Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijscy naukowcy odkryli najdalszy szybki rozbłysk radiowy, jaki kiedykolwiek wykryto

Australijscy naukowcy odkryli najdalszy szybki rozbłysk radiowy, jaki kiedykolwiek wykryto

Profesor Ellen Sadler.

Profesor Ellen Sadler.

Profesor Sadler, który również jest częścią Szkoła Fizyki „Odległa galaktyka, w której nastąpiła ta eksplozja, wygląda bardzo różni się od innych galaktyk, w których wykryto szybkie rozbłyski radiowe, i uważamy, że możemy być świadkami zderzenia i połączenia dwóch galaktyk, a nie tylko jednej” – powiedział z Uniwersytetu w USA. Sydnej.

„Zderzenia galaktyk tego typu były znacznie częstsze w odległym, wczesnym Wszechświecie niż obecnie. Chociaż galaktyka ta jest oddalona o miliardy lat świetlnych, pomiary za pomocą szeregu teleskopów pozwoliły nam zmierzyć jej rozmiar i masę, a także typowy wiek i skład chemiczny gwiazd składowych.” .

„Ta informacja jest przydatna przy próbach określenia mechanizmu fizycznego wytwarzającego tak wysokoenergetyczne rozbłyski magnetyczne, jakie reprezentują szybkie rozbłyski radiowe”.

Ciężar wszechświata

Odkrycie to potwierdza, że ​​szybkie rozbłyski radiowe można wykorzystać do pomiaru „brakującej” materii pomiędzy galaktykami, zapewniając nowy sposób „ważenia” Wszechświata.

Obecne metody szacowania masy Wszechświata dają sprzeczne odpowiedzi i podważają standardowy model kosmologii.

Profesor Shannon powiedziała: „Jeśli policzymy ilość naturalnej materii we wszechświecie – atomów, z których wszyscy się składamy – okaże się, że brakuje ponad połowy tego, co powinno być obecne dzisiaj”. „Uważamy, że brakująca materia kryje się w przestrzeni międzygalaktycznej, ale może być tak gorąca i rozproszona, że ​​nie da się jej dostrzec przy użyciu normalnych technik.

„Szybkie rozbłyski radiowe pozwalają nam wykryć tę zjonizowaną materię. Nawet w prawie całkowicie pustej przestrzeni są w stanie zobaczyć wszystkie elektrony, co pozwala nam zmierzyć ilość materii istniejącej pomiędzy galaktykami” – powiedział.

Znalezienie odległych szybkich rozbłysków radiowych jest kluczem do dokładnego pomiaru brakującej materii we wszechświecie, co po raz pierwszy wykazał nieżyjący już australijski astronom Jean-Pierre („J-P”) Macquart w Natura Papier w 2020 roku.

READ  NASA ostrzega, że ​​zasoby Księżyca mogą wkrótce zostać zniszczone

Dr Ryder powiedział: „GB pokazało, że im dalej znajduje się szybki rozbłysk radiowy, tym więcej gazu rozprzestrzenia się pomiędzy galaktykami. Obecnie jest to znane jako zależność Macquarta. Wydaje się, że niektóre niedawne szybkie rozbłyski radiowe przerwały tę zależność. Nasze pomiary potwierdzają, że gwiazda Macquarta wersja sięga jeszcze dalej, od połowy znanego wszechświata.

Do tej pory zidentyfikowano około 50 FRB, z czego około połowa przy użyciu ASKAP. Autorzy sugerują, że powinniśmy być w stanie dostrzec tysiące z nich na niebie i z większych odległości.

Profesor Shannon powiedziała: „Chociaż nadal nie wiemy, co powoduje te masywne wybuchy energii, artykuł potwierdza, że ​​szybkie rozbłyski radiowe są powszechnym zjawiskiem we wszechświecie i że będziemy mogli je wykorzystać do wykrywania materii międzygalaktycznej, a lepiej zrozumieć strukturę wszechświata.”

Wynik stanowi granicę tego, co można dziś osiągnąć za pomocą teleskopów, chociaż astronomowie wkrótce będą dysponować narzędziami do wykrywania starszych i odległych eksplozji, określania źródeł galaktyk i pomiaru brakującej materii we wszechświecie.

Międzynarodowy Obserwatorium SKA Obecnie buduje dwa radioteleskopy w Republice Południowej Afryki i Australii, które będą w stanie wykryć tysiące szybkich rozbłysków radiowych, w tym te zbyt odległe, aby można je było wykryć za pomocą obecnych urządzeń.

Światowa Organizacja Środowiska Bardzo duży teleskop39-metrowy teleskop budowany na pustyni Atakama w Chile będzie jednym z niewielu teleskopów zdolnych do badania źródeł galaktyk wybuchowych nawet dalej niż FRB 20220610A.

Artykuł badawczy

Ryder i in. „Szybki, jasny rozbłysk radiowy bada wszechświat przy przesunięciu ku czerwieni 1.” Nauka (październik 2023) doi: 10.1126/science.adf.2678

zezwolenie

Finansowanie tych badań pochodziło od Holenderskiej Rady ds. Badań Naukowych, Australijskiej Rady ds. Badań Naukowych i amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki.