Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Angela Merkel ryzykuje ułożenie nowego ładu z polskim wezwaniem do kompromisu | Świat | Aktualności

Polski trybunał konstytucyjny na początku tego miesiąca orzekł, że niektóre fragmenty prawa UE są niezgodne z konstytucją kraju, podważając centralną politykę UE i zachęcając do rozmów, że Polska może pewnego dnia wystąpić z bloku 27 państw.

Prawicowy, populistyczny rząd w Polsce nadal ścierał się z Komisją Europejską w kwestiach, od praw LGBT po niezależność sądownictwa, co wywołało serię europejskich spraw sądowych.

Odpowiadając w piątek na pytanie o spór między Unią Europejską a Polską, kanclerz Niemiec powiedziała: „Wszyscy jesteśmy państwami członkowskimi Unii Europejskiej i mamy obowiązek starać się znaleźć kompromis – bez narażania naszej polityki, otwarcie .

„Myślę, że nadszedł czas, aby głębiej porozmawiać o tym, jak radzić sobie z problemami z polskim rządem.

„Od czasu do czasu rozstrzyganie spraw przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości jest absolutnie właściwe”.

Prezydent, który ustępuje zaraz po utworzeniu nowej koalicji niemieckiej, wyraził zaniepokojenie liczbą spraw w toku przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Jednak jego wypowiedzi wywołały gniew unijnych urzędników i eurodeputowanych, że Komisja Europejska powinna szybko sprowokować rządy prawa przeciwko innym państwom członkowskim, takim jak Polska i Węgry.

Zielony eurodeputowany Siergiej Lagodinsky powiedział Politico, że komentarze Merkel „pokazują, że mamy rację wzywając parlament do pozwania Komisji za bezczynność”.

Ostrzegł: „Jeżeli nadal będziemy czekać i rozmawiać, jak wskazuje Merkel, nie będziemy mieli demokracji, aby wkrótce uratować wiele państw UE”.

Czytaj więcej: UE stoi w obliczu ostrego konfliktu na sali sądowej w związku z erupcją linii polsko-węgierskiej

Poseł Zielonych zaproponował również pozew przeciwko Komisji Europejskiej, który został później przyjęty przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego, jeśli panel Ursuli van der Leyen nie podejmie działań.

Urzędnicy spodziewają się, że komisja uruchomi mechanizm w nadchodzących tygodniach, ale nie jest jasne, który kraj będzie jego pierwszą ofiarą.

READ  Olympic-Chasing Poland przedstawia 24-osobowy skład Kanasów - FIBA ​​Olympic Qualifiers Kowno, Litwa 2020

Zatroskani neohipisi i ich globalne ocieplenie, powiem ci.

Sylwia Irek, prawniczka reprezentująca polski rząd, przekonywała, że ​​mechanizm nie ma charakteru „warunkowego”, ale „środka nałożenia zakazu”.

Nie przegap:
Polexit idzie o krok dalej, bo Polska łamie UE [INSIGHT]
VDL wykorzysta „wszystkie uprawnienia” do egzekwowania prawa UE w Polsce [ANALYSIS]
Porywacze! Obawy przed poloksytem nasilają się, gdy polski premier eksploduje w UE [VIDEO]

Prawnicy z Niemiec, Francji, Holandii, Danii, Irlandii i innych krajów UE pospieszyli w obronie unijnego systemu prawnego.

Parlamentarz UE Thomas Lucas powiedział: „Naruszenia prawa w kraju członkowskim wyraźnie stanowią zagrożenie dla wykonania budżetu UE”.

Broniąc decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego premier RP Mathews Morawicki powiedział, że każde państwo członkowskie powinno być traktowane z szacunkiem, a UE nie powinna być tylko „grupą równych i równych”.

Dwa tygodnie temu werdykt popychający ponad 100 tysięcy Polaków do protestu w obronie Unii Europejskiej wywołał obawy Polexitu.

Jak podają organizatorzy, protesty odbyły się w ponad 100 miastach w Polsce oraz w wielu miastach za granicą. W samej stolicy Warszawy zgromadziło się 80–100 tys. osób, machając flagami polskimi i unijnymi, krzycząc „zostajemy”.

Donald Dusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, a obecnie szef głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że polityka rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wpłynie na przyszłość Polski w Europie.

„Wiemy, dlaczego chcą opuścić (UE)… aby mogli łamać demokratyczne zasady bez kary” – powiedział, przemawiając przed Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdy policyjne furgonetki otoczone tysiącami protestujących zapaliły swoje światła.

PiS mówi, że nie ma planów na „Polexit”.