Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

amerykańska sieć telewizyjna Polska, Chiny, Francja, Węgry, Warszawa

Na wtorek w całej Polsce zaplanowano ogólnokrajowe protesty przeciwko ustawie, która powszechnie uważana jest za próbę uciszenia niezależnej, amerykańskiej stacji telewizyjnej krytycznej wobec rządu przez rządzącą partię nacjonalistyczną.

Polska, uchwalając tę ​​ustawę, cieszy się opinią wolności mediów i miejsca, w którym zagraniczne firmy prowadzą interesy. Jeśli zostanie przyjęty, może również zaszkodzić stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi, strategicznym sojusznikiem kraju.

Z technicznego punktu widzenia projekt ograniczyłby pozaeuropejskie posiadanie akcji polskich spółek medialnych.

W praktyce amerykańska firma Discovery Inc. Jej transmisja promuje sprzedaż pakietu kontrolnego w TVN, który obsługuje kilka kanałów — zwłaszcza stację telewizyjną TVN24. TVN ma na swoim głównym kanale duży wieczorny program informacyjny, który codziennie oglądają miliony ludzi.

Partia rządząca od dawna dąży do nacjonalizacji sektora medialnego, powołując się na bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo narodowe, i twierdzi, że ustawa zrówna Polskę z innymi krajami europejskimi, w tym Francją i Niemcami. Partijni ustawodawcy przekonywali ostatnio, że polskie media powinny być chronione przed zagarnięciem przez kapitał rosyjski, chiński czy arabski.

„Musimy chronić Polskę przed wejściem różnych instytucji z wrogich nam krajów” – powiedział Marek Suzuki, przewodniczący Komisji Prawa i Sprawiedliwości, która w zeszłym miesiącu przedstawiła projekt ustawy.

Ponieważ jednak młodszy partner prawicowej koalicji rządzącej postrzega ustawę jako atak na pluralizm, jej uchwalenie jest niejasne, chociaż może zdobyć głosy od skrajnie prawicowych deputowanych opozycji.

TVN24 jest wiodącym źródłem niezależnych wiadomości telewizyjnych dla wielu Polaków. Stacja świętowała swoje 20-lecie, kiedy została otwarta w poniedziałek.

We wtorek wieczorem w 78 miastach i miasteczkach mają się odbyć demonstracje poparcia dla nadawcy TVN, aby omówić ustawę. Protesty zostały zorganizowane przez Demokratyczną Radę Bezpieczeństwa pod hasłem „Wolne Media, Wolni Ludzie, Polska Wolność” i są wspierane przez szereg ugrupowań wolności prasy i praw człowieka.

READ  Piłka nożna tygodnia: Winthrop / Monmouth / Hall-Tale Przyjeżdża do Polski na egzaminie klasy D

Odkrycie jest już zagrożone, ponieważ KRRiT nie przedłużyła koncesji na nadawanie polskiej państwowej organizacji TVN24.

Los ustawy jest postrzegany jako poważny test wolności i demokracji mediów, oskarżanych o łamanie norm demokratycznych pod rządami jednego rządu.

Krytycy obawiają się, że będzie to ważny krok w zbliżaniu Polski do krajobrazu medialnego na Węgrzech, ponieważ dyktatorski premier Victor Orban zwinął prywatne sklepy lub znalazł się pod kontrolą swoich sojuszników.

Odkąd rządy prawa i sprawiedliwości doszły do ​​władzy w 2015 roku, już finansowana z podatków publiczna telewizja stała się rzecznikiem partii. Ostatnio, szukając większej kontroli nad prywatnymi mediami, w zeszłym roku państwowa firma naftowa nabyła dużą prywatną grupę medialną.

TVN to największa inwestycja w Stanach Zjednoczonych w Polsce. Firma została kupiona przez inną amerykańską firmę, Scripps Networks Interactive, za 2 miliardy dolarów, a później przez Discovery.

Planowane przepisy podważają stosunki między Polską a Stanami Zjednoczonymi, kluczowym sojusznikiem Warszawy dla bezpieczeństwa w czasie powstania rosyjskiego.

W zeszłym tygodniu ponadpartyjna komisja kongresowa wyraziła rosnące zaniepokojenie „atakami na niezależną prasę, niezależne sądownictwo i rządy prawa w Polsce”.

Grupa byłych polskich ministrów spraw zagranicznych i obrony napisała w zeszłym tygodniu list otwarty do polskiego rządu, w którym stwierdził, że proponowana ustawa może osłabić relacje ze Stanami Zjednoczonymi, zatrzymując wojska w Polsce i sprzedawać polski sprzęt wojskowy.

Byli ministrowie wezwali rząd do „zaprzestania wrogich działań wobec amerykańskich inwestorów i poszanowania podstawowych wartości, podzielanych przez przyjazne Polsce narody zachodnie – demokracji, praworządności i wolności słowa”.

Jean-Bryak Berette, prezes i dyrektor generalny Discovery International, wezwał do planowanego głosowania nad ustawą, ostrzegając, że wolne media są zagrożone i że „nieprzewidywalne ramy regulacyjne dla wszystkich inwestorów na rynku muszą być bardzo czujne”.

Discovery ma w przyszłym roku połączyć się z Warner Media AT&T jako mega firma.

READ  48 godzin w Krakowie: co warto zobaczyć i gdzie zjeść w stolicy kultury Polski