Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

bne IntelliNews – Polski bank centralny kończy 12-miesięczną kampanię zacieśniania polityki pieniężnej wzrostem o 25 punktów bazowych

bne IntelliNews – Polski bank centralny kończy 12-miesięczną kampanię zacieśniania polityki pieniężnej wzrostem o 25 punktów bazowych

Narodowy Bank Polski (NBP) podniósł 7 września stopę referencyjną o zaledwie 25 punktów bazowych do 6,75%, ponieważ obawy o recesję zaczęły wyprzedzać inflację.

Niewielka skala podwyżki, zgodna z oczekiwaniami rynku, oznacza możliwość zakończenia rocznej kampanii zacieśniania NBU, której celem jest kontrolowanie hiperinflacji poprzez hamowanie aktywności gospodarczej.

Wydaje się, że realne ryzyko recesji zajmowało ostatnio umysły decydentów bardziej niż inflacja po tym, jak rok do roku wzrost obniżył się o połowę w drugim kwartale, a oczekiwania coraz bardziej skłaniają się ku przynajmniej technicznej recesji, twierdzą analitycy.

„W komunikatach nie było żadnych nowych wskazówek dotyczących kolejnego ruchu banku centralnego, ale ponieważ decydenci polityczni najwyraźniej są zaniepokojeni pogarszającymi się perspektywami gospodarczymi spowodowanymi wysoką inflacją, uważamy, że oznacza to koniec cyklu zacieśniania”, powiedział Capital Economics. w komentarzu.

Ze swojej strony NBP powiedział, że dalsze decyzje „będą opierać się na informacjach o perspektywach inflacji i aktywności gospodarczej, w tym o wpływie na polską gospodarkę militarnej agresji Rosji na Ukrainę”.

Trwające spowolnienie gospodarcze może ostatecznie obniżyć inflację, choć w coraz większym stopniu, w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Już teraz widać oznaki złagodzenia presji inflacyjnej na poziomie bazowym, mimo że ceny żywności i energii nadal podnosiły ogólną inflację do 16,1% r/rw sierpniu.

Jednak niektórzy analitycy wskazują na rzadki zestaw okoliczności – wojna Rosji na Ukrainie ma charakter fundamentalny – który może obalić wszelkie oczekiwania co do trajektorii inflacji.

NBU może mieć nadzieję, że spowolnienie gospodarcze w końcu pokona inflację – poprzez osłabienie popytu na kredyt i skłonność Polaków do zakupów – ale samo to może nie wystarczyć, napisał ING.

„Szok energetyczny jest tak silny, że firmy będą nadal obciążać ceny produktów kosztami, nawet w czasach spowolnienia gospodarczego” – napisał Rafał Beneke, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

READ  Nowy konkurent BMW serii 3 imponuje

Analityk dodaje, że polski rząd szykuje się także do znacznego zwiększenia budżetu w 2023 r. zgodnie z ogólnym trendem Unii Europejskiej dla władz dążących do zmierzenia się ze skutkami wojny gazowej Putina na Europę.

„To rozsądne podejście, ale w Polsce mamy już bardzo szeroki policy mix, a koszty zabezpieczeń w postaci utrzymującej się wysokiej inflacji mogą być wyższe niż w innych krajach” – powiedział Beneke.

Taki scenariusz – sprowadzający się do stagflacji – jest mocną przesłanką, by nie oczekiwać dalszych podwyżek, nawet jeśli NBP nie wydaje się być w stanie powiedzieć dosłownie, zdaniem PKO BP.

„RPP utrzyma sytuację opartą na danych” – powiedział w komentarzu PKO BP, dodając, że dalsze podwyżki stóp mogą nastąpić, jeśli wystąpi „silna i trwała słabość złotego lub dodatkowe ocieplenie na rynku pracy, symptomy, że nie jesteśmy widząc.” Do tej pory”.

Oksford Ekonomiczny Powiedział w tym tygodniu, że nominalny wzrost płac w Polsce może pozostać silny, co może utrzymać inflację na wyższym poziomie na dłużej. Utrzymywałoby to aktywa pod presją i zmuszało bank centralny do utrzymania jastrzębiej postawy, ryzykując osłabienie złotego lub zaszkodziłoby konkurencyjności gospodarczej, negatywnie wpływając na średnioterminowe perspektywy wzrostu. Mówi, że bank centralny „obecnie walczy o przywrócenie oczekiwań inflacyjnych”.

Jeśli zatrzyma dalsze podwyżki stóp, NBP dołączy do CNB w gołębim stanowisku. Narodowy Bank Centralny (CNB) utrzymał główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 7% na początku sierpnia, co czyni go pierwszym bankiem w Europie wschodzącej, który powstrzymał cykl zacieśniania.

W przeciwieństwie do Polski i Czech, sąsiedni Węgierski Bank Centralny, NMB, dokonał kolejnej silnej podwyżki – tym razem o 100 punktów bazowych – aby podnieść swoją stopę bazową do 11,75% pod koniec sierpnia, kontynuując walkę z rosnącą inflacją, która może osiągnąć 20% na koniec roku.

READ  Wystawa zewnętrzna poświęcona dziejom podróży Żydów polskich do miast Europy Wschodniej