Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie oscylujących cieni w dyskach protoplanetarnych

Badanie oscylujących cieni w dyskach protoplanetarnych

Jest to nieruchomy obraz z symulacji formującego się dysku planetarnego, wykonanej przez University of Warwick i Stephen Hawking, badaczkę Rebeccę Nealon. Obrazy pokazują obracający się dysk wewnętrzny wzdłuż górnej połowy, a cień rzucany na dysk zewnętrzny w dolnej połowie. Źródło: Rebecca Nealon/Uniwersytet Warwick

Astronomowie z University of Warwick ujawnili nowe zjawisko zwane „efektem drżącego cienia”, które opisuje, w jaki sposób dyski kierują formowaniem się układów planetarnych i jak poruszają się one wokół swojej gwiazdy macierzystej. Efekt daje również wskazówki na temat ewolucji w czasie. Dr Rebecca Nealon przedstawiła nową pracę w tym tygodniu na Narodowym Spotkaniu Astronomicznym 2022 na Uniwersytecie Warwick.

Gwiazdy rodzą się, gdy duży obłok gazu i pyłu zapada się na siebie. Pozostały materiał, który nie dociera do gwiazdy, krąży wokół niej, w przeciwieństwie do tego, jak woda krąży wokół odpływu, zanim do niego wpadnie. Ta wirująca masa gazu i pyłu nazywa się dysk protoplanetarnyTo miejsce, w którym narodziły się planety takie jak Ziemia.

Dyski protoplanetarne są często uważane za talerze obiadowe — cienkie, okrągłe i płaskie. Jednak ostatnie zdjęcia teleskopowe z Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA) pokazują, że nie zawsze tak jest. Niektóre z dysków widzianych przez ALMA mają cienie, przy czym część dysku najbliżej gwiazdy blokuje część światła gwiazdy i rzuca cień na zewnątrz dysku. Z tego wzoru cienia można wywnioskować, że wewnętrzna część krążka jest zorientowana zupełnie inaczej niż część zewnętrzna, w tak zwanym złamanym krążku.

Film wykonany z symulacji 3D dysku w formującym się układzie planetarnym. Dysk wewnętrzny rzuca cień na dysk zewnętrzny, który porusza się do przodu i do tyłu. Źródło: Rebecca Nealon/Uniwersytet Warwick

W tym badaniu zespół wykorzystał komputery o wysokiej wydajności do przeprowadzenia symulacji 3D uszkodzonego dysku. Następnie zespół stworzył fikcyjną obserwację, modelując, jak taki dysk wyglądałby obserwowany przez teleskop i jak zmieniałby się w czasie.

Gdy wewnętrzny dysk poruszał się przez grawitację gwiazdy centralnej, rzucany przez nią cień poruszał się po zewnętrznym dysku. Ale zamiast cienia poruszającego się po tarczy jak wskazana zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zgodnie z oczekiwaniami, kołysał się w przód iw tył ruchem przypominającym piłę. Więc chociaż w środku dysk Ciągle skręcał w tym samym kierunku, jego… Cień Wydawało się, że kołysze się tam iz powrotem. Zespół sugeruje, że jest to spowodowane efektem projekcji geometrycznej, który prawdopodobnie występuje we wszystkich pękniętych dyskach.

„JWST obiecuje dać nam embrionalny wygląd” – mówi Nealon Układy planetarne W bezprecedensowych szczegółach, dzięki naszym nowym modelom, będziemy mogli dowiedzieć się więcej o narodzinach planet. ”


Astralne „opady popiołu” mogą pomóc w rozwoju odległych planet


więcej informacji:
spisek: nam2022.org/

cytat: Badanie oscylujących cieni na dyskach protoplanetarnych (2022, 15 lipca) Pobrane 15 lipca 2022 z https://phys.org/news/2022-07-shadows-protoplanetary-disks.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Orbita Ziemi w tajemniczy sposób zmienia się w wyniku zbiegu okoliczności miliony lat temu