Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zmiana klimatu zagraża najbardziej bezbronnym gatunkom: badanie z Oksfordu

Zmiana klimatu zagraża najbardziej bezbronnym gatunkom: badanie z Oksfordu

Dowody z przeszłości geologicznej sugerują, że w świetle prognozowanych szacunków zmian klimatycznych globalna różnorodność biologiczna stoi przed straszliwą przyszłością. W szczególności nasz model sugeruje, że gatunki o ograniczonym zakresie temperatur poniżej 15°C, żyjące na biegunach lub w tropikach, są prawdopodobnie najbardziej zagrożone wyginięciem. Jeśli jednak lokalna zmiana klimatu będzie wystarczająco duża, może doprowadzić do poważnych globalnych wymierań, co może przybliżyć nas do szóstego masowego wymierania.

Główny autor Profesor Erin SopeWydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Oksfordzkiego

Zmiany klimatyczne, które miały miejsce w przeszłości (spowodowane głównie naturalnymi zmianami w gazach cieplarnianych w wyniku aktywności wulkanicznej) były odpowiedzialne za wyginięcie niezliczonych gatunków w historii życia na Ziemi. Jednak do tej pory nie było jasne, jakie czynniki czynią gatunki mniej lub bardziej odpornymi na takie zmiany i jak skala zmian klimatycznych wpływa na ryzyko wyginięcia.

W nowym badaniu starano się odpowiedzieć na to pytanie, analizując zapis kopalny bezkręgowców morskich (takich jak jeżowce, ślimaki i małże) z ostatnich 485 milionów lat. Bezkręgowce morskie posiadają bogaty i dobrze zbadany zapis kopalny, umożliwiający określenie daty wymarcia gatunków i być może przyczyn ich wyginięcia.

Wykorzystując ponad 290 000 zapisów kopalnych obejmujących ponad 9200 rodzajów, naukowcy stworzyli zbiór danych dotyczących kluczowych cech, które mogą wpływać na odporność na wymieranie, w tym cech, które nie były wcześniej szczegółowo badane, takich jak preferencja temperaturowa. Informacje o tych cechach połączono z danymi z symulacji klimatu, aby opracować model pozwalający zrozumieć czynniki najważniejsze przy określaniu ryzyka wyginięcia podczas zmiany klimatu.

Kluczowe wnioski:

  • Naukowcy odkryli, że gatunki narażone na większe zmiany klimatyczne były bardziej narażone na wyginięcie. W szczególności gatunki, które doświadczyły zmian temperatury o 7°C lub więcej na różnych etapach geologicznych, były bardziej narażone na wyginięcie.
  • Naukowcy odkryli również, że gatunki żyjące w ekstremalnych warunkach klimatycznych (na przykład w regionach polarnych) były nieproporcjonalnie narażone na wyginięcie, a zwierzęta, które mogły żyć jedynie w wąskim zakresie temperatur (szczególnie poniżej 15°C), były bardziej narażone na wyginięcie Bardzo podatne na wyginięcie. .
  • Jednak wielkość zasięgu geograficznego była najsilniejszym czynnikiem predykcyjnym ryzyka wyginięcia. Gatunki o większym zasięgu geograficznym były znacznie mniej narażone na wyginięcie. Rozmiar ciała był również ważny, ponieważ mniejsze gatunki były bardziej narażone na wyginięcie.
  • Wszystkie badane cechy miały skumulowany wpływ na ryzyko wyginięcia. Na przykład gatunki o małych zasięgach geograficznych i wąskich zakresach temperatur były bardziej narażone na wyginięcie niż gatunki posiadające tylko jedną z tych cech.
READ  Znajdź ciemną materię w Jülich

Pierwszy autor badania Coopera MalanowskiegoDoktorantka na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Oksfordzkiego powiedziała: „Nasze badanie wykazało, że zasięg geograficzny jest najsilniejszym czynnikiem predykcyjnym ryzyka wyginięcia bezkręgowców morskich, ale wielkość zmian klimatycznych jest również ważnym czynnikiem prognostycznym wyginięcia, co ma konsekwencje dla różnorodności biologicznej dzisiaj w obliczu zmian klimatycznych.

W obliczu obecnych zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka, które już spychają wiele gatunków na skraj wyginięcia, a nawet dalej, Odkrycia te mogą pomóc w identyfikacji zwierząt najbardziej zagrożonych i opracowaniu strategii ich ochrony.

Według zespołu badawczego przyszłe prace powinny zbadać, w jaki sposób zmiana klimatu oddziałuje z innymi potencjalnymi czynnikami powodującymi wymieranie, takimi jak zakwaszenie oceanów i anoksja (gdzie woda morska wyczerpuje tlen).

W badaniu uczestniczyli także naukowcy z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu w Bristolu. Profesor Dan Lunt z Uniwersytetu w Bristolu powiedział: „To badanie pokazuje, że w całej historii Ziemi ryzyko wyginięcia życia morskiego było ściśle powiązane ze zmianami klimatycznymi. Powinno to stanowić ostre ostrzeżenie dla ludzkości, gdy lekkomyślnie będziemy kontynuować sami powodowajmy zmiany klimatyczne, spalając… Paliwa kopalne.

Badanie zatytułowane „Zmiana klimatu jest ważnym czynnikiem predykcyjnym ryzyka wyginięcia w makroewolucyjnych skalach czasowych” opublikowano w czasopiśmie Nauki.

Czy wiedziałeś? Możesz z bliska przyjrzeć się szerokiej gamie skamieniałości morskich bezkręgowców na stronie: Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zbiory obejmują okres od połowy okresu ediakaru – około 575 milionów lat temu – do końca epoki lodowcowej 11 700 lat temu.

Wykres podsumowujący kluczowe cechy/czynniki zidentyfikowane w badaniu, które określają ryzyko wyginięcia gatunku. Miranta Kovari (projekt graficzny naukowy).