Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Astrofizycy uważają, że wszechświat może mieć postać gigantycznego ciasta 3D

Astrofizyk Thomas Buchert z Uniwersytetu w Lyonie ma bardzo interesującą teorię o wszechświecie. Bouchert i zespół naukowców pracowali, aby dowiedzieć się więcej o wszechświecie i zbadać światło z bardzo wczesnego Wszechświata. Zespół sądzi, że wszechświat może być podwójnie połączony, co oznacza, że ​​przestrzeń jest zamknięta we wszystkich trzech wymiarach jak ogromne ciasto 3D.

Astrofizycy uważają, że gdyby to była prawda, wszechświat byłby skończony. Cały wszechświat może być tylko trzy lub cztery razy większy niż granica obserwowalnego wszechświata, która znajduje się około 45 miliardów lat świetlnych od nas. Jeśli to prawda, wszechświat w kształcie pączka ma również potencjał, aby statek kosmiczny podróżujący w jednym kierunku mógł ostatecznie powrócić do miejsca, w którym zaczął, bez obracania się.

O kształcie wszechświata dyskutują astronomowie od dziesięcioleci. Niektórzy uważają, że wszechświat jest płaski, a równoległe linie pozostają równoległe na zawsze. Inni uważają, że wszechświat jest zamknięty, ponieważ równoległe linie w końcu się przecinają. Astronomowie twierdzą, że geometria wszechświata dyktuje jego los.

Gdy otwarte wszechświaty rozszerzają się w nieskończoność, zamknięty wszechświat ostatecznie zapada się w sobie. Obserwacje skoncentrowane na mikrofalowym tle kosmicznym, błysku światła emitowanym, gdy Wszechświat ma zaledwie 380 000 lat, dowiodły, że nasz Wszechświat jest płaski i że równoległe linie na zawsze pozostaną równoległe do nieustannie ewoluującego Wszechświata. Jednak chodzi o coś więcej niż tylko geometrię i należy wziąć pod uwagę topologię. Topologia umożliwia zmianę kształtów przy zachowaniu tych samych zasad geometrycznych.

Przykładem może być płaska kartka papieru z równoległymi liniami, które pozostają równoległe. Po zwinięciu papieru w cylinder linie równoległe są nadal równoległe. Jeśli weźmiesz ten papier i połączysz przeciwległe końce, podczas gdy jest on zwijany jak walec, otrzymujesz kształt pączka, który wciąż jest geometrycznie płaski. Zespół jest przekonany, że skręcanie występuje poza granicami obserwacji i byłoby bardzo trudne do wykrycia. Zespół przyglądał się perturbacji, która opisuje wstrząsy i fluktuacje temperatury kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła. Uważają, że może wystąpić maksymalna wielkość zakłóceń, które mogą ujawnić topologię wszechświata. Bouchert i jego zespół potwierdzili, że ich wyniki są wstępne i zauważają, że efekty narzędzia mogą wyjaśnić niektóre z ich odkryć.

READ  Stymulatory bakteryjne | Wiadomości z Mirage