Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australia zajmuje drugie miejsce w rankingu importu żywności do Chin

Niedzielny raport podkreśla obawy, że eksport wołowiny z USA trwale przewyższa na rynku eksporterów australijskich. Chińskie dane celne, zgłoszone przez Australijski audyt finansowy W zeszłym miesiącu Wskazuje, że spadek eksportu żywności z Australii do Chin przyspieszył w tym roku, ze skokiem w dostawach amerykańskiej wołowiny w lipcu i sierpniu, pomimo ograniczeń dotyczących brazylijskiej wołowiny.

Ale podczas gdy australijski eksport produktów rolnych do Chin został dotknięty politycznie motywowanymi restrykcjami Pekinu dotyczącymi niektórych zakładów mięsnych, wyższe ceny rudy żelaza znacznie zwiększyły ogólną wartość eksportu Australii do Chin w 2022 roku.

całkowity eksport

Osobno, opublikowane w niedzielę chińskie dane celne pokazały, że wartość całkowitego eksportu Australii do Chin wzrosła o 43,5% do 140,6 miliarda dolarów w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 roku. Australijski eksport do Chin wyniósł w październiku 12,56 miliarda dolarów.

Całkowity chiński eksport w październiku wzrósł o 27,1 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, do 300,2 miliarda dolarów, czyli więcej niż oczekiwali ekonomiści. Wzrost był postrzegany jako pozytywny znak dla Spowolnienie chińskiej gospodarki, dotkniętej niedoborami energii i zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Całkowity import Chin również wzrósł w październiku o 20,6 procent, przekraczając oczekiwania.

Jednak popyt na rudę żelaza nadal spadał w październiku, spadając o 4,2 procent objętości w pierwszych 10 miesiącach 2021 r., do 933,5 mln ton. Pod względem wartości skoczył o 66,4 proc. Australia jest największym eksporterem rudy żelaza w Chinach.

Pekin nałożył w zeszłym roku ograniczenia na wino, wołowinę, jęczmień, węgiel, australijskie owoce morza i inne produkty, ale nadal kupował duże ilości rudy żelaza i gazu. Pekin w zeszłym roku zawiesił import z siedmiu australijskich zakładów mięsnych, znacznie zmniejszając eksport wołowiny do Chin, ponieważ w 2019 r. osiągnął on szczyt 300 000 ton.

Na CIIE w Szanghaju jest ponad 100 australijskich wystawców, co stanowi spadek w porównaniu z poprzednimi latami.

READ  Książę William i Kate Middleton opublikowali szczere rodzinne wideo z George'em, Charlotte i Louisem

Choć w ostatnich miesiącach Chiny nie nałożyły żadnych nowych ograniczeń na produkty australijskie, nic nie wskazuje na to, by napięcia się odwilżyły.

Przeciwnie, Chiński przywódca Xi Jinping rozmawiał w piątek z premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern. W tym tygodniu Ardern będzie gospodarzem internetowego szczytu przywódców Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), w tym Stanów Zjednoczonych, Chin i Australii.

Zgodnie z oświadczeniem rządu chińskiego na spotkaniu, chiński prezydent pochwalił Nową Zelandię za współpracę z Pekinem w celu przezwyciężenia różnic politycznych i kulturowych.

Powiedział również, że pan Xi podniósł udział Nowej Zelandii w Inicjatywie Pasa i Drogi i powiedział, że pani Ardern życzyła Pekinowi powodzenia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Odczytanie spotkania przez rząd Nowej Zelandii nie wspomniało o tych punktach i powiedział, że premier wielokrotnie wyrażał swoje zaniepokojenie wydarzeniami w Sinciangu i Hongkongu.

Z kolei Chiny od ponad dwóch lat odrzucają telefony od ministrów rządu Australii. Scott Morrison powiedział, że chciałby porozmawiać przez telefon z panem Shea.

Premier Australii Zachodniej, Mark McGowan, planował podróż do Chin, Korei Południowej i Japonii, aby ponownie połączyć stan z niektórymi z największych eksporterów, Zachodnia australia Gazeta podała w weekend.