Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Astronomowie przechwytują pierwsze zdjęcie masywnej czarnej dziury Drogi Mlecznej

W czwartek świat ujrzał pierwszy dziki, ale tajemniczy obraz supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej Drogi Mlecznej. galaktyka.

Astronomowie uważają, że prawie wszystkie galaktyki, w tym nasza, mają te gigantyczne czarne dziury w swoim centrum, gdzie żadne światło i materia nie mogą uciec, co sprawia, że ​​uzyskanie ich obrazów jest niezwykle trudne.

Światło ugina się i skręca chaotycznie pod wpływem grawitacji, gdy jest wciągane w otchłań wraz z chronionym gazem i pyłem.

To zdjęcie z programu Event Horizon Telescope Collaboration pokazuje czarną dziurę w centrum naszej Drogi Mlecznej. (AFP)

Kolorowy obraz ujawniony w czwartek pochodzi z międzynarodowego konsorcjum odpowiedzialnego za Teleskop Event Horizon, grupę ośmiu zsynchronizowanych radioteleskopów na całym świecie.

Wcześniejsze wysiłki wykazały, że czarna dziura w centrum naszej galaktyki jest zbyt szybka, aby uzyskać dobry obraz.

Feryal Ozel z University of Arizona nazwał czarną dziurę „łagodnym olbrzymem w centrum naszej galaktyki”, ogłaszając przełom.

Czarne dziury pochłaniają materię galaktyczną, ale Ozil powiedział, że to „je bardzo mało”.

Czarna dziura Drogi Mlecznej nazywa się Strzelec A (gwiazdka), w pobliżu granicy konstelacji Strzelca i Skorpiona. Jest 4 miliony razy większy niż nasze Słońce.

„Co jest bardziej niesamowite niż zobaczenie czarnej dziury w centrum naszej Drogi Mlecznej” – powiedziała na konferencji prasowej astronom z Caltech, Catherine Bowman.

Czarna dziura Drogi Mlecznej nazywa się Strzelec A (gwiazdka), w pobliżu granicy konstelacji Strzelca i Skorpiona. Jest 4 miliony razy większy niż nasze Słońce.

To nie pierwszy obraz czarnej dziury.

Ta sama grupa wydała pierwszy zestaw w 2019 roku i pochodził z galaktyki oddalonej o 53 miliony lat świetlnych. Czarna dziura Drogi Mlecznej jest znacznie bliżej, około 27 000 lat świetlnych stąd. Długość roku świetlnego wynosi 9,5 biliona km.

Nowy teleskop NASA rejestruje „bezprecedensowe” szczegóły

Projekt kosztował prawie 60 milionów dolarów, z czego 28 milionów z amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki.

READ  Badanie ocenia jakość opieki nad pacjentami z przewlekłymi schorzeniami