Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Astronomowie tworzą największą trójwymiarową mapę wszechświata

Być może słyszałeś o Instrument Spektroskopii Ciemnej Energii (DESI) z Wydziału Energii Laboratorium Narodowego im. Lawrence’a Berkeleya. O projekcie informowaliśmy już w 2016 roku, kiedy zespół naukowców Uruchomiono 5000 mini robotów w kosmos, aby pomóc w opracowaniu pierwszej mapy pozaziemskiego wszechświata.

Następnie w 2017 roku informowaliśmy o przebiegu projektu Mapowanie 3D pyłu kosmicznego naszej galaktyki. Mapa z powodzeniem mapuje każdy pył w naszej galaktyce, aby pokazać szerokość głębokiej przestrzeni i zmierzyć przyspieszające tempo rozszerzania się wszechświata.

Teraz DESI to ujawniło w końcu to stworzyłem Największa i najbardziej szczegółowa mapa wszechświata, jaką kiedykolwiek stworzono. Choć osiągnięcie to jest imponujące, DESI informuje, że tylko 10% zostało osiągniętych w ramach swojej pięcioletniej misji.

„Jest w tym dużo piękna” – powiedział Julien Guy, naukowiec z Berkeley Lab. „W rozmieszczeniu galaktyk na mapie 3D znajdują się masywne gromady, włókna i puste przestrzenie. Są to największe struktury we wszechświecie. Ale w nich znajduje się odcisk bardzo wczesnego Wszechświata i historia jego ekspansji od tamtej pory.”

DESI musiało pokonać wiele przeszkód, aby osiągnąć ten niezwykły wyczyn. Podczas pandemii koronawirusa teleskop musiał zostać wyłączony i dopiero w grudniu 2020 r. mógł ponownie rozpocząć eksplorację nieba. Na szczęście, pomimo tych problemów, do maja 2021 r. był gotowy do rozpoczęcia badań naukowych.

Jednak to nie był koniec wkładu zespołu DESI w teleskop. „To praca w toku, dzięki której ta maszyna nadal działa” – podsumował fizyk Klaus Hünscheid z Ohio State University, naukowiec zajmujący się instrumentami zaangażowany w projekt. To praca, która dobrze się opłaciła, dostarczając bezprecedensową mapę, która pewnego dnia pomoże nam zrozumieć Przeszłość i przyszłość wszechświata.

READ  Odkrycie nowego typu planet składających się głównie z wody