Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Biden odrzuca wezwania do odwołania Sekretarza Obrony USA – DW – 01.09.2024

Biden odrzuca wezwania do odwołania Sekretarza Obrony USA – DW – 01.09.2024

Prezydent jest nasz Joe Bidena Nie planuj zwalniania Sekretarza Obrony Lloyda Austina po tym, jak Sekretarz Obrony nie ujawnił, że był hospitalizowany w Białym Domu przez kilka dni.

„Prezydent ma i nadal ma zaufanie do sekretarza Austina” – powiedziała sekretarz prasowa Karine Jean-Pierre reporterom podróżującym z Bidenem Air Force One.

„Najważniejsze jest to, że chcemy, aby powrócił do zdrowia i powrotu do Pentagonu” – dodała.

„Nie ma żadnego planu ani niczego innego, jak tylko pozostawienie sekretarza Austina na stanowisku i kontynuowanie przywództwa, które zostało zademonstrowane” – stwierdziła Kirby.

Biały Dom oświadczył, że planuje zbadać swoje procesy i procedury, aby sprawdzić, czy potrzebne są dostosowania, „abyśmy mogli wyciągnąć z tego wnioski”.

Austin pozostaje w szpitalu, ale wrócił do swoich normalnych obowiązków. Pentagon podał, że 1 stycznia Austina umieszczono na intensywnej terapii z powodu powikłań po „planowym zabiegu medycznym” pod koniec grudnia.

Czego dotyczył spór?

Pentagon czekał z ogłoszeniem do piątkowego wieczoru Austin (70 l.) cztery dni temu został przeniesiony do szpitala wojskowego Waltera Reeda na przedmieściach Waszyngtonu.

Według doniesień Biden i Biały Dom nie byli świadomi tej hospitalizacji.

Zazwyczaj wyżsi urzędnicy gabinetu zgłaszają planowane nieobecności medyczne z dużym wyprzedzeniem.

Wyraźne naruszenie protokołu ma miejsce w czasie, gdy Stany Zjednoczone są pogrążone w kryzysie Kryzys na Bliskim Wschodzie.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken przebywa obecnie w Izraelu, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się konfliktu w Gazie na resztę regionu.

Pentagon jest świadomy doniesień o ataku na amerykański okręt wojenny na Morzu Czerwonym – donosi Janelle Dumalon z DW

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

Główny rzecznik Pentagonu, generał dywizji Sił Powietrznych Patrick Ryder, powiedział później, że część uprawnień Austina została przeniesiona na jego zastępcę, Kathleen Hicks. Hicks, który przebywał wówczas w Portoryko, został poinformowany o przekazaniu uprawnień dopiero 4 stycznia.

READ  Rosja chwali obronę powietrzną po masowym ataku dronów na Krym

W rezultacie Republikanie wezwali Austina do rezygnacji lub zwolnienia.

Donald Trump – były prezydent USA i prawdopodobny republikański rywal Bidena w wyborach w 2024 r. – powiedział, że Austina należy zwolnić za „niewłaściwe postępowanie zawodowe i zaniedbanie obowiązków”.

„Zaginął od tygodnia i nikt, łącznie z jego szefem, nie ma pojęcia, gdzie on jest” – napisał Trump na swojej platformie społecznościowej Truth Social.

Co powiedział Austin?

Sekretarz Obrony USA ponoszą odpowiedzialność za opóźnienie w powiadomieniu, W oświadczeniu z sobotniego wieczoru.

„Zdaję sobie sprawę, że mogłem wykonać lepszą robotę, zapewniając odpowiednie informowanie społeczeństwa. Zależy mi na tym, aby działać lepiej” – powiedział.

„Ale ważne jest, aby powiedzieć: to była moja własna procedura medyczna i biorę pełną odpowiedzialność za swoje decyzje dotyczące ujawnienia informacji”.

Pentagon powiedział, że Austin kontynuuje swoją pracę od czasu pobytu w szpitalu. W poniedziałek odbył rozmowy telefoniczne z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'em Sullivanem, generałem Erikiem Kurellą, który dowodzi siłami amerykańskimi na Bliskim Wschodzie, oraz innymi wyższymi rangą przywódcami bezpieczeństwa narodowego.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział, że prezydent USA szanuje Austina „za przejęcie odpowiedzialności”.

Kirby dodał, że nie ma żadnych planów działania w tej sprawie poza pozostawieniem Austina na swoim stanowisku i kontynuowaniem okazanego przywództwa.

mk/d (AFP, AP, Reuters)