Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijski różowy diament powstał w wyniku rozpadu superkontynentu Nuna

Australijski różowy diament powstał w wyniku rozpadu superkontynentu Nuna

Chociaż wiadomo, że aby diamenty mogły powstać, głęboko w Ziemi musi znajdować się węgiel, a aby diamenty zmieniły kolor na różowy, muszą zostać wystawione na działanie sił powstałych w wyniku zderzenia płyt tektonicznych, badacze z Curtin University odkryli trzeci pierwiastek niezbędny diamentom istnieć. Różowe diamenty znajdują się na poziomie powierzchni, kontynenty, które „rozprzestrzeniły się” podczas separacji kontynentów około 1,3 miliarda lat temu.

Rekonstrukcje płyt tektonicznych pokazują położenie Argyle w zatoce McArthur-Yanliao. Źródło obrazu: Ollerok i indoi: 10.1038/s41467-023-40904-8.

„Zdecydowana większość pierwotnych, ekonomicznych złóż diamentów znajduje się w kimberlitach kratonu archaiku, z charakterystyczną, grubą, starożytną litosferą kontynentalną, uważaną za niezbędną dla trwałego wzrostu diamentów” – powiedział Hugo Ollerock, badacz z Curtin University wraz ze współpracownikami.

„Jednak największym odkrytym do tej pory źródłem naturalnych diamentów jest… Kopalnia Argyle W regionie Kimberley w Australii Zachodniej jest to jedno z niewielu złóż gospodarczych znalezionych w orogenie paleozoicznym sąsiadującym z obszarami kratonalnymi poniżej piwnicy archaiku.

„Ponadto argyle jest hostowany w oliwinie Lambroita„Zamiast kimberlitu wyprodukowano ponad 90% wszystkich odkrytych różowych diamentów” – dodali.

„Odkrycie Argyle w 1979 r. doprowadziło do zmiany paradygmatu, która doprowadziła do eksploracji diamentów na terenach niereliktowych”.

„Pomimo jego znaczenia, czynniki geodynamiczne odpowiedzialne za opracowanie tak niezwykłego kompleksu zawierającego diament pozostają niejasne”.

Używając wiązek laserowych mniejszych niż szerokość ludzkiego włosa na skałach Argyle, dr Ollerok i współautorzy odkryli, że Argyle ma 1,3 miliarda lat, czyli o 100 milionów lat więcej, niż wcześniej sądzono.

„Argyle znajduje się w miejscu, w którym wiele lat temu zderzyły się region Kimberley z resztą północnej Australii, a tego typu kolizja powoduje uszkodzenie obszaru lub „bliznę” na ziemi, która nigdy w pełni się nie zagoi” – powiedziała dr Ollerock. .

„Chociaż kontynent, który później stał się Australią, nie rozpadł się, obszar, na którym leży Argyll, powiększył się, w tym wzdłuż blizny, tworząc szczeliny w skorupie ziemskiej, przez co magma mogła uciec na powierzchnię, niosąc ze sobą różowe diamenty”. „.

READ  Zmiana klimatu zagraża najbardziej bezbronnym gatunkom: badanie z Oksfordu

„Tak długo, jak będą obowiązywać te trzy elementy – głębokie nasycenie dwutlenkiem węgla, zderzenie kontynentów, a następnie ekspansja – wierzymy, że możliwe będzie znalezienie „następnego Argyle”, który był niegdyś największym źródłem naturalnych diamentów na świecie”.

„Nawet znając te trzy składniki, znalezienie kolejnego skarbu z różowym diamentem nie będzie pozbawione wyzwań” – powiedział.

„Większość złóż diamentów znajduje się pośrodku starożytnych kontynentów, ponieważ ich wulkany mają tendencję do wydobywania się na powierzchnię, aby odkrywcy mogli je znaleźć”.

„Argyle leży na styku dwóch z tych starożytnych kontynentów, a krawędzie te są często pokryte piaskiem i ziemią, co stwarza możliwość, że podobne wulkany niosące różowy diament pozostaną nieodkryte, w tym w Australii”.

Murray Rayner, geolog z globalnej grupy wydobywczej Rio Tinto, powiedział: „Wulkan Argyle wyprodukował ponad 90% różowych diamentów na świecie, co czyni go niezrównanym źródłem tych rzadkich i poszukiwanych klejnotów”.

„Znając wiek wulkanu Argyle, który ma 1,3 miliarda lat i znajduje się w miejscu rozdzielenia się niektórych z pierwszych kontynentów Ziemi, mamy ważny dodatkowy wgląd w powstawanie tych diamentów”.

the znaleziska Został opublikowany w czasopiśmie Komunikacja przyrodnicza.

_____

HKH Ollerok i in. 2023. Umieszczenie złoża diamentów Argyle w starożytnej strefie szczelin powstałych w wyniku rozpadu superkontynentu. Nat Common 14, 5274; doi: 10.1038/s41467-023-40904-8