Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie rzuca światło na tajemniczą nową warstwę nad wnętrzem Ziemi

Badanie rzuca światło na tajemniczą nową warstwę nad wnętrzem Ziemi

Badanie rzuca światło na tajemniczą nową warstwę nad wnętrzem Ziemi

Warstwa E Prime od dziesięcioleci intryguje geologów. (obraz reprezentacyjny)

Ziemia ma cztery odrębne warstwy, w zależności od jej gęstości. Zewnętrzna warstwa nazywana jest skorupą, następnie płaszczem, po którym następuje rdzeń zewnętrzny, a na końcu rdzeń wewnętrzny, który jest w większości płynny. Z wyjątkiem kory nikt osobiście nie badał pozostałych warstw. Naukowcy od dziesięcioleci szczegółowo badają inne warstwy, zwłaszcza jądro, ale nie poznali ich jeszcze w pełni. Teraz badania międzynarodowego zespołu naukowców wykazały, że woda z powierzchni Ziemi może przedostać się w głąb planety i spowodować zmiany w jądrze zewnętrznym.

Badanie rzuciło także światło na cienką warstwę wewnątrz Ziemi – zwaną E Prime – która od dziesięcioleci intryguje geologów.

„Przez lata uważano, że wymiana fizyczna między jądrem a płaszczem Ziemi jest niewielka” – powiedział Dan Shim, członek zespołu badawczego, naukowiec z Arizona State University, o badaniu opublikowanym w 2017 roku. Przyrodnicze nauki o ziemi.

„Jednak nasze ostatnie eksperymenty pod wysokim ciśnieniem ujawniają inną historię. Odkryliśmy, że gdy woda dociera do granicy między rdzeniem a płaszczem, reaguje z krzemem w rdzeniu, tworząc krzemionkę”. On też powiedział.

Od chwili powstania miliardy lat temu ziemskie płyty tektoniczne transportują wodę do dolnego płaszcza poprzez strefy subdukcji. Kiedy woda dociera do granicy jądra i płaszcza, około 2900 kilometrów pod powierzchnią, uruchamia potężną reakcję chemiczną.

Zespół badawczy zbadał tę reakcję i doszedł do wniosku, że w wyniku tej reakcji powstaje bogate w wodór górne podłoże i transportuje krzemionkę do dolnego płaszcza.

Granica jądro-płaszcz Ziemi ulega ostremu przejściu od krzemianu do minerału, tworząc warstwę przypominającą film.

„Sugerujemy, że taka wymiana chemiczna między rdzeniem a płaszczem w gigabajtowym zakresie transportu w głębokiej wodzie mogła przyczynić się do powstania domniemanej protostratum E” – napisał zespół w badaniu.

READ  Szybkie śledzenie szczepionek mRNA dla australijskiego rolnictwa

Zespół wykorzystał podgrzewane laserowo diamentowe ogniwa kowadełkowe do naśladowania warunków ciśnienia i temperatury na granicy rdzeń-płaszcz.