Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie NASA: Wahania Księżyca i podnoszący się poziom mórz powodują kolejne powodzie Wiadomości Klimatyczne

Oczekuje się, że połączenie naturalnego cyklu księżyca i zmiany klimatu spowoduje zwiększone powodzie w latach 30. XX wieku.

Nadchodzące naturalne zmiany orbity Księżyca – tak zwane oscylacje Księżyca – wraz z podnoszeniem się poziomu mórz w wyniku zmian klimatu mogą prowadzić do rekordowych powodzi na Ziemi w nadchodzących latach, według niedawnego badania NASA, które wykazało, że University of Hawaii .

Według badań, które skupiły się na skutkach tego zjawiska w Stanach Zjednoczonych, rekordowa powódź ma rozpocząć się w latach 30. i potrwać 10 lat.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration w 2019 r. w Stanach Zjednoczonych doszło do 600 powodzi. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Climate liczba ta ma wzrosnąć kilkakrotnie w latach 30. XX wieku. W klastrach można spodziewać się powodzi, które mogą trwać miesiąc lub dłużej.

Podczas gdy powodzie przypływowe pochłaniają mniej wody i są często uważane za mniej szkodliwe niż powodzie wywołane przez fale huraganu, „skumulowany efekt będzie miał wpływ w czasie”, mówi Phil Thompson, adiunkt na Uniwersytecie Hawaje, który prowadzi Autor badania powiedział w oświadczeniu.

„Jeśli zostanie zalany 10 lub 15 razy w miesiącu, firma nie będzie mogła dalej działać z parkingiem pod wodą. Ludzie tracą pracę, ponieważ nie mogą pracować.” „Wyciekające baseny stały się problemem zdrowia publicznego”.

Tak zwane „chwianie się” księżyca nie jest zjawiskiem nowym. Został po raz pierwszy zgłoszony w 1728 roku i jest częścią naturalnego 18,6-letniego cyklu. W pierwszej połowie cyklu regularne pływy na Ziemi są tłumione. Według NASA w drugiej połowie pływy są powiększone.

Według NASA Księżyc jest obecnie w powiększeniu półcyklowym, co już powoduje zwiększone powodzie wzdłuż wielu wybrzeży w wyniku podnoszenia się poziomu mórz w wyniku zmiany klimatu.

Naukowcy odkryli, że kolejna dekada podnoszenia się poziomu mórz będzie miała katastrofalne skutki, gdy Księżyc ponownie znajdzie się w połowie swojego cyklu inflacyjnego, zwiększając powodzie na wszystkich wybrzeżach kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, na Hawajach i na Guam, oszczędzając tylko północne wybrzeża tak odległe jak Alaska. .

READ  Tworzenie przechwyconego powierzchniowo wzmocnienia polarytonowego przy użyciu pompowania swobodnych elektronów w celu zbudowania nowego typu lasera

Naukowcy przebadali 89 miejsc pomiaru pływów w regionach przybrzeżnych w stanach i terytoriach USA, cykle astronomiczne i prawdopodobieństwo zjawisk wpływających na pływy, aby opracować prognozy obejmujące okres do 2080 roku.

W oświadczeniu administrator NASA Bill Nelson powiedział, że badania są ważne, aby umożliwić regionom przybrzeżnym przygotowanie się na zalaną przyszłość.

„Połączenie grawitacji Księżyca, podnoszącego się poziomu mórz i zmian klimatycznych będzie nadal pogłębiać powodzie na naszych wybrzeżach i na całym świecie” – powiedział.

„Zespół ds. zmiany poziomu morza w NASA dostarcza krytycznych informacji, dzięki którym możemy planować, chronić i zapobiegać szkodom w środowisku i życiu ludzi dotkniętych powodziami”.