Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Anthony Albanese przedstawia plan zacieśnienia stosunków z Azją Południowo-Wschodnią

Anthony Albanese przedstawia plan zacieśnienia stosunków z Azją Południowo-Wschodnią

Anthony Albanese ma przedstawić nową, ważną strategię mającą na celu wzmocnienie powiązań gospodarczych z Azją Południowo-Wschodnią i zmniejszenie zależności Australii od Chin.

Premier udał się do Dżakarty, gdzie w środę na Forum Indo-Pacyfiku ASEAN zainauguruje strategię gospodarczą dla Azji Południowo-Wschodniej.

Strategię zawierającą 75 rekomendacji opracował specjalny wysłannik Australii do Azji Południowo-Wschodniej, były szef Macquarie Nicholas Moore.

Ma na celu zwiększenie dwustronnego handlu z regionem o 534 miliardy dolarów do 2040 roku.

Przed szczytem Albanese określił tę strategię jako „najważniejszą pracę, jaką kiedykolwiek wykonano w zakresie stosunków Australii, jeśli chodzi o naszą przyszłość gospodarczą z Azją Południowo-Wschodnią”.

„Musimy działać lepiej. Ten program właśnie to robi. Daje możliwość zmaksymalizowania możliwości australijskim przedsiębiorstwom i pracownikom w najbardziej dynamicznym regionie na świecie”.

Rolnictwo, zasoby, energia odnawialna i edukacja zostały uznane za jedne z dziesięciu priorytetowych sektorów, którymi Australia powinna się zająć do roku 2040.

Od dojścia do władzy rząd Albanii stara się dywersyfikować powiązania gospodarcze, aby zaprzestać nadmiernego polegania na Chinach w związku z pracami Pekinu nad rozszerzeniem swoich wpływów w regionie.

Nie oczekuje się, że prezydent Xi Jinping uda się do Dżakarty. Premier Li Qiang weźmie w swoim miejscu udział w szczycie ASEAN i G20 w Indiach, gdzie ma się spotkać z panem Albanese, choć nie zostało to potwierdzone.

Jedna z kluczowych rekomendacji zawartych w opublikowanym w środę raporcie skupia się na usunięciu barier w systemie wizowym w celu ułatwienia przemieszczania się.

Zaproponowała utworzenie jednodrzwiowej usługi konsjerża na wzór singapurski, aby pomóc inwestorom zagranicznym w poruszaniu się w procesach zatwierdzania, doradzaniu w zakresie umów podatkowych i przyspieszaniu procesów wizowych.

Podczas opracowywania strategii pan Moore odwiedził wszystkie kraje ASEAN i spotkał się z ponad 750 osobami z Azji Południowo-Wschodniej i Australii – z przedstawicieli rządów, przedsiębiorstw i społeczeństwa obywatelskiego.

READ  Schroniska dla zwierząt w Nowej Zelandii są zalane jeżowcami. Czy winni są Minecraft i TikTok? | Nowa Zelandia

Źródło zaznajomione ze strategią podało, że pierwsze pytanie wielokrotnie zadawane Moore’owi dotyczyło wiz.

„Duża część tego, o czym mówimy, dotyczy wiz” – stwierdzili, podkreślając jednak, że jest to sprawa dwukierunkowa.

„Chodzi o wizy, które umożliwiają ludziom przemieszczanie się między regionem a Australią… aby mogli faktycznie rozwijać swoje umiejętności i lepiej je wykorzystywać”.

Na początku tego roku rząd opublikował przegląd australijskiego systemu imigracyjnego, mając na celu przedstawienie oficjalnej strategii do końca roku.

Strategia pana Moore’a zalecała przyjęcie tej strategii i związanych z nią reform mających na celu ulepszenie systemu w najbliższej lub średnioterminowej perspektywie.

W raporcie zalecono także, aby Gabinet Krajowy opracował plan promowania umiejętności czytania i pisania w Azji wśród społeczeństwa i sektora biznesowego.

Zaleca się również, aby rząd australijski nawiązał bliższe relacje z biznesem.

Przeczytaj powiązane tematy:Anthony Albanese Chiny