Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijczyk ekstradowany z Polski do Brisbane

Od redakcji: Wizja jest dostępna do pobrania za pośrednictwem Hitail

52-letni Australijczyk stanął wczoraj przed sądem w Brisbane po ekstradycji do Australii z Polski. W wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez Australijską Komisję Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) mężczyzna został zabrany do Australii przez członków zespołu FAST (Fugitive Apprehension Strike Team) AFP.

Mężczyzna został oskarżony o defraudację w sumie 977 000 dolarów.

Od maja 2016 r. do listopada 2017 r. mężczyzna nieuczciwie wykorzystywał środki przekazane przez inwestorów do nieautoryzowanych celów, w tym do kupowania nieruchomości i luksusowych samochodów dla członków swojej rodziny i powiązanych firm oraz spłacania innych inwestorów.

Dochodzenie przeprowadzone przez członków FAST AFP wykazało, że mężczyzna mieszkał na Ukrainie w 2019 roku. Został później aresztowany przez polskie władze w listopadzie 2021 r. podczas wizyty w Warszawie.

AFP ściśle współpracowała z ASIC, Departamentem Australijskiego Prokuratora Generalnego i polskimi władzami przez cały proces przekazywania.

Superintendent ds. operacji transnarodowych AFP Jared Taggart powiedział, że aresztowania pokazują silne partnerstwo między władzami australijskimi i międzynarodowymi w celu postawienia przestępców przed wymiarem sprawiedliwości.

„Te działania demonstrują współpracę między australijskimi i międzynarodowymi władzami i służą jako ostrzeżenie dla tych, którzy myślą, że mogą ukrywać się za granicą, że nie jesteś nietykalny, a australijski rząd nie przestanie cię szukać” – powiedział nadinspektor Taggart.

FAST AFP ułatwia wspólne dochodzenie w sprawie uciekinierów przez organy ścigania z wielu jurysdykcji, wymianę informacji wywiadowczych i wzmocnienie współpracy między partnerami w celu prowadzenia złożonych i transgranicznych dochodzeń.

Zapytania mediów:

Nośniki AFP: (02) 5126 9297

READ  Josera Petfood inwestuje 70 mln USD w nową polską fabrykę