Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Andrei Protsenko – skoczek wzwyż, który uciekł przed rosyjską inwazją, pozostał w odległych miejscach, a teraz zdobył brązowy medal mistrzostw świata.

Andrei Protsenko – skoczek wzwyż, który uciekł przed rosyjską inwazją, pozostał w odległych miejscach, a teraz zdobył brązowy medal mistrzostw świata.

Skoczek wzwyż Andrei Protsenko, który zdobył brąz na Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce, nawet nie powinien tam być. Kilka miesięcy temu, uwikłany w wojnę, Ukrainka Procenko skanowała kanały Telegrama.

Ludzie, którzy uciekli ze strefy wojennej, używali komunikatora opartego na chmurze, aby omówić swoje plany – potencjalne niewykryte drogi ucieczki, które mogłyby oszukać Rosjan. Pierwszy ruch Protsenko wykonał z przyjaciółmi.

„Nasza pierwsza próba wyjazdu nie powiodła się, ponieważ na drodze, którą jechaliśmy, były już działania wojenne. Potem spakowaliśmy nasze torby i czekaliśmy na pojawienie się nowej drogi. Jego szczęście się odwróciło i na Telegramie pojawiła się nowa. Miał jeszcze do czynienia z siedmioma punktami kontrolnymi Rosjanin Miał dwoje małych dzieci.

Nie mogłem od razu wyjechać i spędziłem miesiąc w okupacji. Udało nam się wyjechać i po pokonaniu siedmiu punktów kontrolnych Rosjan dotarliśmy na teren kontrolowany przez Ukrainę. I dopiero po odejściu z okupacji mogłem trenować w miarę normalnie”. Procenko opuścił rodzinne miasto w obwodzie chersońskim z żoną Kateriną i córkami Sophią (5 lat) i Poliną (9 miesięcy).

Andrey Protsenko, Andrey Protsenko Ukraina, Andrey Protsenko story, Andrey Protsenko High Jump, World Athletics Andriy Protsenko z Ukrainy startuje w finale skoku wzwyż mężczyzn na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w poniedziałek 18 lipca 2022 r. w Eugene w stanie Oregon (AP Photo/Gregory Bull)

Był luty, a do mistrzostw świata w Oregonie zostało mu jeszcze pięć miesięcy. Było bezpiecznie, ale bez dostępu do odpowiedniego szkolenia. Nawet bez sprzętu.

Protsenko improwizował, a Jugad to zrobił. Na zdjęciach widać murowany dom w szczerym polu, jałowy krajobraz z polami ciągnącymi się kilometrami. Protsenko znalazł bar i dodał opony samochodowe, aby służyły jako sprzęt do ćwiczeń do podnoszenia ciężarów. Wykonywał ćwiczenia plyometryczne (pompki, rzucanie, bieganie, skakanie i kopanie) oraz biegał w terenie.

„Nie było skoku wzwyż, ale znalazłem możliwość biegania. Nie było trudno znaleźć coś do stworzenia sprzętu. Najważniejsze było znalezienie motywacji do treningu – ale na szczęście udało mi się to zrobić, powiedział worldathletics.org.

READ  Tenisowy klips przedstawiający węża na międzynarodowym lotnisku w Brisbane jest dowodem, że Ameryka uważa Australijczyków za szaleńców

W lutym opuścił rodzinne miasto z jedną walizką, a teraz wieś, do której przeniósł się jako pierwsza, również okazała się niebezpieczna.

„Wszystko jest względne, ale na początku było to jak cisza. Ta wioska była stosunkowo bezpieczna, ale potem armia rosyjska[zbliżyła się do niej]i zdaliśmy sobie sprawę, że nadszedł czas[opuścić]” – powiedział worldathetics.org. Na zachodnią Ukrainę wyjechał 13 kwietnia. „Kiedy zmieniliśmy miasto, mogłem trenować maksymalnie cztery razy w tygodniu. Ale nie był to trening, który zwykle wykonują sportowcy”.

W końcu udał się do Portugalii, a następnie do Hiszpanii, gdzie pomogły mu odpowiednie federacje sportowe. Jego rodzina przebywa obecnie we Francji z pomocą agencji pomocowych i wkrótce się z nimi spotka. Planują przenieść się do Polski, ponieważ jego trener mieszka w tym kraju wraz z kilkoma innymi ukraińskimi sportowcami.

W poniedziałkowy wieczór, w swoim siódmym występie na mistrzostwach świata, cała ta waleczność opłaciła się – zdobył brązowy medal w finale skoków wzwyż mężczyzn skokiem na 2,33 metra. Co więcej, była to siedmiocentymetrowa poprawa w stosunku do najlepszego wyniku sezonu.

Na czele wrzawy prowadził katarski zdobywca złotego medalu Mutaz Issa Barshim, który zdobył swój trzeci tytuł mistrza świata z odległością 2,37 metra. – Jest bohaterem – powiedział Barshim. „Walczył, pomimo wszystkiego, przez co przechodził. Pojawił się i dał show. Nie było to dla niego łatwe, ale on jest tutaj, medalista – musisz mu to dać. „

Inny skoczek wzwyż, Włoch Gianmarco Tampere, który podczas ostatnich igrzysk olimpijskich dzielił złoto z Barshimem, tym razem zajął czwarte miejsce, za Protsenko. W marcu podczas imprezy sportowej Tampere okazał swoje wsparcie, przyklejając ukraińską flagę na prawym ramieniu, a także wpisując imiona Protsenko i Bodana Bondarenko, którzy nie mogli tam być z powodu konfliktu.

READ  Fundacja YSU wita dwóch nowych powierników | Wiadomości, sport, praca

A co Protsenko mówi o swoim niesamowitym osiągnięciu? „Właśnie zebrałem się, aby pokazać ten wynik na czas”.