Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prosta nauka: jak ocean spowalnia zmiany klimatyczne i nie tylko

Prosta nauka: jak ocean spowalnia zmiany klimatyczne i nie tylko

Simple Science to próba uproszczenia doniesień naukowych z ostatniego tygodnia.

W tym tygodniu w Science omawiamy, jak głębokie oceany łagodzą skutki zmian klimatycznych, jak zachowania społeczne bonobo mogą zapewnić wgląd w ewolucję człowieka i jak owad został uwięziony w bursztynie ponad 44 miliony lat temu.

Ocean i zmiany klimatyczne

W ciągu ostatnich 1200 lat głębokość północnego Oceanu Atlantyckiego powoli łagodziła skutki ocieplenia klimatu. Teraz naukowcy zastanawiają się, czy to naturalne zjawisko wyhamowuje.

Naukowcy z University College London i Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) połączyli siły, aby zbadać to zjawisko. Wcześniej naukowcy mogli uzyskać dostęp do temperatur głębokich oceanów jedynie w ciągu ostatnich 20–30 lat dzięki nowoczesnym termometrom. Obecnie próbki pobrane z północnego Atlantyku umożliwiły naukowcom badanie zmian temperatury na powierzchni i w głębinach oceanu aż do 1200 lat temu.

Próbki te pochodzą z osadów na Islandii, gdzie powodzie z mórz nordyckich przedostają się w głąb północnego Atlantyku. Zjawisko to wynika z atlantyckiej cyrkulacji południkowej (AMOC), która przenosi ciepłe wody z północy do chłodniejszych, głębszych wód na południu.

Ocean zawsze odgrywał dużą rolę w kształtowaniu klimatu Ziemi. Dowody na to sięgają Mała epoka lodowcowa Kiedy na Ziemi było bardzo zimno, Morze Bałtyckie zamarzło. dwa razy.

W tym czasie ocean prawdopodobnie uwolnił ciepło do atmosfery i ogrzał zamarzniętą Ziemię. Teraz dzieje się coś przeciwnego.

Dzięki próbkom pobranym z północnego Atlantyku naukowcy podejrzewają, że ocean pochłonął i zmagazynował ponad 90% nadmiaru ciepła w miarę wzrostu temperatury powierzchni Ziemi. Oznacza to, że ocean jest odpowiedzialny za spowolnienie wzrostu temperatury Ziemi.

Proces ten może jednak zacząć zwalniać. Nie wiadomo, co powoduje potencjalną tendencję spadkową, ale jeśli to prawda, może to mieć niszczycielski wpływ na tempo globalnego ocieplenia.

Więcej szczegółów na temat badania znajdziesz w artykule Tutaj.

READ  Niezapowiedziane wizyty wystawiają pod lupę przygotowanie podmiotów świadczących opiekę nad osobami starszymi na wypadek zakażenia koronawirusem

Zachowanie bonobo

Jeden z najbliższych krewnych człowieka, bonobo, uczy się nawiązywać kontakty towarzyskie z innymi grupami społecznymi, często bez żadnych korzyści dla nich. Co dziwne, takie zachowanie zwykle występuje tylko u ludzi.

Bonobo to odrębny gatunek, ale mają wiele cech wspólnych z szympansem pospolitym. Ten typ małp można spotkać wyłącznie w wilgotnych lasach Demokratycznej Republiki Konga. Najczęściej spotykany na południe od rzeki Kongo i na północ od rzeki Kasai.

Ostatnio odnotowano, że bonobo sprzątają i dzielą się jedzeniem z osobami spoza swojej grupy społecznej. Przez dwa lata ekolodzy z Niemieckiego Centrum Prymasów w Getyndze i Uniwersytetu Harvarda badali dwie populacje bonobo. W tym czasie badacze zaobserwowali prawie 100 interakcji między obiema grupami.

Spotkania te często prowadziły do ​​organizowania interakcji lub dzielenia się jedzeniem, ale obejmowały także tworzenie partnerstw. Partnerstwa zostały utworzone pomiędzy dwiema grupami bonobo, aby zaatakować trzeciego osobnika i zademonstrować zdolność gatunku do współpracy.

Nie wiadomo, czy ta współpraca wynika z systemu kulturowego tworzonego wcześniej przez bonobo przez pokolenia, czy też przypadki te mają charakter wyłącznie przypadkowy. Pomimo niewiadomych dalsze badania naszych małp człekokształtnych mogą ujawnić, w jaki sposób ludzie ewoluowali w system społeczny, jaki znamy dzisiaj.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zachowań bonobo, przeczytaj badanie Tutaj.

Owad uwięziony w starym bursztynie

Owad uwięziony w bursztynie, przechowywany przez 80 lat i czekający na technologię, która pozwoli naukowcom odkryć jego tajemnice, wreszcie został otwarty.

Koniki polne występują wszędzie z wyjątkiem Antarktydy i są znane ze swoich wyjątkowych nawoływań godowych. Ten owad podobny do konika polnego istnieje do dziś, ale ma wielu wymarłych krewnych, w tym jednego niedawno znalezionego uwięzionego w bursztynie około 44 milionów lat temu.

Charakter tego zabytku jest imponujący ze względu na rzadkość dobrze zachowanych skamieniałości koników polnych, zwłaszcza zachowania ich narządów wewnętrznych. Na szczęście dla współczesnych naukowców, ten zamrożony okaz również miał sok napływający do jego wyjątkowej i delikatnej struktury ucha.

READ  Nowa technologia chroni dziedzictwo kulturowe artefaktów kostnych

Jako jedno z pierwszych zwierząt, które wykorzystało dźwięk do komunikacji, koniki polne szybko odkryły, że ich narzędzie komunikacji przyciąga niechcianą uwagę.

Katydy polują za pomocą echolokacji drapieżników. Na szczęście w czasie, gdy konik polny został uwięziony w żywicy sosny, owad właśnie zaczął emitować dźwięki o wyższej częstotliwości, aby uniknąć przyciągania uwagi nietoperzy. W tym samym czasie ich uszy ewoluowały, aby słuchać nietoperzy.

Wyrafinowane odgłosy wydawane przez owada poprzez zgrzytanie skrzydłami ostatecznie ewoluowały i wykorzystywały dźwięki ultradźwiękowe. Oznacza to, że wołanie konika polnego powyżej 20 kiloherców nie byłoby słyszalne dla ludzkiego ucha.

Skamieniały konik polny odkryto wiele lat wcześniej, w 1936 roku, jednak nowoczesna technologia skanowania dotychczas nie pozwalała badaczom zajrzeć do wnętrza bursztynu. Korzystając z tej techniki, naukowcom udało się odtworzyć strukturę zachowanego ucha konika polnego i odkryć, w jaki sposób dźwięk przemieszcza się przez ucho.

Naukowcy odkryli, że koniki polne słyszą najlepiej przy częstotliwości 30 kiloherców, ale mogły też słyszeć dźwięki o częstotliwości od 60 do 90 kiloherców. Słuch na tak wysokich częstotliwościach mógł zostać wykorzystany do zlokalizowania polujących nietoperzy.

Przeczytaj więcej o naturze ewolucyjnej bitwy pomiędzy nietoperzami i owadami Tutaj.

Inne ważne wiadomości:

Sonda Psyche wystrzelona przez NASA

Film tygodnia:

Cała historia Kurzgesagta

@alexh0pkins

[email protected]