Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Astronauta dzieli się nowym spojrzeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną — lot kosmiczny teraz

Zdjęcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonane 28 września przez astronautę na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-18. Źródło: Roscosmos

Zdjęcia zrobione przez rosyjskiego kosmonautę we wtorek ze statku kosmicznego Sojuz pokazują nowe widoki zewnętrzne Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z dwoma statkami kosmicznymi SpaceX Dragon, pojazdem dostawczym Northrop Grumman Cygnus oraz widocznymi nowymi panelami słonecznymi laboratorium.

Rosyjski kosmonauta Oleg Novitsky, dowódca statku kosmicznego Sojuz MS-18, opublikował w tym tygodniu zdjęcia na Twitterze. Nowitzki, kosmonauta Piotr Dubrow i astronauta NASA Mark Vande Hay weszli na pokład rosyjskiego statku kosmicznego, oddzielili się od stacji i we wtorek przenieśli Sojuz do nowego portu dokowania.

Nowitzki ręcznie pilotował statek kosmiczny Sojuz MS-18 podczas 43-minutowego manewru tranzytowego. Leciał statkiem kosmicznym po łuku wzdłuż stacji kosmicznej, pozwalając Dubrovowi unosić się na orbiterze Sojuz i robić zdjęcia kompleksu.

„Wszystko zgodnie z planem!” Nowitzki napisał na Twitterze po transferze. Udało nam się zrobić wyjątkowe zdjęcia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w nowej konfiguracji.

Zdjęcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonane 28 września przez astronautę na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-18. Źródło: Roscosmos

Stacja kosmiczna przesunęła się na specjalny kierunek, czyli postój, na transfer Sojuzów we wtorek. Na tych zdjęciach przedni koniec placówki jest skierowany w górę, z dala od ziemi.

Kapsuła SpaceX Cargo Dragon jest widoczna w przednim porcie modułu Harmony. Cargo Dragon opuścił stację w czwartek i wrócił na Ziemię z 2,3 tony sprzętu i próbek testowych.

Sonda Crew Dragon jest również zadokowana w module Harmony, ale nie jest to wyraźnie widoczne na tych zdjęciach.

Okrągłe, wachlarzowe panele słoneczne statku zaopatrzeniowego Cygnus Northrop Grummana, wraz z nowo przybyłą jednostką Rosyjskiego Laboratorium Nauka, można również zobaczyć u dołu stacji na tych zdjęciach.

Dwa nowe skrzydła panelu słonecznego są również pokazane po prawej stronie kręgosłupa przekładni stacji kosmicznej. Macierze startowe zostały zainstalowane w czerwcu podczas spaceru kosmicznego po dostarczeniu na stację kosmiczną przez poprzednią misję ładunkową SpaceX.

Zdjęcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonane 28 września przez astronautę na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-18. Źródło: Roscosmos

Nowe skrzydła słoneczne, produkowane przez Redwire, mają na celu zwiększenie zdolności stacji kosmicznej do generowania energii elektrycznej. Kolejne kilka paneli słonecznych zostanie zainstalowanych na stacji kosmicznej w ciągu najbliższych dwóch lat.

READ  NASA na spacer kosmiczny, aby wymienić antenę komunikacyjną na stacji kosmicznej

Rolling arrays toczą się jak mata podłogowa, a nie rozwijają się jak akordeon. Tablice są ustawione pod kątem z oryginalnych paneli słonecznych stacji kosmicznej.

Transfer Sojuz utorował drogę do zadokowania nowego statku kosmicznego Sojuz do rosyjskiego modułu Rasvet 5 października, trzy godziny po jego wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Komandor Anton Shkaplerov, weteran kosmonauta, poprowadzi załogę Sojuz MS-19 na lot do stacji kosmicznej. Do Shkaplerova dołączą Klim Shpenko i Julia Peresild, rosyjska reżyserka i aktorka.

Shipenko i Peresild spędzą 11 dni na stacji kosmicznej, kręcąc rosyjski film fabularny The Challenge. Dwuosobowa załoga filmu opuści stację i powróci na Ziemię 16 października na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-18 z Nowitzkim.

Shkaplerov pozostanie na stacji przez ponad pięć miesięcy. Dubrov i Vandy He, którzy wystartowali w kwietniu, również pozostaną na stacji kosmicznej. Ich pobyt w kosmosie został przedłużony, aby zrobić miejsce dla krótkotrwałej misji Shipenko i Peresilda.

Dubrov i Vandy Hee będą teraz w kosmosie przez około rok, zanim w marcu wrócą na Ziemię z Shkaplerovem na pokładzie Sojuz MS-19.

Wyślij e-mail do autora.

Obserwuj Stephena Clarka na Twitterze: Umieść tweeta.