Wyniki niedawnego badania opublikowanego w Składniki odżywcze Okazało się, że kawa jest głównym źródłem kofeiny dla kobiet w ciąży. Spożycie czekolady mlecznej wzrasta również w czasie ciąży – co zwiększa ryzyko wpływu na kontrolę masy ciała i zawartość tłuszczu. Ponadto wysokie spożycie kofeiny w czasie ciąży wiąże się z utrzymywaniem się szkodliwych nawyków – takich jak palenie tytoniu, nieuregulowana dieta i minimalna aktywność fizyczna.
tło
Kofeina jest związkiem psychoaktywnym występującym w kawie, herbacie, gorącej czekoladzie, napojach bezalkoholowych i napojach energetycznych. Kofeina stymuluje ośrodkowy układ nerwowy (OUN) i może pomóc w walce ze zmęczeniem oraz poprawić skupienie i koncentrację.
Kofeina może swobodnie przenikać przez łożysko i być metabolizowana w wątrobie (matczynej). Jednak wątroba płodu i łożysko nie mają enzymu cytochromu P450 (CYP1A2) i dlatego nie są w stanie przetwarzać kofeiny. Dlatego zalecenia sugerują, aby kobiety w ciąży spożywały nie więcej niż 200 mg kofeiny dziennie, ze względu na związek między spożyciem kofeiny przez matkę a porodem martwego dziecka, niską masą urodzeniową oraz nadwagą lub otyłością.
Nie ma wystarczających danych dotyczących spożycia kofeiny w czasie ciąży i zachowań, takich jak utrzymywanie się szkodliwych nawyków. W czasie ciąży palenie było związane z nieprzestrzeganiem wytycznych dotyczących spożycia kofeiny. Nie ustalono jednak jeszcze związku między spożywaniem kofeiny w okresie prenatalnym, jakością diety matki a innymi czynnikami stylu życia, takimi jak aktywność fizyczna czy bezsenność.
W badaniu tym oceniano spożycie kofeiny przed ciążą iw jej trakcie, a także wahania spożycia kofeiny oraz zmienne związane z nieprzestrzeganiem zaleceń dotyczących spożycia kofeiny w czasie ciąży.
o studiowaniu
the Obecne prospektywne badanie kohortowe oceniało czynniki związane ze stylem życia, takie jak spożycie kofeiny, palenie tytoniu, bezsenność, aktywność fizyczna i przestrzeganie diety śródziemnomorskiej (AMD).. Tutaj naukowcy zbadali spożycie kofeiny oraz parametry i parametry związane z nieprzestrzeganiem wytycznych dotyczących spożycia kofeiny u kobiet w ciąży i niebędących w ciąży.
W tym badaniu 463 kobiety w ciąży przeszły standaryzowane kwestionariusze, które oceniały spożycie kofeiny i zmienne związane z nieprzestrzeganiem zaleceń dotyczących spożycia kofeiny. Kwestionariusze wypełniano przed (T0) iw trakcie każdego trymestru (T1, T2 i T3).
Spożycie kofeiny oceniano przed ciążą (trzy miesiące przed poczęciem), w T1, T2 i T3. Określono preferowany rodzaj napoju zawierającego kofeinę (kawa, herbata, napoje typu cola, napoje energetyczne), mleko i ciemną czekoladę. Wielokrotna regresja logistyczna została wykorzystana do zidentyfikowania zmiennych związanych z nieprzestrzeganiem wytycznych dotyczących kofeiny w każdym trymestrze ciąży.
znaleziska
Wyniki tego badania wskazują, że rozpowszechnienie spożycia kofeiny w czasie ciąży było niższe w porównaniu ze statystykami sprzed ciąży. Wydaje się jednak, że tendencja ta nasila się w czasie ciąży. Tymczasem spożycie kofeiny (mierzone w mg) było najwyższe przed ciążą i zwykle spadało przez cały okres ciąży.
W badanej grupie sześć na sto kobiet spożywało na początku ciąży więcej kofeiny niż zalecano. Natomiast poziomy spożycia mlecznej czekolady przed ciążą (T1, T2 i T3) były najwyższe. Spożycie czekolady mlecznej wzrosło w T2 i T3 w porównaniu z okresem przed ciążą. W T1 i T2 kawa bezkofeinowa miała przewagę podobną do napojów typu cola, która była również podobna do T3.
Wszystkie analizowane źródła danych wykazały mniejszą częstość spożycia w T1. Jednak w T2 i T3 spożycie czekolady mlecznej i kawy bezkofeinowej wzrosło bardziej niż w T1. Łącznie spożycie kawy, napojów typu cola, mlecznej czekolady i kawy bezkofeinowej przyczyniło się bardziej do dziennego spożycia kofeiny przed i podczas ciąży.
Spożycie kofeiny (średni zakres międzykwartylowy) wynosiło 100 mg/dobę (181,1) w T0, 9,42 mg/dobę (66,2) w pierwszym trymestrze, 12,5 mg/dobę (65,6) w drugim trymestrze i 14,0 mg/dobę (61,1). ) w rozdziale trzecim. Warto zauważyć, że spożycie kofeiny było wyższe wśród kobiet palących przed ciążą iw jej trakcie. Częstość występowania nieprzestrzegania zaleceń dotyczących kofeiny związanych z ciążą wyniosła 6,2% w T1; 4,2% w T2; i 2,7% w T3.
Co więcej, kobiety umiarkowanie aktywne fizycznie również przestrzegały diety śródziemnomorskiej i spożywały mniej niż dwa miligramy kofeiny dziennie w pierwszym trymestrze ciąży.
Ponieważ badanie przeprowadzono po tym, jak kobieta zaszła w ciążę, istniało kilka ograniczeń, w tym możliwy błąd pamięci. Ponadto przy pomiarze kofeiny nie brano pod uwagę leków i suplementów diety. Brano pod uwagę jedynie napoje i przekąski zawierające kofeinę.
W pierwszym trymestrze tylko 6,2% kobiet z obecnej grupy spożywało ponad 200 mg kofeiny, a odsetek ten zmniejszał się wraz z postępem ciąży.
wniosek
Wyniki pokazują, że wysokie spożycie kofeiny w czasie ciąży i niskie przestrzeganie zaleceń dotyczących spożycia kofeiny są związane z paleniem tytoniu, nieprzestrzeganiem zdrowej diety i umiarkowaną aktywnością fizyczną. Dlatego wytyczne i polityka żywieniowa oraz edukacja dotycząca stylu życia kobiet w ciąży mają ogromne znaczenie.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka