Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australia rozszerza sankcje na Rosję na Romana Abramowicza

Australia rozszerza sankcje na Rosję na Romana Abramowicza

Jednak analitycy, którzy monitorują kampanię sankcji w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, twierdzą, że reakcja raczej nie wywrze znaczącej presji finansowej na cele.

Dzieje się tak dlatego, że rosyjscy oligarchowie zwykle nie przechowują wysokiego procentu ani żadnego swojego bogactwa w Australii w porównaniu z Europą.

Czytaj więcej

Zamiast tego, ruch ten jest postrzegany jako ruch solidarnościowy, mający na celu uniknięcie sytuacji, w której Australia stanie się bezpieczną przystanią dla aktywów finansowych rosyjskich oligarchów będących celem ataków zachodnich sojuszników.

Aleksiej Murawjew, adiunkt na Uniwersytecie Curtin, powiedział, że reakcja Australii była politycznie znacząca, chociaż nie nakładała znacznych kosztów na atakowaną oligarchię.

„Nie miałoby to żadnego głębokiego wpływu na dobrobyt ani status oligarchii” – powiedział SBS News.

„Ale to jeden z tych sygnałów, które otrzymują, że jeśli chcą pojechać do jakiegokolwiek kraju w stylu zachodnim, drzwi są teraz zamknięte przed ich twarzą”.

Ostatnia runda sankcji wobec Australii obejmuje ponad 30 rosyjskich biznesmenów, prominentnych biznesmenów i członków ich najbliższej rodziny.

Czytaj więcej

W jej skład wchodzą również prezes rosyjskiego wielonarodowego koncernu energetycznego Gazprom, szef rosyjskiego konglomeratu obronnego Rostec, szef kontrolowanej przez państwo spółki ropociągowej, prezes Banku Rozwoju i prezes funduszu inwestycyjnego.

„Sankcje wzmacniają zaangażowanie Australii w nakładanie sankcji na ludzi, którzy zgromadzili ogromne osobiste fortuny i mają dla Rosji znaczenie gospodarcze i strategiczne” – powiedziała minister spraw zagranicznych Marise Payne.

Ale dr William Stoltz, starszy doradca ds. polityki publicznej w ANU National Security College w Canberze, powiedział, że w rzeczywistości wpływ reakcji Australii będzie ograniczony.

„Jest bardzo mało prawdopodobne, że osoby te będą miały duży procent swojego bogactwa w Australii – w jakim stopniu powoduje to im ból” – powiedział SBS News.

READ  Minister zdrowia Bougainville i jego rodzina zaginęli na morzu po zatonięciu łodzi w Papui Nowej Gwinei | Bougainville

„Byliby mniej zainteresowani sankcjami, które Australia nakłada na nich jako jednostki, niż sankcjami, których już doświadczali w Wielkiej Brytanii i Europie”.

Posunięcie to ma miejsce po podobnej akcji przeciwko Abramowiczowi z Wielkiej Brytanii w ramach sankcji wobec siedmiu bogatych Rosjan za ich powiązania z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Wbrew odpowiedzi Australii, sankcje Wielkiej Brytanii będą miały realne konsekwencje, odkładając plany Abramowicza na sprzedaż Chelsea.

Czytaj więcej

Pan Abramowicz ogłosił w zeszłym tygodniu, że sprzeda klub piłkarski i przekaże pieniądze ze sprzedaży na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

Brytyjski rząd powiedział, że jest otwarty na sprzedaż potęgi w Premier League, dopóki Abramowicz nie będzie czerpał z tego korzyści.

Wielka Brytania określiła Abramowicza jako „wybitnego rosyjskiego biznesmena i prokremlowskiego oligarchę, który od dziesięcioleci cieszy się „bliskimi stosunkami” z Putinem.

Kraje zachodnie naciskają na izolację Rosji

Odpowiedź pojawia się po tym, jak kraje zachodnie nałożyły bezprecedensowe sankcje na rosyjski system korporacyjny i finansowy od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego.

Rząd Morrisona twierdzi, że nałożył sankcje na ponad 400 rosyjskich osób i podmiotów, w tym skorumpowanych oligarchów, prawodawców i przywódców wojskowych za ich zaangażowanie w pomoc w ułatwianiu inwazji Putina na Ukrainę.

Rosyjski Bank Centralny, rosyjski państwowy fundusz majątkowy, również namierzył rosyjskie inwestycje bezpośrednie, wraz z sojusznikami.

Inne działania podejmowane przez kraje zachodnie to usuwanie wybranych rosyjskich banków z globalnego systemu płatności SWIFT.

Wiele zachodnich firm, w tym McDonald’s, Coca-Cola i Starbucks, również zawiesiło handel w Rosji.

Stany Zjednoczone zakazują również wszelkiego importu rosyjskiej ropy i gazu, a Wielka Brytania wycofa rosyjską ropę do końca 2022 roku.

Czytaj więcej

Dr Stoltz powiedział, że zbiorowym wysiłkiem krajów zachodnich udało się odizolować rosyjską gospodarkę.

„Pokonaliśmy te drobne strajki przeciwko bogatym osobom i robimy masowe ataki na rosyjską gospodarkę” – powiedział.

READ  Szpital ogólny w Buleleng: Władze są zdumione po tym, jak na plaży na Bali znaleziono odciętą stopę

Chodzi o uświadomienie obywatelom Rosji, że ich rząd jest otoczony przez resztę świata. Wiemy, że ból się teraz dzieje”.

Ale Morawiew powiedział, że ostateczny wpływ tej kompleksowej odpowiedzi pozostaje.

„Żaden kraj nie doświadczył ekonomicznego szoku, jaki odczuwają teraz Rosjanie po tej ogromnej fali sankcji” – powiedział.

„Będziemy musieli zobaczyć, co z tego wyjdzie”.