Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie UNC dostarcza ważnych informacji do opracowania skutecznej szczepionki przeciwko gorączce denga

Opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi dengi okazało się trudne, ponieważ patogenem są w rzeczywistości cztery różne typy wirusów lub serotypów. Jeśli szczepionka nie chroni przed wszystkimi czterema, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Aby pomóc twórcom szczepionek przezwyciężyć tę przeszkodę, laboratorium University of North Carolina Medical School w Aravenda de Silva, profesor na Wydziale Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu Północnej Karoliny, przebadało próbki od dzieci biorących udział w próbie szczepionki przeciwko gorączce denga. specyficzne typy odpowiedzi przeciwciał, związane z ochroną przed chorobą wirusową dengi. W ten sposób naukowcy odkryli, że niewielka subpopulacja przeciwciał wiąże się z unikalnymi miejscami w każdym serotypie, które są związane z ochroną. Wyszukiwanie opublikowane w Dziennik Badań Klinicznych, ważne informacje dla twórców szczepionek, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia szczepionki na dengę, która od dawna wymyka się naukowcom.

Cztery serotypy wirusa dengi to przenoszone przez komary flawiwirusy, które każdego roku zarażają setki milionów osób w Azji Południowo-Wschodniej, na wyspach zachodniego Pacyfiku, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Prawie 100 milionów ludzi zgłosiło objawy grypopodobne. Chociaż wirus rzadko jest śmiertelny, może powodować ciężką chorobę, zwłaszcza gdy wcześniej zarażona osoba zostaje zarażona jednym serotypem (i wyzdrowieje) drugim serotypem. Dzieje się tak, ponieważ przeciwciała z pierwszej infekcji pomagają wirusowi namnażać się podczas drugiej infekcji w procesie zwanym wzmocnieniem zależnym od przeciwciał. Zjawisko to może naśladować ważona odpowiedź przeciwciał na serotyp wirusa dengi wywołana szczepionką przeciwko wirusowi dengi.

Kilka szczepionek jest od lat w fazie rozwoju klinicznego i wykazano, że większość z nich indukuje przeciwciała neutralizujące przeciwko wszystkim czterem serotypom. Jednak badania wykazały również, że samo neutralizowanie tworzenia przeciwciał nie jest związane z ochroną przed chorobą kliniczną. Laboratorium De Silvy przeprowadziło eksperymenty w celu porównania właściwości przeciwciał wirusa dengi typu dzikiego z właściwościami wiodącego kandydata na szczepionkę — Dengvaxia — stworzonego przez firmę farmaceutyczną Sanofi Pasteur, wykorzystując wszystkie cztery serotypy wirusa dengi w jednym preparacie.

READ  Nowo zidentyfikowane gatunki kotów szablozębnych były tak duże, że polowały na nosorożce w Ameryce

Eksperymenty prowadzone przez Sandrę Hanin, asystentkę naukową na Wydziale Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu Północnej Karoliny oraz Camerona Adamsa, absolwenta i studenta Programu Szkoleniowego dla Naukowców Medycznych Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych (MD/PhD), wykazały, że typ dziki infekcje wywołane przeciwciała neutralizujące Działanie przeciwwirusowe i ochronne spowodowane identyfikacją części wirusa – epitopu – unikalnego dla każdego serotypu. Jednak szczepionka stymulowała głównie przeciwciała neutralizujące, które rozpoznawały epitopy wspólne dla wszystkich serotypów. W badaniach szczepionek przeciwciała te nie chroniły dzieci przed gorączką denga. W przeszłości naukowcy uważali, że wszystkie przeciwciała neutralizujące dengę są ochronne dla ludzi. Wydaje się, że tak nie jest, zgodnie z badaniami prowadzonymi przez UNC.

Nasze wyniki wskazują, że bezpieczna i skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi dengi musi być stymulowana przez przeciwciała neutralizujące, które celują w unikalne miejsca w każdym z czterech serotypów wirusa dengi. Nie tylko przeciwciała neutralizujące przeciwko reaktywnym epitopom są wspólne dla wszystkich czterech typów dengi. „

Cameron Adams, student medycyny i absolwent programu szkoleniowego dla naukowców medycznych Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych (MD/PhD)

Źródło:

Numer czasopisma:

Hanin S.; i in. (2021) Infekcja penetrująca szczepionki denga ujawnia właściwości przeciwciał neutralizujących związane z ochroną. Dziennik Badań Klinicznych. doi.org/10.1172/JCI147066.