Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Berlin jest gotowy przedłużyć rozmieszczenie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot w Polsce do końca 2023 roku

Berlin jest gotowy przedłużyć rozmieszczenie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot w Polsce do końca 2023 roku

Jednostki Niemieckiego Patriotycznego Systemu Obrony Powietrznej na lotnisku w Wilnie przed szczytem NATO 10 lipca 2023 r. w Wilnie na Litwie. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

BERLIN, 8 sierpnia (Reuters) – Niemcy zaproponowały przedłużenie trzech patriotycznych jednostek obrony powietrznej w Polsce do końca 2023 roku – poinformowało we wtorek berlińskie ministerstwo obrony.

„Nie przewiduje się przedłużenia poza koniec 2023 r.” – napisano w oświadczeniu ministerstwa, dodając, że w 2024 r. część niemieckich patriotycznych jednostek sił szybkiego reagowania NATO powinna zostać rozmieszczona, podczas gdy inne powinny przejść konserwację.

Wraz z trzema jednostkami obrony powietrznej Patriot około 300 niemieckich żołnierzy przebywa od początku roku w polskim mieście Zamość, około 50 km (31 mil) od granicy z Ukrainą, aby chronić południowe miasto i jego ważne połączenie kolejowe. Na Ukrainę.

Rozmieszczenie zostało spowodowane ukraińskim pociskiem, który uderzył w polską wioskę Przewodów w regionie w listopadzie ubiegłego roku, budząc obawy przed wojną graniczną na Ukrainie.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius nie odpowiedział od razu na prośbę swojego polskiego odpowiednika o przedłużenie misji patriotycznej, kiedy w lipcu odwiedził Zamość.

Stosunki między Berlinem a rządzącą nacjonalistyczną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w Warszawie są napięte, a obie strony spierają się w wielu kwestiach – od sprzedaży broni po unijną umowę migracyjną odrzuconą przez Polskę.

Naziemne systemy obrony powietrznej, takie jak Patriot firmy Raytheon (RTX.N) są zaprojektowane do przechwytywania nadlatujących pocisków.

Jednakże, ponieważ wielu członków Sojuszu zmniejszyło liczbę jednostek obrony powietrznej po zimnej wojnie, brakuje ich w całym NATO.

Rosyjska inwazja na Ukrainę skłoniła sojuszników z NATO do wypełnienia luk we własnych zapasach, jednocześnie dostarczając Kijówowi systemy obrony powietrznej w celu odstraszania rosyjskich ataków.

Reportaż Sabine Siebold i Christopha Steitza; Montaż autorstwa Chrisa Reesa i Alexa Richardsona

READ  Późny dodatek do karty Usyk vs Dubois przed starciem Polski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.