Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chińska gospodarka jest zagrożona pod zwierzchnictwem prezydenta Xi Jinpinga

Chińska gospodarka jest zagrożona pod zwierzchnictwem prezydenta Xi Jinpinga

Pomimo jego pozornie życzliwych intencji, autorytarne działania prezydenta Xi Jinpinga mogą zdusić jednodniową kwitnącą „cud” gospodarkę Chin.

węgiel. Mięso. zabytkowe. Gotówka. Pekin przedstawia się jako rozgrywający potężną grę dyplomatycznej przymusu. Ale cena może być krajowym rachunkiem ekonomicznym – ponieważ autorytarne działania prezydenta Xi Jinpinga dławią „cudowną” gospodarkę kraju.

Xi chce, aby KPCh powróciła do swojej „pierwotnej misji” kontroli gospodarczej, społecznej i kulturalnej. Chce zobaczyć „odmłodzenie wielkiego narodu chińskiego”.

Sprawy nie były takie złe, zanim objął urząd w 2012 roku.

Wzrost gospodarczy był dwucyfrowy. Dużo innowacji i pewności siebie z wysokim morale.

Intencje Shi wydają się dobre. Chce „wspólnego dobrobytu” dla wszystkich. Chce, by Chiny stały się światowym supermocarstwem dzięki temu, że są jego producentem towarów high-tech.

Ale jego partia spędziła pierwszą dekadę swoich rządów na wyciszaniu sprzeciwu i umacnianiu swojego uścisku w każdym aspekcie codziennego życia. Nagłe i ostre zmiany regulacyjne wprawiły w zakłopotanie inwestorów i branżę. Wzrost gospodarczy spada. Deweloperzy są przerażeni.

Ale to nie jest częścią planu prezydenta Xi.

Jest zdeterminowany, aby zmienić chińską gospodarkę.

I podejmuje twarde podejście, aby tak się stało.

„Miliarderzy, celebryci i wielu innych jest na wolności. Jest klasa średnia i całkowita lojalność wobec Xi i KPCh” – członek Instytutu Lowy’ego McGregor Pisanie w polityce zagranicznej w tym tygodniu.

Ale to wymaga wysokiej ceny.

jedenasta myśl

Na początku września nieznany chiński eseista trafił do Wielkiej Ligi. Jego artykuł został opublikowany w kontrolowanych przez państwo mediach społecznościowych. Pojawił się nawet w pierwszym wydaniu Partii Komunistycznej – Dzienniku Ludowym.

Autor Li Guangman określił nowe dążenie prezydenta Xi do „wspólnego dobrobytu” jako „głęboką rewolucję”.

Oświadczył, że rynki finansowe kraju „nie będą rajem dla kapitalistów, dopóki nie wzbogacą się z dnia na dzień”. PolitBuro wezwało do szybkich działań w celu kontroli rosnących kosztów mieszkaniowych i opieki zdrowotnej.

Artykuł był odzwierciedleniem rosnącej presji na Chiny z powodu rosnących kosztów. Ceny wszystkiego, od wołowiny, owoców morza, fasoli, grochu, wieprzowiny i ryżu, nieustannie rosną. Dodaj do tego wygórowane ceny mieszkań, przerwy w dostawie prądu i niepewne środowisko pracy – a poczujesz narastający niepokój.

READ  Ajit Pawar prowadzi w grze liczbowej; W spotkaniu bierze udział 35 z 53 MLA KPK KPK

Być może dlatego artykuł wywołał niemal zdumiewający przykład publicznej opozycji politycznej.

To Global Times, ulubieniec bardziej jastrzębich elementów Partii Komunistycznej, doprowadził Lee do władzy. Redaktor Hu Xijin publicznie Skrytykował komentarz People’s Daily jako „rażące i wprowadzające w błąd błędne obliczenie … niezrozumienie kierunku partii”.

Te dwa artykuły zwróciły uwagę cenzury państwowej, dziwnie niejednoznacznymi próbami ograniczenia ich rozpowszechniania.

To rzadkie spojrzenie na wewnętrzną chińską debatę polityczną.

Jest na ten temat wiele kontrowersji.

Bańka na rynku nieruchomości w Chinach dramatycznie pęka.

Godziny szczytu

Nadciągający upadek chińskiego giganta deweloperskiego Evergrande to tylko wierzchołek góry lodowej. Podobny upadek – upadek amerykańskiej firmy świadczącej usługi finansowe Lehman Brothers – wywołał Wielki Kryzys Finansowy 2007 roku.

Media kontrolowane przez państwo głośno deklarują, że to nie problem.

Upiera się, że Pekin widzi wszystko i siłę wszystkiego. Tak więc każda firma, organizacja i obywatel jest tylko kolejnym narzędziem w ich obszernym zestawie narzędzi politycznych.

Jest to przesłanie, które Partia Komunistyczna mocno potwierdziła o sobie.

Zwłaszcza teraz.

Prezydent Xi od miesięcy forsuje swoją „myślę”, jeśli chodzi o gospodarkę, nawet gdy jego starannie dopracowany publiczny wizerunek podnosi go do statusu półboga.

Nie każdy może się z tym nie zgodzić.

Cenzura przycina posty w mediach społecznościowych za wszystko, co można uznać za krytyczne. I za każdym razem, gdy pojawiał się kryzys, szczegóły były ukrywane, a pozytywne wiadomości były spychane w dół linii partyjnej.

To się znowu dzieje.

Evergrande zawsze przyciągał uwagę chińskiej opinii publicznej. Wielu z nich to inwestorzy – zarówno w dewelopera, jak iw nieruchomości na jego księgach.

Ale w tym roku zbankrutowały już setki małych deweloperów. Wielu budowniczych, wykonawców i dostawców jest w niebezpieczeństwie.

Tych drobnych szczegółów brakuje w większości zatwierdzonych dyskusji publicznych.

Zamiast tego przesłanie jest jednogłośne: Pekin ma kontrolę.

„Ta pewność siebie jest bardzo satysfakcjonująca”, ostrzega MacGregor. Chiński wzrost spowalnia od lat, a kraj stoi w obliczu kryzysu demograficznego. Nawet jeśli Evergrande nie jest momentem z Lehman Brothers, symbolizuje początek bolesnego dostosowania się do chińskiej gospodarki”.

READ  Amerykański sędzia Clarence Thomas na linii ognia po odwołaniu zachęcających do wyborów tekstów swojej żony

upadek własności

Evergrande ma długi w wysokości około 300 miliardów dolarów. Wiele zawdzięczamy wykonawcom i dostawcom z branży budowlanej.

„W ostatnich tygodniach kilka władz miejskich wkroczyło, aby powstrzymać deweloperów przed zbytnim dyskontowaniem ich nieruchomości podczas gwałtownej wyprzedaży, aby nie wpędzić cały rynek w spiralę śmierci” – mówi MacGregor.

Chodzi o poważny kryzys gotówkowy.

Centralne Biuro Polityczne Partii Komunistycznej postanowiło w zeszłym roku wysadzić rozdętą bańkę na rynku nieruchomości w kraju. Zainicjował politykę „trzech czerwonych linii” – ścisłe limity wskaźników zadłużenia do aktywów, zadłużenia do kapitału własnego oraz krótkoterminowych wskaźników gotówki do zadłużenia.

To, co nastąpiło, to księgowość.

Szczęśliwe czasy wysoko lewarowanych firm dobiegły końca. Zwłaszcza na rynku nieruchomości.

Wewnętrzne statystyki Chin wskazują na znaczny spadek dochodów z nieruchomości.

Wartości nieruchomości są wyjaśniane, a nie wyceniane przez rzeczoznawców regionalnych. Deweloperzy sprzedający poniżej tych arbitralnie ustalonych cen zostali w tym roku ukarani prawie 400 razy.

Banki znacznie zaostrzyły wymogi kredytowe. W rezultacie średnia stopa oprocentowania kredytów hipotecznych w Chinach wynosi obecnie ponad 6 proc.

W tym wszystkim spada sprzedaż sprzętu i materiałów budowlanych. Ma to wpływ na produkcję rudy żelaza i istoty białej.

„Kryzys Evergrande to coś więcej niż cykliczny kryzys w sektorze nieruchomości” – przekonuje McGregor. „Te same siły przetaczające się przez chińską politykę, dyplomację i technologię kończą gospodarkę i tętniący życiem sektor prywatny, które były jej siłą życiową od dziesięcioleci”.

stres systemowy

Analityk Carnegie, Michael Pettis, mówi: Evergande w bilansie Zobowiązania stanowią prawie 2 procent rocznego PKB Chin. Zobowiązania pozabilansowe mogą wzrosnąć o kolejny 1 procent.

To sprowadza nas z powrotem do niedawno narzuconych przez Pekin „czerwonych linii”.

Zadłużeni deweloperzy nagle nie są w stanie pożyczyć więcej na spłatę. Zaczęli więc sprzedawać aktywa w dużych ilościach i ograniczać działalność. Takie straty, jak mówi Pettis, tylko pogorszyły wskaźniki zadłużenia.

Reperkusje nabierają tempa.

„Potencjalni nabywcy domów, którzy boją się tego, co czytają w wiadomościach, niechętnie zamykają domy, co doprowadziło do naprawdę gwałtownego spadku sprzedaży domów” – dodaje.

„Ponadto prawdopodobnie odmówią przedsprzedaży niedokończonych mieszkań lub złożenia depozytów, z wyjątkiem głębokich przecen, przez co zmniejszają płynność i zwiększają koszty finansowania dla deweloperów”.

READ  Dziewięć osób zginęło w dwóch katastrofach helikopterów US Army

W rezultacie dostawcy i wykonawcy są wpłacani do nieruchomości. I sprzedają te rzeczy tak szybko, jak mogą, aby spłacić własne zobowiązania.

Pettis ostrzega, że ​​„najbardziej niepokojącym aspektem zachowania związanego z brakiem gotówki jest to, że po uwolnieniu wydaje się, że szybko wymyka się spod kontroli”.

Niebezpieczeństwo Helmsmanna

Xi usunął limity kadencji ze swojego wyższego stanowiska w 2018 roku. Zasadniczo przygotowywał się do pełnienia funkcji prezesa na całe życie.

Ale w przyszłym roku musi przejść przez formalne procedury, aby ubiegać się o trzecią pięcioletnią kadencję na czele Komunistycznej Partii Chin.

Kryzys gospodarczy może być kłopotliwy.

A także najmniejszy ślad jakiejkolwiek wewnętrznej opozycji.

Analitycy American Enterprise Institute, Hal Brands i Michael Beckley, twierdzą, że to stawia Shi na Krucha – i niebezpieczna – pozycja.

Chiny odchodzą od pakietu polityk promujących szybki wzrost. Za Xi Pekin ponownie posunął się w kierunku totalitaryzmu. Xi mianował się „wodzem wszystkiego”, niszcząc wszelkie pozory zbiorowych rządów i czyniąc przywiązanie do myśli Xi Jinpinga ideologicznym rdzeniem coraz bardziej sztywnego reżimu. Nieustannie dąży do scentralizowania władzy kosztem dobrobytu gospodarczego” – napisali w Foreign Policy.

Obiektywną analizę ekonomiczną zastępuje rządowa propaganda. Innowacje stały się trudniejsze w klimacie ideologicznej arbitralności… Xi nie tylko zatrzymał proces liberalizacji gospodarczej, który promował rozwój Chin: zdecydowanie skierował go w przeciwnym kierunku”.

Wiąże się to z konsekwencjami ekonomicznymi.

Ale Komunistyczna Partia Chin nie będzie tolerować żadnego kwestionowania swojego wizerunku nieomylności.

Jeśli chodzi o szeroko zakrojone skutki finansowe kryzysu Evergrande, winę należy rozliczyć. MacGregor zauważa: „Biznes nieruchomości sprawił, że założyciel i prezes Evergrande, Xu Jiayin, stał się niezwykle bogaty, co czyni go idealnym złoczyńcą w czasach, gdy Komunistyczna Partia Chin tak bardzo potrzebuje”. „Nic dziwnego, że (Shi) szuka bogatszych złoczyńców i większej lojalności. Będzie potrzebował obu.”

Przeczytaj powiązane tematy:Chiny