Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Astroboffiny odkryły wysokoenergetyczny rozbłysk radiowy sprzed 8 miliardów lat, powstały przed Ziemią • Rekord

Astroboffiny odkryły wysokoenergetyczny rozbłysk radiowy sprzed 8 miliardów lat, powstały przed Ziemią • Rekord

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył szybki rozbłysk radiowy (FRB) tak odległy, że pobił poprzedni rekord, ale nadal jest to jedna z najjaśniejszych eksplozji, jakie kiedykolwiek widzieli.

Wziąłem przykład z FRB 20220610A Około osiem miliardów lat dotrze do Ziemi w czerwcu ubiegłego roku, co oznacza, że ​​jest ona o około 50 procent starsza od poprzedniego rekordzisty odległości. Szacują, że w ciągu zaledwie kilku milisekund szybkie rozbłyski radiowe wyzwoliły taką samą ilość energii, jaką wytworzy nasze Słońce w ciągu 30 lat. Dla porównania, średni FRB wynosi Wierzy Aby uwolnić równowartość trzech dni produkcji energii słonecznej.

Jej zadziwiająca jasność oznacza, że ​​FRB 20220610A jest jaśniejsza niż wszystkie 55 FRB odkrytych wcześniej przez Australian Square Kilometre Array (ASKAP) Organizacji Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty Narodów, która również to odkryła.

Po dalszych obserwacjach okolicy Używać Za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego zespół kierowany przez Australię ustalił, że pochodzi on prawdopodobnie z pary lub trzech łączących się galaktyk, co jest zgodne z niektórymi teoriami dotyczącymi przyczyn szybkich rozbłysków radiowych.

Przypuszcza się, że supernowe i magnetyczne gwiazdy neutronowe to inne przyczyny szybkich rozbłysków radiowych, nie ma jednak jednego, powszechnie stosowanego wyjaśnienia powodującego te dziwne zjawiska.

Nieznane przyczyny nie oznaczają, że szybkie rozbłyski radiowe są jedynie tajemniczymi anomaliami

Niezależnie od nieokreślonego pochodzenia, szybkie rozbłyski radiowe – szczególnie jasne i odległe, takie jak 20220610A – dają astronomom możliwość podjęcia próby oszacowania masy Wszechświata, co po raz pierwszy zaproponował nieżyjący już australijski astronom Jean-Pierre Macquart w 2020 roku.

„Gdybyśmy policzyli ilość naturalnej materii we wszechświecie – atomów, z których wszyscy się składamy – odkrylibyśmy, że brakuje ponad połowy tego, co powinno tam być dzisiaj”. Powiedział Współkierownikiem projektu był profesor Ryan Shannon z Politechniki w Swinburne. Część tej brakującej masy można przypisać tak zwanej „ciemnej materii”, ale nie całą.

READ  Co to jest super różowy księżyc i dlaczego to taka wielka sprawa?

„Uważamy, że brakująca materia ukrywa się w przestrzeni międzygalaktycznej, ale może być tak gorąca i rozproszona, że ​​nie da się jej dostrzec przy użyciu normalnych technik” – powiedziała Shannon. „Szybkie rozbłyski radiowe wyczuwają tę zjonizowaną materię. Nawet w prawie całkowicie pustej przestrzeni mogą „zobaczyć” wszystkie elektrony, co pozwala nam zmierzyć ilość materii pomiędzy galaktykami”.

Niektóre szybkie błyski radiowe kwestionują „relację Macquarta”, jak znana jest teoria zmarłego profesora, ale nie 20220610A, powiedział Stuart Ryder z Macquarie University, główny autor artykułu 20220610A.

„[Maquart] „Pokazało, że im dalej znajdował się szybki rozbłysk radiowy, tym więcej gazu rozprzestrzeniało się pomiędzy galaktykami” – powiedział Ryder. „Nasze pomiary potwierdzają, że zależność Macquarta wykracza daleko poza połowę znanego Wszechświata”.

Odkrycia zespołu przesuwają granice naszej wiedzy o szybkich rozbłyskach radiowych, zauważają jednak, że wykrycie czegokolwiek na większej odległości będzie prawie niemożliwe, dopóki nie zostanie zbudowany lepszy sprzęt. Przyszłe obserwacje i nowe rekordy FRB będą musiały poczekać do ukończenia Obserwatorium Square Kilometre Array, którego uruchomienie obecnie zaplanowano na 2028 rok.