Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Fałszywy Putin ze sztuczną inteligencją robi ogromne wrażenie w Cannes

Fałszywy Putin ze sztuczną inteligencją robi ogromne wrażenie w Cannes

Kiedy prezydent Rosji Władimir Putin nie mógł zagrać w swoim filmie biograficznym, polski reżyser Patrik Vega zwrócił się ku sztucznej inteligencji.

Przełomowy film, którego zwiastun rozpoczyna się od przywódcy kulącego się na podłodze w pieluchach, wykorzystuje głęboką imitację twarzy władcy przeszczepioną w ciało prawdziwego aktora.

„Aby zbliżyć się do dyktatora, potrzebowaliśmy Putina, a nie aktora w makijażu” – Vega powiedział AFP podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie kupował film kupującym.

„Zadzwoniłem do Putina i zapytałem, czy chce zagrać rolę w moim filmie… Nie, to był żart”.

Vega – 47-letni reżyser, który wyprodukował kilka udanych polskich filmów – wykorzystał sztuczną inteligencję do stworzenia jedynie twarzy, bo brakowało mu obrazów w wysokiej rozdzielczości, aby sfałszować całe ciało.

Wyniki są dziwne.

Producenci filmu, zatytułowanego po prostu „Putin”, twierdzą, że przed wrześniową premierą sprzedał się on już w 50 krajach.

Film przedstawia życie gubernatora na przestrzeni sześciu dekad, od chwili, gdy miał 10 lat, kiedy był widziany, jak był bity przez ojczyma.

„W końcu pokazał swoją śmierć. Szczęśliwe zakończenie” – powiedziała Vega.

Początkowy pomysł Vegi przyszedł do głowy w pierwszych dniach inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę w 2022 roku.

Powiedział: „Na początku chciałem nakręcić film o rosyjskiej mafii. Potem zdecydowałem się nakręcić go o największym gangsterze”.

Zignorował wszelkie obawy dotyczące represji.

„Putin powinien się mnie bać” – stwierdził.

– Obawy technologiczne –

Po opracowaniu technologii chce się nią podzielić z innymi, twierdząc, że reżyserzy mogą przesyłać mu nagrania, a on może dodawać tłumy, aktorów i wiele innych elementów.

Takie pomysły budzą poważny niepokój w Hollywood, gdzie sztuczna inteligencja grozi utratą wielu stanowisk pracy, szczególnie wśród techników zajmujących się efektami specjalnymi i statystów.

Stanowiło to główny problem podczas trwającego od miesiąca strajku aktorów i scenarzystów w zeszłym roku, który zakończył się ciężko wywalczonym porozumieniem ze studiami, obejmującym obietnice płacenia aktorom, jeśli zostaną wykorzystane ich obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

READ  Recenzja muzyki: RSNO & Andrey Boreyko, Royal Glasgow Concert Hall

Jednak wiele studiów już intensywnie wykorzystuje sztuczną inteligencję – na przykład do obniżania wieku aktorów takich jak Harrison Ford w niedawnym filmie „Indiana Jones” – ale według The Hollywood Reporter boją się o tym mówić publicznie.

Niektóre zastosowania są trudne do zdyskredytowania.

Instytut Geeny Davis ds. Płci w Mediach opracował algorytm skanujący scenariusze pod kątem wszelkich stronniczości, w tym liczby wystąpień postaci kobiecych i liczby uwzględnionych postaci LGBTQ.

YouTube, główny partner branży filmowej w promocji i dystrybucji, od dekady wykorzystuje sztuczną inteligencję do takich celów, jak tłumaczenia maszynowe i ochrona praw autorskich, i szybko rozszerza narzędzia sztucznej inteligencji dostępne dla początkujących filmowców.

Od kwietnia oznacza treści generowane przez sztuczną inteligencję i pracuje nad udoskonaleniem swoich programów wykrywania.

„Sztuczna inteligencja nie przejmie kreatywności” – powiedziała Justine Rest, szefowa YouTube we Francji. „Uprości to złożony problem i sprawi, że niemożliwe stanie się możliwe.

„Musimy być odważni i destrukcyjni, ale także odpowiedzialni” – dodała.

Col-ah-er/amz/imm