Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Aramco zdobywa przyczółek na rosyjskim podwórku z polską umową naftową |  Aktualności OPEC

Aramco zdobywa przyczółek na rosyjskim podwórku z polską umową naftową | Aktualności OPEC

Aramco, największa na świecie firma naftowa, kupi 30 proc. rafinerii na wybrzeżu Bałtyku oraz hurtową jednostkę paliwową.

za pomocą Bloomberg

Umowa Saudi Aramco na dostawy prawie połowy polskiej ropy zapewni największemu światowemu eksporterowi ropy silniejszy przyczółek w regionie od dawna zdominowanym przez rosyjskich producentów.

Aramco, największa na świecie firma naftowa, kupi 30% rafinerii na wybrzeżu Bałtyku oraz hurtową jednostkę paliwową. Podpisał też długoterminową umowę na dostawy z polską rafinerią PKN Orlen SA.

Saudyjski rządowy gigant naftowy zwiększy sprzedaż ropy na rosyjskim podwórku energetycznym, podczas gdy oba kraje, które łączy sojusz producentów OPEC+, dążą do zakończenia prawie dwuletnich cięć wydobycia, które wdrożyły na początku pandemii.

Transakcja może mieć reperkusje poza Polską, gdzie Orlen może wykorzystywać ropę w rafineriach na Litwie iw Czechach. Wiele wschodnioeuropejskich fabryk jest zaprojektowanych do pracy na rosyjskim gatunku Ural, a niektóre mogą wymagać modyfikacji technicznych w celu zastosowania różnych beczek. Ropa z Arabii Saudyjskiej i Iraku regularnie konkuruje o klientów z rosyjskimi beczkami.

Analitycy Bloomberg Intelligence Salih Yilmaz i Rob Barnett napisali w notatce badawczej, że zakup Aramco „rozszerzy obecność firmy w europejskim systemie rafinacji o udziały w niedawno zmodernizowanej rafinerii”. Pomogłoby to również Aramco „wzmocnić swoją pozycję w regionie tradycyjnie zdominowanym przez rosyjską ropę”.

ostra konkurencja

23-osobowy sojusz OPEC+ ograniczył produkcję od 2020 r., aby wesprzeć rynki ropy po pandemii, która zmusiła rządy do zamknięcia swoich gospodarek, tłumiąc popyt. Teraz, gdy gospodarki się odbudowują, a handel ropą przekracza 80 dolarów za baryłkę, grupa stopniowo wycofuje się z tych cięć i wprowadza na rynek więcej ropy.

Konkurencja o klientów jest nadal zacięta wśród czołowych światowych producentów, nawet jeśli wspólnie pracują nad kontrolą dostaw. Rosja eksportuje ropę rurociągiem do Azji, gdzie rywalizuje z baryłkami saudyjskimi na największym rynku Aramco.

READ  Dzikie sceny, gdy kupujący zalewają nowy sklep Melbourne High Point Coles

Sprzedaż europejska stanowi niewielką część codziennej floty ropy opuszczającej Arabię ​​Saudyjską na rynki światowe. Same dostawy do Chin stanowią prawie jedną czwartą dziennej sprzedaży ropy w królestwie, która wynosi około 7 milionów baryłek, według danych zebranych przez Bloomberg.

Dla porównania, Saudyjczycy będą sprzedawać do Polski 337 tys. baryłek ropy dziennie – wynika z oświadczenia Orlina. To więcej niż w poprzednich kontraktach, na podstawie których Orlen mógł kupować dziennie około 100 tys. baryłek saudyjskiej ropy. Według prezesa Orlenu Daniela Obajtka, nowa umowa pokryje prawie połowę zapotrzebowania kraju na ropę naftową.

OPEC + produkcja

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), której Arabia Saudyjska jest największym producentem, zapowiedziała, że ​​będzie kontynuować współpracę z innymi krajami NATO pod przewodnictwem Rosji, nawet po zakończeniu obecnej rundy cięć. Grupa stwierdziła również, że może nie cofnąć wszystkich cięć produkcji w tym roku, jeśli popyt się pogorszy.

Ponieważ produkcja w Arabii Saudyjskiej wzrosła w zeszłym miesiącu do ponad 10 milionów baryłek dziennie, po raz pierwszy od kwietnia 2020 r., konkurencja o kupujących na całym świecie prawdopodobnie się nasili. Podczas gdy członkowie OPEC+ mają zwiększyć produkcję w przyszłym miesiącu zgodnie z planami grupy, produkcja w Rosji jest ograniczona przez brak wolnych mocy produkcyjnych, a jakikolwiek przyszły wzrost będzie wspierany głównie przez dodatkowe odwierty.

Ostatnim razem, gdy produkcja saudyjska była tak wysoka, jak obecnie, Arabia Saudyjska i Rosja były uwikłane w krótką wojnę cenową, kiedy oba kraje zwiększyły produkcję po rozpadzie poprzedniej współpracy OPEC+.