ogłosili porozumienie AUKUS we wrześniu 2021 r. tata

Nowa Zelandia rozważa przyłączenie się do drugiego filaru tego porozumienia wraz z Japonią, Kanadą i Koreą Południową, które miałyby rozwijać i dzielić się zaawansowaną technologią wojskową.

W piątek minister spraw zagranicznych Winston Peters spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i wydał wspólne oświadczenie, w którym stwierdził, że istnieją „ważne powody”, aby Nowa Zelandia „pragmatycznie nawiązała współpracę” z AUKUS.

Jednakże dumne, antynuklearne stanowisko Nowej Zelandii, które rozciąga się na zakaz pływania dla statków o napędzie atomowym lub uzbrojonych w broń nuklearną na wodach Kiwi, w ciągu następnej dekady postawi ją w sprzeczności z jej jedynym oficjalnym sojusznikiem w dziedzinie obronności, Australią.

Australijskie okręty podwodne o napędzie atomowym, które mają wejść do służby pod koniec lat trzydziestych XXI wieku, nie będą mogły pływać po wodach Nowej Zelandii.

Mogą również nie być mile widziani na dużych obszarach Pacyfiku, ponieważ w XX wieku wiele krajów na niebieskim kontynencie zostało poddanych testom nuklearnym.

W wywiadzie dla programu Stuff's Tova Morrison powiedział, że z radością przyjąłby debatę w Nowej Zelandii na temat większej akceptacji technologii nuklearnej.

„Zawsze warto się tym rzeczom przyjrzeć” – dodał.

READ  W Egipcie znaleziono skamieniałość czworonożnego wieloryba Phiomicetus anubis