Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

UE twierdzi, że zagrożenie dla wolności mediów w Polsce utrzymuje się pomimo ruchu TVN

Autor: Gabriela Bacchinska

BRUKSELA (Reuters) – Dyrektor generalny Unii Europejskiej powiedział w czwartek, że zagrożenia dla wolności mediów w Polsce utrzymują się pomimo decyzji polskiego regulatora o przedłużeniu koncesji na nadawanie amerykańskiego kanału informacyjnego Discovery, który jest krytyczny wobec Warszawy.

Po długich opóźnieniach regulator w środę przedłużył koncesję TVN24, ale zwrócił się również do polskiego parlamentu o większą jasność prawną co do tego, czy TVN24 ma prawo kontynuować działalność.

Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział na codziennej konferencji prasowej w Brukseli, że przedłużenie było „pozytywnym rozwojem”, ale dodał:

„Zdajemy sobie również sprawę z podjętej wczoraj w tym zakresie specjalnej decyzji dotyczącej zasad przyznawania przywilejów nadawczych kanałom telewizyjnym i radiowym” – dodał.

„Będziemy nadal uważnie monitorować rozwój sytuacji… Oczekujemy, że państwa członkowskie (UE) zapewnią, że ich polityka i ustawodawstwo nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na ich zaangażowanie w zapewnienie wolnego, niezależnego i zróżnicowanego systemu medialnego”.

Jeśli parlament zaostrzy ustawę o zagranicznej własności mediów nadawczych w Polsce – jak apelowali niektórzy członkowie rządzącej partii PiS – Discovery może być zmuszone do sprzedaży tam ponad połowy swojego biznesu medialnego.

Wyceniany na ponad 1 miliard dolarów, obejmuje kilkanaście kanałów telewizyjnych, a także internetową platformę wideo na żądanie. Grupa TVN twierdzi, że zatrudnia 4200 osób i ma zysk netto w 2019 roku w wysokości 540 milionów złotych (137 milionów dolarów).

Sprawa TVN24 nadwyrężyła stosunki między Polską a Stanami Zjednoczonymi i pogłębiła obawy wyrażane przez Waszyngton, Unię Europejską, organizacje prawnicze i międzynarodowe strażnicy, że PiS podważa wolności mediów w ramach szerszego obalania demokracji, co dotknęło także polskie sądy i organizacje pozarządowe .

(1 dolar = 3,9280 zł)

(Raportowanie Gabrieli Bazińskiej; Edytowanie przez Robina Emmotta i Garetha Jonesa)